Přátelé

Dostana

दोस्ताना

Komedie / Drama / Romantický

Indie / USA, 2008, 146 min

V indickém podání je ten romanticko-komediální ultrakýč o dvou indických koloušcích, co v USA předstírají, že jsou gayové, aby se mohli nastěhovat do luxusního bytu k luxusní indické buchtě, alespoň zábavný. Oni si totiž ten kýč vyloženě užívají. Prostě klasika, koloušci, kočičky, tanečky, zpěvy, pomalé záběry na "dokonalá" těla a rozkošně trhlá tetička. Jo, Indové mě berou (teda jako filmaři, víte jak to myslím...).(15.12.2014)

Smíšené pocity, a beru to jako parodii. Bráno západními měřítky snad propadák. Viděl jsem jen několik boolywodských filmů, takže možnost srovnání spíše chybí, ale Přátele je nutno přijmout nebo odmítnout tak, jak jsou, tedy se všemi těmi hyperpřestylizovanými výrazy, indickými písničkami, bůhví proč v polovině vět zaměněným jazykem (hindština do angličtiny a naopak), stupidní zápletkou a ještě hloupější rádoby romantickou strunkou. Když si v tom ale najdete parodické přehrávání, skvěle zvládnuté scény, kterými si Sam i Kunal dělají legraci z homosexuálů (berou si je na paškál naprosto bez servítek), a představíte, jak se u některých částí tvůrci museli vyblbnout, není to zase tak zlé. Stopáž bolí, ale nebýt písniček, na tu hodinu a půl bychom se skoro dostali.(17.11.2011)

Nebýt toho konce i tu pátou bych přidala. Sledovat dvě bollywoodské megastar, lamače dívčích srdcí, jak předvádějí, že jsou zamilovaní gayové bylo docela příjemné osvěžení. Ale když ona tam na konci nesmí nikdy chybět ta vážnější linka s těmi srdceryvnými výlevy... „Gabbar Singh byl gay. Pořád se ptal: „Kolik je tam mužů?““ :-))))(21.12.2008)

• Květula

Tak myslim, že Superman byl konečně překonán. Čekala jsem dlouho, ale hurááá, nejhorší film všech dob je na světě! A osobně bych chtěla sedět v kině vedle Mertax a Blizzarda a přesvědčit se, jestli byli oba zhulený nebo opilý, když tomu dokázali dát 4*. To vám za to zaplatili? Třičtvrtě záběrů je věnováno psím pohledům hlavních hrdinů, se kterýma emoce cloumaj jak na houpačce, jejich chování je naprosto nelogický, celej ten film je naprosto nelogickej. Zničeho nic si seženem pouť jen pro nás dva? Jasně! Někdo má v různých záběrech různě dlouhý vlasy? Proč ne, dorostly, tak co to stříhat. Hlavně že si dobře zatancujem a zazpíváme... všichni a kdykoli.(6.1.2010)

• Chrustyn

Indie je úplně jiná Země a jiná kultura a i její filmy jsou úplně jiné a tak zpracování víceméně jednoduché komediální zápletky (dva kamarádi vydávající se, kvůli bytu za páreček gayů) je na hony vzdálené tomu co by přineslo zpracování americké. Nepřišlo mi to příliš vtipné ani zábavné, spíš jen pohodové a nenáročné ale zbytečně dlouhé.(17.9.2011)

• - Film je protkán odkazy na jiné bollywoodské filmy: Sam zmíní Gabbara Singha ze Sholay (1975), zazní úvodní melodie z Kabhi Khushi Kabhie Gham... (2001), je tu také odkaz na film Munnabhai M.B.B.S. (2003) a tančí se na Beedi, píseň z filmu Omkara (2006). (NinadeL)

• - Také tu jsou záběry z jiných filmů. Například během písně Jaane Kyun se objevují záběry z Vymítače ďábla (1973), v lunaparku se promítá Kuch Kuch Hota Hai (1998) a v televizi běží Taare Zameen Par (2007). (NinadeL)

• - Původně byla role Nehy nabídnuta herečce Aishwarye Rai, ale ta ji odmítla s odůvodněněním, že její skutečný manželský svazek s Abhishekem Bachchanem by mohl pokazit vyznění celého filmu. (thommas)