Irčan

• USA The Irishman (více)
USA, 2019, 209 min

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (více)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

Vančura

Nějakou dobu jsem zvažoval, zda to vůbec chci vidět, protože ta stopáž mě dost odrazovala (btw. zmiňovat v souvislosti s tímto filmem pořád dokola jeho extrémní délku mi osobně přijde dost otravné). Nakonec ale zvědavost zvítězila, protože mám Scorseseho filmy rád a hrají tam snad všichni mí oblíbení herci. A za sebe musím říct, že se mi to dost líbilo a bavilo mě to; má to velmi dobrou kameru a soundtrack, jezdí tam hromada krásných starých aut, některé momenty jsou hodně působivé, a samostatnou kapitolou jsou herecké výkony, které jsem do jednoho shledal jako mimořádné (nejvíc se mi asi líbil Joe Pesci). Z pohledu na toho omlazeného De Nira jsem byl sice celou dobu poněkud nesvůj, ale můj zážitek z filmu to přesto nijak zvlášť nerušilo. Když jsem se navíc po zhlédnutí filmu dočetl, že pojednává o skutečných postavách (což jsem předtím nevěděl), ještě mu to v mých očích přidalo na zajímavosti. Asi bych byl opatrný v prohlášeních typu "je to starý dobrý Scorsese", ale osobně mě prostě bavilo na to koukat, a samotný závěr mi přišel hodně silný, takže jsem byl nakonec rád, že jsem se rozhodl tomu dát šanci. Btw. nechápu, proč český název nemohl být prostě jenom "Ir", a taky jsem moc nepochopil, komu hlavní postava celý film vypráví, když se přitom v ději k hlavní vraždě nikdy nepřiznal - prostě mi zde tenhle ohraný vyprávěcí postup nedával smysl. ()

Goldbeater

Monumentální filmařina, jejíž ohromnou obšírností posílá Martin Scorsese netflixovským divákům vzkaz, aby na pár hodin odložili z ruky telefon a věnovali plnou pozornost jeho dlouho připravovanému dílu a dobře vnímali a chápali psychologii postav, o níž tu jde především. Z pomyslné trilogie Mafiáni, Casino, Irčan je právě třetí zmíněný nejvíc politický a nejmíň brutální, přesto neméně působivý a osudový. Druhé zhlédnutí je časem povinností. ()

dr.horrible

Najlepšia De Nirova - Pesciho, rola - výkon, od Mafiánov, a to ich ešte Pacino prehráva oboch. Názor akademikov si po Zelenej knihe odhadnúť netrúfam, ja osobne by som to ale tento rok videl na súboj Martyho retro versus Quentinove retro. ()

InJo

Ne-ko-neč-ně dlouhá důchodcovská připomínka filmů, které Scorsese točil v devadesátkách. Ty však měly snesitelnější stopáž a hlavně o dost větší drajv a šmrnc, takže utekly vlastně dost rychle. Irčan navíc do žánru nepřináší nic extra nového a tak jediným skutečně nosným motivem je zde vztah De Nira, jehož postava ale přitom není nijak výrazně zajímavá, a Pacina, jenž tu jako jediný předvádí výkon, který se může směle zařadit po bok jeho dosud nejlepších a nejslavnějších (ostatní jen odvádí svůj standard). Tenhle film rozhodně není špatný, jednotlivé scény a filmařské složky jsou samy o sobě dobré, při takové stopáži je ale celek nepříjemně úmorný. 65 % ()

Anderton

Scorsese dokázal, že je v gangsterkácj absolútna špička. A už len to nám musí k spokojnosti stačiť. Tentokrát išiel ešte vyššie, do najvyšších vrstiev, postavy mali čo dočinenia s Kennedyovcami alebo Nixonom. Takže Íra príliš neodporúčam fanatickým obdivovateľom americkej demokracie, tí ho budú považovať za konšpiračný a možno budú Scorseseho vnímať zrazu ako druhého Stonea. Problémom sa môže ukázať, ako vlastne vnímať hlavné postavy a či si k nim vôbec vypracovávať sympatie, keď nás v tomto smere neustále "zrádzajú", radšej to neodporúčam. Vidno, že scenár si vyžadoval niekoľkoročný prieskum, a to sa týka aj každej zložky filmu, osobne mi sadol aj kamerový filter, keď sa tu všetko takpovediac zelená, čo mi prišlo vtipné najmä v momente výbere zelenej rakvy. ()

