Koliba (festivalový název)

Koliba

Dokumentární

Slovensko, 2009, 45 min

A o (národní) film jde přece vždycky na prvním místě! Smutný pohled na historii a současnost slovenských filmových ateliérů, za jejichž stav může buď ten, nebo onen, vina se přehazuje jako horký brambor z jednoho člověka na druhého, ale nic to nemění na tom, že tragický osud Koliby už asi těžko někdo zvrátí. A „líbilo“ se mi i zapojení slovenské televize, ze které je člověku taky pěkně na blití. Slušné 4*.(4.8.2014)

Mrskanie a sebamrskanie. Zodpovedných i nezodpovedných. V tomto je dokument Koliba cennou pripomienkou existujúceho stavu. Stavu, v ktorom sa veselo kradne, no zodpovedný nie je nik. Filmári, bývalí riaditelia Koliby, podnikatelia a exministri kultúry sa striedavo vyhovárajú, plačú, hromžia a zvaľujú vinu vždy na iného. Ten zase vracia úder na iných. Atď. Samotná kauza privatizácie bratislavských filmových ateliérov je vysvetľovaná pomerne neprehľadne. V zhluku výpovedí takmer zanikne informácia, že ju bez vypísaného výberového konania za vlády Vladimíra Mečiara Fond národného majetku, spravujúci štátne podniky a firmy odpredal privatizačnou zmluvou firme, v ktorej bola konateľkou dcéra vtedajšieho predsedu vlády Magda Mečiarová. Následne ateliéry chátrali, aby nakoniec ich pozemky skončili vo vlastníctve finančnej skupiny J&T, z jej budov vysielala televízia JOJ patriaca J&T či sa stalo sídlo štátnej lotériovej spoločnosti. Keď si dám otázku - Cui bono? (V čí prospech) - odpoveď je jednoznačná: v prospech finančnej skupiny, ktorej majitelia študovali na elitných moskovských univerzitách a dnes do značnej miery ekonomicky ovládajú Slovensko (vlastnia dve banky: Poštovú a J&T banku, Tatry Mountain Resort, nákupné centrum Eurovea, sieť kníhkupectiev Panta rei, siete obchodov Terno a Moja Samoška, viacero administratívnych budov a hotelov, televíziu JOJ a rádio Jemné melódie).(29.3.2015)

• jojinecko

Slabé! Piussi len predkladá známe osobnosti, obrázky a výpovede, pripomína všetky figúrky..Len konštatuje, je málo investigatívna, málo dôrazná, málo tvrdá a ide po povrchu...Nič nové som sa nedozvedel a jediné čo sa dá oceniť je téma, ktorú treba riešiť...(3.12.2009)

• Flego

Ukážka ako sa nemá robiť dokumentátny film. Piussi nezvláda réžiu a jej nevýrazný tenučký hlások by sa hodil akurát tak do rozprávky. Celý dokument je len bezduchým konštatovaním, že v slovenskej filmovej tvorbe ( a na Kolibe ) je problém.(3.12.2009)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 2 = 2.12.2009 (pôvodne ohlásený termín - 14.10.2009 - bol zrušený kvôli údajnej konkurencii kvalifikačného futbalového zápasu na Jednotke) - Symptomatická slovenská kauza, podľa vzoru ktorej sa to u nás privatizačne "mydlí" od "nežnej" až do teraz. Poznám zákulisie kauzy Koliba len z oficiálne známych zdrojov a tento kvázidokument do nej nič podstatné, nové či azda šokujúce neprináša. A mal som neodbytný pocit, že autorka strihala viac než mala. Ktovie. Slabota. Sorry. (13.3.2009)(13.3.2009)

• Hamaradža

Asi len toľko že najhodnotnejšou časťou tohto (ne)investigatívneho dokumentu pre mňa zostáva kvapka sliny postaršieho bývalého zamestnanca koliby, ktorá pristane na objektíve v 38. minúte.(23.12.2018)

Človeku sa chce plakať, keď vidí ako nejakí hajzli rozkradli to, čo si mali Slováci chrániť ako oko v hlave, ibaže to by sme museli byť iný národ. Natíska sa mi otázka, prečo si Česi takto nerozrabovali Barrandov? Je to asi tým, že nie sú takí chamtiví ako my a vážia si to, čo pre budúce generácie vybudovali ich predchodcovia. Mne je 32 rokov, no deväťdesiate roky, mečiarizmus a rozdelenie Československa považujem a vždy budem považovať za najväčšie nešťastie pre slovenský národ. Žiaľbohu ani z tohto dokumentu som sa nedozvedel, kto stojí za touto špinavosťou, t.j. privatizáciou Koliby, hoci to všetci vieme, no nikto si to netrúfne v médiách povedať nahlas. Pekne ďakujem za takú demokraciu! Niekedy sa na Kolibe točili skvelé slovenské filmy, nedávno sa tam ale rozťahovali šlapky a buzeranti v svinskej show Vyvolení, ktorú produkovala TV JOJ. Čiže tieto kedysi výborne zabezpečené ateliéry teraz vlastnia akcionári a iná chamraď istej nemenovanej finančnej skupiny. Som z toho smutný a je mi hanba aj za všetky tie prasatá, ktoré sa pod privatizáciu týchto filmových ateliérov podpísali. Potom nech sa nikto nečuduje, že je slovenský film tam, kde je.(3.12.2009)

Za komunistů vznikly v Bratislavě chráněné, vysoce kvalitní ateliéry. Základní podpora byla politická, přičemž logicky musela od státu plynout také finanční dotace. Koliba neměla tradici a sílu jako Barrandov, který i v nejtěžších časech nějakým způsobem přežíval. Zániku Koliby je velká škoda, ale Slovensko nemělo (nemá) na to finančně táhnout/podporovat svůj vlastní filmový průmysl. Krach studií je také dán změnou režimu a rozdělením federace. Jo za všechno se platí...60%.(7.3.2016)

Je pravdou, že nič nového dokument neprinesie, ale pre dnešnú mladú generáciu, ktorá ,,nevie o čom" je to myslím dobrá práca.(30.12.2009)