Přátelé

Dostana

Komedie / Drama / Romantický

Indie / USA, 2008, 146 min

• Květula

Tak myslim, že Superman byl konečně překonán. Čekala jsem dlouho, ale hurááá, nejhorší film všech dob je na světě! A osobně bych chtěla sedět v kině vedle Mertax a Blizzarda a přesvědčit se, jestli byli oba zhulený nebo opilý, když tomu dokázali dát 4*. To vám za to zaplatili? Třičtvrtě záběrů je věnováno psím pohledům hlavních hrdinů, se kterýma emoce cloumaj jak na houpačce, jejich chování je naprosto nelogický, celej ten film je naprosto nelogickej. Zničeho nic si seženem pouť jen pro nás dva? Jasně! Někdo má v různých záběrech různě dlouhý vlasy? Proč ne, dorostly, tak co to stříhat. Hlavně že si dobře zatancujem a zazpíváme... všichni a kdykoli.(6.1.2010)

Nie práve najlepší príklad klasickej romantickej indickej komédie. Dostana je síce pekný film o vzťahoch a hlavne priateľstve, ale obzvláštnenie - kedy sa hlavná dvojica vydáva za homosexuálov v druhej polovici prinesie zbytočne silené zvraty a scény, ktoré by v prvej polovici od ústredného dua nikto nečakal. V tom je film značne nefunkčný. Priyanka Chopra je ale ako obvykle krásna. Osobne hodnotím prvú polovicu lepšie ako druhú, ktorá zaváňa až prehnaným sentimentom a je značne predvídateľná, ale nie tým dobrým spôsobom. Primerný film na jedno použitie, ktorý neurazí ani nenadchne.(6.3.2013)

Smíšené pocity, a beru to jako parodii. Bráno západními měřítky snad propadák. Viděl jsem jen několik boolywodských filmů, takže možnost srovnání spíše chybí, ale Přátele je nutno přijmout nebo odmítnout tak, jak jsou, tedy se všemi těmi hyperpřestylizovanými výrazy, indickými písničkami, bůhví proč v polovině vět zaměněným jazykem (hindština do angličtiny a naopak), stupidní zápletkou a ještě hloupější rádoby romantickou strunkou. Když si v tom ale najdete parodické přehrávání, skvěle zvládnuté scény, kterými si Sam i Kunal dělají legraci z homosexuálů (berou si je na paškál naprosto bez servítek), a představíte, jak se u některých částí tvůrci museli vyblbnout, není to zase tak zlé. Stopáž bolí, ale nebýt písniček, na tu hodinu a půl bychom se skoro dostali.(17.11.2011)

Bollywoodská komedie (kde dva svalnatí indičtí hezouni předstírají, že jsou gayové, aby získali vyhlédnutý podnájem a později úřední povolení k pobytu), na které je nejzábavnější její absolutně předimenzovaná "vystajlovanost". Ženy jsou krásné, vlnivé a zářivě usměvavé, chlapi jsou krásní, usměvaví a svalnatí, a všichni společně se v dokonale nablýskaných kulisách pohybují výhradně modelingově fotogenicky. Dvě scény opravdu pobavily, jinak je humor značně zředěn délkou filmu, ve kterém se toho zase tolik nestane a zkušený filmař by se jistě v klidu vešel do klasických 90 minut. I se všemi nezbytnými písničkami.(6.8.2010)

• Chrustyn

Indie je úplně jiná Země a jiná kultura a i její filmy jsou úplně jiné a tak zpracování víceméně jednoduché komediální zápletky (dva kamarádi vydávající se, kvůli bytu za páreček gayů) je na hony vzdálené tomu co by přineslo zpracování americké. Nepřišlo mi to příliš vtipné ani zábavné, spíš jen pohodové a nenáročné ale zbytečně dlouhé.(17.9.2011)

• - Film je protkán odkazy na jiné bollywoodské filmy: Sam zmíní Gabbara Singha ze Sholay (1975), zazní úvodní melodie z Kabhi Khushi Kabhie Gham... (2001), je tu také odkaz na film Munnabhai M.B.B.S. (2003) a tančí se na Beedi, píseň z filmu Omkara (2006). (NinadeL)

• - Původně byla role Nehy nabídnuta herečce Aishwarye Rai, ale ta ji odmítla s odůvodněněním, že její skutečný manželský svazek s Abhishekem Bachchanem by mohl pokazit vyznění celého filmu. (thommas)

• - Postava Sushmity Mukherjee, paní Melwani, se krátce objevuje ve slavném kostýmu ze Slaměného vdovce (1955). (NinadeL)