Frajer42

Jako již tradičně jsem snímek vzhledem k brutální stopáži dlouho předlouho odkládal. Jako již tradičně se ukázalo, že zbytečně. Scorsese zvolil neobyčejně svižné tempo, takže i když má film 3 a 1/2 hodiny, tak se stále něco děje a je stále na co koukat. Takhle událostmi napráskaný film se jen tak nevidí. Vešlo se tam toho opravdu hodně a všechno zvládlo být divácky velmi atraktivní a moderní. Už jsem se bál, že nám Scorsese začíná senilnět, ale tímto snímkem mě vyvedl z omylu. Jediná obrovská výtka míří z mé strany k totálně odporné digitální verzi mladého Franka. Především, pokud jste zdravým divákem a sledujete snímek v tom nejlepším možném rozlišení jako já, tak vám muselo být na zvracení. Ten jeho rozmazaný ksicht, který totálně nezapadal do okolního osvětlení, naražený na staré nepohyblivé tělo - to bylo něco strašného a zbytečně to kazilo dojem. Rozhodně zde měl být použitý jiný herec. Tato výtka se týká všech takto znetvořených postav. Je mi záhadou, jak něco takového mohlo projít. Zahrané a obsazené to bylo samozřejmě na jedničku s hvězdičkou. Moc se mi líbily i události, které snímek zachycuje. Scorsese vybral opravdu mimořádně zajímavou část amerických dějin. Nepřestává mě udivovat, jak něco takového mohlo být tehdy možné. Za mě (experta) dávám 4 kousky s přimhouřenýma očima nad ve velkém stylu posranou digitalizaci postav (i amatérské deepfakes na pornhubu jsou nesrovnatelně lepší - vím, to pouze z doslechu, jsem slušný mladý muž). ()

Kothy

Ani já jsem tomuto eposu neodolal. Bohužel s tím mám podobný problém jako s Vlkem z Wallstreet a tam mi to až tak moc nevadilo. Prostě to má zbytečně přestřelenou stopáž. Člověka hned napadne si to srovnat s jinými Scorseseho film jako jsou Mafiáni nebo Kasino. Ty na mě ale působily líp. Možná je to i tím, že toto je životopis, takže se musel víc držet určitých mantinelů. Digitální omlazení je vážně pozoruhodné, protože sledujeme Frankův život už od 50. let, kdy začíná jako rozvozce masa. Pak už jen jeho kariéra stoupá až po vrcholového gangstera. Jeho životní příběh vlastně sledujeme až do konce století, kdy přežije všechny své kolegy. Volba herců je přímo geniální. Ověřená trojice De Niro, Pesci a Pacino táhne film celou dobu. I vedlejší role jsou dobře obsazeny. Film se odehrává ve třech časových rovinách s tím, že se vzájemně propojují. Je to dost dobře natočené a člověk se tam dozví spoustu věcí. Například je drsné sledovat dopad toho života na Frankovu rodinu. Vše si vybírá svou daň. Ale něco klidně mohli vypustit. Hlavně ten konec už je spíš smutný. Tyhle věci prostě člověk asi v mafiánském filmu úplně nečeká. Jako určitě to stojí za vidění, ale určitě nečekejte Scorseseho v nejlepších letech... "Pouze tři lidé nosí tento prsten a jen jeden z nich je Irčan." ()

Dzeyna

Klasický De Niro a Al Pacino. Trošku mi to připomínalo Kmotra nebo tak něco. Nicméně jsem si myslela, s ohledem na tu stopáž, že u toho budu usínat a odpočítávat každou minutu, nicméně opak byl pravdou. Bavilo mě to naprosto celé. Je to výborně natočené a člověk se vážně nenudí. Super snímek. ()

DwayneJohnson

(Viděno natřikrát.) The Irishman je aspoň pro mě zářným příkladem filmu, u kterého je nesmírně důležitá vaše momentální nálada. První třetinu jsem víceméně prozíval, ale jak se moje postupné sledování přehouplo do druhého a třetího dne, rostla moje nadšení jako z vody. Asi tak přesně od okamžiku, kdy se na plátně objevil Al Pacino v roli odborového předáka Hoffy to vše nabralo ten správný směr a konci už jsem se skoro tetelil blahem. Není to celé úplně bezchybné, určitě to není Martinův nejlepší film, ale na to, co ještě dokáže ve svém věku natočit, klobouk dolů. A asi úplně nevíc bych já osobně vyzdvihl výkon Joa Pesciho, který nelze označit jinak, než výtečný. (4 a něco málo pod půl.) ()

