• MartinezZ

První dva díly byly celkem ucházející. Krimi s nádechem jakéhosi nadpřirozena, dva divní cajti, a okolo toho parta magorů a jeden chytrolín, český Langdon, jménem Runa (sofistikovaný Ftip). Tyhle dva díly trpěly jen dvěma body - hudbou a zvukem. Nehodící se, místy až zrůdná hudba, kdy ten kravíl (ne klavír, ale skutečně kravíl) byl hodně nevhodný, uřvaný, za uši tahající a někdy po prvním dílu jsem musel vždy na chvíli vypnout zvuk, protože ta takřka kakofonie nešla poslouchat. Druhým bodem byl zvuk, resp. blb zvukař, který tu "hudbu" nestáhl, takže kravíl kravil, zatímco postavy mluvily, ale nebyly díky kravílu slyšet. Nicméně přišel díl třetí. Kravíl kravil stále, zvukař na to stále kašlal, potuď tedy žádná změna, žel Bohu. Ovšem jednání postav tu bylo o něco dementnější, Ivetka nám zmizela a všem ,včetně otce, jeho milenky i jejího satanistického ultra-hackera to bylo úplně u prdele a vařili si čaj - tady už asi bylo scénáristovi, režisérovi i dramaturgovi všechno jedno a hlavně to chtěli už dokončit, asi. Ve chvíli, kdy začala působit magie a sochy rozzářili kříž, se ono krimi-drama zvrhlo v absurdní komedii a já se musel smát a vrtět hlavou nad tím, jestli tohle fakt někdo myslel vážně, nebo jim jen nějaký skutečný ultra stanistický mega-alternativní hacker voháčkoval digitální kopii filmu a "přetočil" závěr filmu. Tahle televizní minisérie je prostě encyklopedická ukázka pojmu "česká kinematografie počátku 21. století". Tedy encyklopedická, spíše exotopedická.(14.12.2013)

Málokdy jsem měl možnost probrodit se v českém filmu tak hutnou atmosférou, přitom pseudoznalecky pokyvovat hlavou nad neodfláknutým castingem a ještě si užívat výlet na hranici materiálna a duchovna. Jsem sice mírně znepokojen z toho, že jsem v centrálním registru vozidel neztotožnil majitele registrační značky SAT666AN, ale to nic nemění na mém odhodlání zarputile odhalovat záhady daleko za hranicemi tohoto snímku.(29.5.2012)

Po prvním díle to zatím nehodnotím, protože se mi to zdá přinejmenším nesmyslné. Rozjezd byl hodně zdařilý, Strach potvrzuje, že z českých režisérů je jeden z nejlepších. Plus sympatické obsazení, kterému vévodí Dvořák. Pokud bych měl hodnotit, tak by to byly 4, ale jak říkám, po prvním díle, je to bezúčelné. Uvidíme, co se z toho vyklube. Po všech 3 dílech: Takže, zůstaneme u těch 4. První dva díly jsou pouze o hledání vodítek k tomu, aby jste všechno pěkně pochopili ve 3 díle. A tak se mi to líbí. A dokud v Čechách bude natáčet filmy Strach, tak nemám strach o kvalitu české kinematografie... :-)(15.2.2009)

První část velmi stylová krimi, druhá je laděná již více mysteriózně i když místy nadsazená a třetí? Třetí tomu nasadila "volskou" korunu. O třetí části lze říci, že překonala všechna má nejhorší očekávání. Tohle už nebyla krimi ale místy prachsprostá mysteriózní nesmyslnost, která zapáchala Hollywoodem. Hodnocení (hodnotím způsob zpracování) jsem snížil ze čtyř hvězdiček (po zhlédnutí dvou dílů) na tři (po třetím dílu), tedy pouze o jednu a ne o víc a to díky především velmi dobrým všem hereckým výkonům a skvělé kameře. Volba rozdělení do tří dílů a ne více byla nanejvýš správná. Udržuje v paměti obsah předcházejících dílů a diváka neodradí. Díky Jiří Strachu, ale příště už jen opravdu krimi a když s nádechem mysteriózna, tak jen s nepřehnanou špetkou. Překořeněný guláš je také hůře stravitelný. Když "krimi" v označení žánru, tak "krimi" i obsahem. Mysteriózní prvek krimi jistě prospěje, ale jen v přiměřené dávce. A hlavně pěkně po našem!! V tomto ohledu byl BrainStorm určitě lepší. Přehnaných mysteriózních nesmyslů nám nabízejí naše komerční TV víc než dost. Držím palce, Jiří Strachu. SPZku SAT-666AN chápu jako otevřený konec .... :-)(23.2.2009)

• d-corso

Příběh Ďáblovy lsti působí dojmem, že jej vytvořil Umberto Eco po velmi silné mozkové mrtvičce. Zdůrazňuji VELMI SILNÉ. Či snad ve stavu popsaném v poslední části Tajemného plamenu královny Loany. Jinak je Ďáblova lest dokonalou učebnicí takřka všech neduhů českých televizněveřejnoprávních filmů (český televizněveřejnoprávní film-dále jen ČTF): I dobří herci hrají mizerně. Dialogy jsou neskutečně stupidní, zcela neživotné, šustící papírem - tímto způsobem se hovoří jen a pouze v ČTF, pokud by se mnou někdo takto komunikoval ve skutečnosti, byl bych nucen mít vážné starosti a pochybnosti o dosavadním průběhu jeho socializace. Vizuálně se "lest" snaží tvářit tak odlišně a originálně, až je od prvního záběru jasné, že se jedná o ČTF. ČTF je vlastně natolik specifickou záležitostí, že by si zasloužil svoji vlastní kategorii. Naštěstí se ale i na tomto poli najdou ony pověstné výjimky potvrzující pravidlo. Za všechny uvedu alespoň tuto http://www.csfd.cz/film/71752-udeleni-milosti-se-zamita/(15.3.2009)

• - V závěrečné scéně třetí části lze v čase 61:30 ve spodní části záběru spatřit část kolejí filmové jízdy. (Flexaret)

• - Pivovar Chrudimský lev neexistuje, nicméně chrudimští o obnově městského pivovaru uvažují. (rakovnik)

• - Podlažický klášter je poprvé zmiňován v roce 1159. Zanikl na jaře roku 1421, když husité táhli do východních Čech. Nebyl nikdy obnoven. Na jeho místě byl postaven kostel sv. Markéty. (blackrain)