Ant

Ačkoliv pana Scorseseho uctívám jako boha mezi námi smrtelníky, tenhle jeho vysněný projekt mě nechal podobně v rozpacích jako Silence. Filmařsky precizní, z některých scén mrazí a při sledování trojky DeNiro/Pesci/Pacino se mi chtělo skutečně brečet, protože ničeho podobného se už od nich nedočkáme, nicméně stopáž 209 minut dnes asi neobhájí nikdo. Stojím si zatím, že film by fungoval skvěle jako třídílná minisérie. Vůbec by mi nevadilo, kdyby nejmladší verze hlavních postav hrál někdo jiný. Navíc po tříhodinové palbě desítek různých jmen z mafiánského podsvětí, jsem usoudila, že to na jeden zatáh prostě nedám. Nicméně posledních cca 40 minut filmu jsou zcela devastující. Ať už je to telefonát Franka Hoffově manželce nebo moment, kdy přijde za Peggy. Ve výsledku je to film, o tom, že stáří a samota jsou někdy tím největším trestem. Na poslední záběr budu vzpomínat ještě dlouho. ()

Geralt z Rivie

Viděl jsem to asi na 10x a to není moc dobrá vizitka pro film. První hodina byla extrémně nudná, pak se film dostal do průměru. Celkově filmy od Scorseseho nejsou můj šálek kávy. ()

nascendi

Tak som to predsa len zvládol. Príprava spočívajúca v sledovaní japonských filmov a filmov režisérov, ktorým je ľúto nepoužiť všetok nakrútený materiál, sa vyplatila. Dokonca som sa ani nenudil. Priemerné hodnotenie považujem za primerané, pretože som mal trvalý pocit, že som to už v niečom a niekedy videl, ibaže to bolo inak poskladané. Veľa sa píše o digitálnom a veľmi nákladnom omladzovaní protagonistov filmu. Nepovažujem to za nejaký prelomový moment v dejinách filmu, pretože to prinesie prospech iba starnúcim hercom, ktorým to umožní predĺžiť si kariéru. Neprekvapila ma svojim herectvom ani ústredná trojka, pretože po toľkých rokoch je divák oprávnený očakávať od nich špičkové výkony. Som rád, že som Írčana videl, ale ani v opačnom prípade by sa až tak veľa nestalo. ()

silentname

Najdlhší film roku mám za sebou a musím povedať, že rozhodne ide o zaujímavé filmové dielo. Keď sa Martin Scorsese rozhodne spraviť film, tak je mi jasné, že to bude pekne na dlho. Nemôžem však povedať, že by som bol vždy s jeho réžiou bol na sto percent spokojný. Napriek tomu, že chce vždy podať veľmi veľké príbehy a venovať im čo najviac času, neviem posúdiť či je to vždy to správne riešenie. Lebo potom to vie vysoko ovplyvniť tempo filmu. A s tým istým problémom zápasí aj "The Irishman". Je ťažké venovať filmu 209 minút pozornosti a nemať aspoň trošku pocit, že už by ste to chceli stopnúť, alebo si dať od filmu pauzu. Napriek jeho vysokým plusom. Vyzerá to vynikajúco. Znie to vynikajúco. Herecké výkony sú fantastické. Robert De Niro a Joe Pesci pôsobia ako skutoční priatelia a všetky scénky, ktoré majú spolu som im veril. Al Pacino je vynikajúci. Hoci som si najprv myslel, že ma bude otravovať, tak postupne ma úplne pohltil a dostal som sa do role. Je to takisto veľmi dialógový film a hlavne je tu neustále pocit tej mafiánskej veľkosti. A dáva to filmu svoju vlastnú tvár. Ku koncu sa samozrejme veci zvrtnú a po určitej udalosti to jednoducho začne ísť z kopca. Neviem čo by som ale s výnimkou hereckých výkonov a skvelým momentkám medzi De Nirom a Pescim vyzdvihol. Môžem povedať, že film pôsobí elegantne, má svoje skvelé momentky a scénky, ktoré nezabudnem. Najmä meeting medzi Pacinom a pánkom v košeli. Sú tam dobré fóry. Pôsobí to autenticky, no neponúka to veľké množstvo akcie. Film je viac dráma, než nejaký silný a tvrdý mafiánsky film. Myslím si, že za pozornosť stojí, ale určite odporúčam pripraviť sa na to, že Martin Scorsese sa rád so svojim filmom mazná a nemá záujem o to robiť americký mainstream. Ale chce robiť poctivý film. A niekedy to môže vypáliť dvojako. Ja mám voči jeho filmom úctu, hoci nemôžem povedať, že ma vždy dostane. Ale tentokrát sú dojmy pozitívne. Film ma skoro po celú dobu zaujímal a chcel som vedieť ako to dopadne. Takže som spokojný. Znovu by som sa ale k filmu nevrátil. Asi by som už nedokázal 209 minút vnímať. Hodnotenie: B+ ()

Ratemus

Scorsese rozhodně není troškař, jeho Irishman sliboval hodně, návrat mafiánů v podání těch největších es, co kdy žili a stále žijí, ale výsledek je takový rozpačitý. Je to natočené mistrně precizně jak to jen Scorsese umí o tom žádná, ale já se fakt neposeru z každého Denirova koktání a pohledu, zamračení a mlaskání Pesciho nebo hádání a vztekání se Pacina. Skutečně ne, postav a jmen je tam, jak když naseres, ale dej se za podpory nesmírné stopáže téměř čtyř hodin úmorně vleče a nepomáhá tomu ani téměř nepřítomnost hudby.. Scorsese má rozhodně lepší filmy, které mají spád, nějaký děj a nestojí na místě... Je to výborný film o člověku který se dostane k nějakému mafianovi a postupně se vypracuje, ale takových filmů je hodně a lepších.. Nedivím se že to má téměř čtyři hodiny když neustále sledujeme jak se postavy hádají a prekrikuji kvůli naprostým hovadinam, ale Scorsese si asi myslí, že to lidi budou žrát protože je to přece Robert a Al a když se nad tím zamyslím, tak to vlastně ani tak mafiánský film není, ale to není nic špatného.. Z nejočekávanějšího filmu roku jsem trochu zklamaný.. ()

Němi

Já chápu Scorseseho, že chtěl vzít staré pardy a natočit si něco pro radost. A dost možná, protože je jejich vrstevník, neviděl, jak přes perfektně omlazené obličeje působí unaveně a nevěrohodně. DeNiro zas může vypadat na 40, ale už nikdy se tak nebude hýbat. Bodylanguage všech čtyřech legend odpovídá jejich věku, a ten kontrast byl místy až hororový. Pohybové omezení hlavních figur vedlo rozhodně k ústupkům v režii, takže film je pomalý, statický, utahaný... Možná si měli připustit, že na akci už to není, a klíčové scény nechat dublérům. Takhle vznikl nezdravě dlouhý, technologicky nesmírně zajímavý, ale vnitřně unavený film. ()

PetrPan

Scorsese  se v mafiánském žánru konečně téměř dostal na roveň Coppolova Kmotra či Leoneho opusu magnum Tenkrát v Americe, pochopitelně zejména díky nostalgicky orgastickému obsazení. Neškodí stopáž, příběh příjemně plyne a nenudí, ani již  dříve dobře zpracované téma, DeVitův Hoffa. Trochu jsem bojoval jen s omlazováním De Nira, které se už léta nedaří, přesto k němu stále dochází. Holt angažmá mladšího herce by snížila honorář na nenirovskou mez a obzvlášť když u Pesciho či Pacina to nebylo třeba. Psal jsem ale "téměř na roveň" a stojím si za tím, problém je vlastně v hlavní postavě. Sheeranův ve své podstatě prostý příběh  (ve skutečnosti možná celý vycucaný ze senilního mozku starého gangstera) prostě postrádá tu několikagenerační epiku dvou výše zmíněných mistrů.  Přesto je tohle mafiánské především pindání (božský Pesci!) obzvlášť v dnešní době "pokroku" nádhernou připomínkou klasického pojetí filmu, kde je na prvním místě (a jediném)  ten vyprávěný příběh.  A tak k původně zamýšlenému čtyřhvězdí přihodím pátou, takovou olympijskou, hvězdu. ()

Happens

Ach, tak tohle je dokonalost, nejenomže máme krásně zpracovanou odpověď na otázku, co se sakra stalo s Jimmy Hoffou, ale taky mám obrázek toho, jak asi fungovalt Luca Brasi pro rodinu Corleone. Charismatický Al Capone a absolutně uhrančivě přesvědčivý Robert De Niro. Film člověka přími vcucne do té mafiánské doby. Ta delší stopáž vůbec nevadila. ()

eLeR

Ani na sekundu ma film nenudil, takže 209 minút mi neprišlo nekonečných. Príbeh bol veľmi prehľadný, takže ma mafiánsky svet neotravoval, tak ako ma zvykne. Herecky výborné, dokonca aj Pacina som zvládla. Ohromné kostýmy a výprava, a vlastne aj hudba. Pekná práca, Martin. ()

Visáč

Starý dobrý Scorsese? Majstrštyk na úrovni Vlka z Wall Street alebo Casina sa nekoná, ale rozhodne ide o Martyho poctivú filmárčinu pre fajnšmekrov, akú máme radi. Jimmyho Hoffu a jeho odborárske ťaženie mám naštudované (zlatej Nicholson z devadesátek), takže som si ten impozantný kus histórie vychutnával v plnej paráde. De-aging hercov kvalitne spracovaný: až na scénu, kde omladený De Niro skope predavača - pretože jeho pohyby prezrádzajú dôchodcu. Tri a pol hodiny sú aj na Scorseseho odvaha, ale odsýpa to. ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (více)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu