Irčan

• USA The Irishman (více)
USA, 2019, 209 min

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (více)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

M.i.k.e

musím sice celý zážitek nechat ještě uležet,ale s čistým svědomím mohu říci,že podobný film tu nebyl roky.Scorsese tímhle vysněným majstrštykem nejen že překonal o parník Mafiány,ale v mnoha ohledech i jedinečné Casino (nebo ho aspoň vyrovnal) a zařadil se tak do vybrané společnosti snímků definujících žánr gangsterky (navíc v době kdy už to málokdo čekal).Irishman je přesně tím kouskem za které mám Martyho tak rád.Všechno tu funguje přesně jak má.Od výpravy,dialogů,hudby až po herce,kdy jasný prim hraje dle očekávání trojice Pacino,DeNiro a Pesci.Minimálně první dva,ač se v posledních letech objevovali v ne zrovna dobrých filmech,dokazují,že jsou pořád mistry svého řemesla a tohle je to co jim maximálně sedí.Často se pak objevuje srovnávání s Leoneho opusem Tenkrát v Americe,ale zatímco tam jsem se několikrát úspěšně nudil,tady mi vůbec nepřišlo,že by měl film 3,5 hodiny a klidně bych si pobyt v tomhle světě ještě protáhl.Čekání na Irishmana se zkrátka vyplatilo a nic lepšího jsme letos neviděli a ani neuvidíme...100% ()

Martin741

Len o trochu slabsie ako Goodfellas, alebo Kmotr alebo hoci aj Casino. kazdopadane film funguje na principe, jaxi Frenk Siren spomina na davny zlocinecky gang. Zeby ma to totalne uchvatilo, sa neda povedat, na takeho Kmotra film stale nema. Jo a za rok 2019 mal Al Pacino /Kmotr 1 -3, Serpico/ podstatne lepsi film tarantinovku Once Upon a Time In Hollywood. Tuna ma par stekov, ale teda zeby to boli uchvatne dialogy, to teda ne. Joe Pesci /sam Doma 1 - 2/ potesil aj mna, ze sa na 76 -ku nechal ukecat a este sa vratil k filmu. Nedam 5 hviezd, nebavili ma tie pomaly az odborove dialogy, dost som sa v nich stracal . 77 % ()

Aljak

Typický Scorsese, ktorého mám v podstate rád, ale v tomto prípade to bola predsa len zbytočne časovo premrštená "odysea" (a to som neoblomný milovník Bollywoodu, kde sú 150-minútové alebo aj dlhšie filmy štandard). Každopádne, mal som pocit, že celý film sa akosi neustále točí okolo tej istej osi, a napriek zaujímavým okolnostiam založených na skutočných udalostiach, ma to miestami skutočne až nudilo. Možno keby poznám dôslednejšie kontext a rolu, ktorú hrali určité postavy v rámci dejinného vývoja, tak by som mal z toho väčší pôžitok (to nepopieram). Ale inak pre mňa labilný priemer, ktorý bol síce scenáristicky a herecky na vysokej úrovni, ale celkový dojem u mňa až taký výnimočný bohužiaľ nebol. Takže 3*. ()

Figu

Všechna čest! De Nirova alias Irčanova velká jízda plná všeho krásnýho ze světa mafiánů! To trio legend je famózní a skvěle se na tyhle pardály kouká! Scorsese opět vše vypiplaný do detailu. Postavy jsou vykreslený dokonale, kostými a masky herců v různých pasážích jsou bomba! Grády tomu taktéž dává i děj ve více časových liniích... Určitě jsou hrozně okatý a do očí bijící pohyby Roba z let jeho Irčanovi minulosti, ovšem jestli se nechtěl nikým nechat zaskakovat a chtěl si to odkroutit sám, klobouk dolů. 200 minut je kolikrát nesnesitelnejch a proto si to chytří kluci dokážou rozhodit nadvakrát, nicméně tahle časová stopáž k mafiánskejm bijákům neodmyslitelně patří! Nezbývá než smeknout před všema z tohoto krásnýho mafiánskýho filmařskýho podsvětí a popřát jim co nejvíc zdravíčka do let budoucích! 80% ()

Attta

WTF? Že tohle bude film, který na první pokus ani nedokoukám jsem vážně nečekal. Hvězdné obsazení, Scorsese a nakonec taková sračka. Na omlazení Denira a Pesciho se nedalo dívat. Vůbec nefungovaly hlavní postavy, neměl jsem k nim žádný vztah a navíc se dívát na dva staré páprdy bez koulí bylo pro mě šílené utrpení. Když De Niro kopal zelináře, tak jsem se ptal sám sebe jestli jsem zapnul správný film. Děj naprosto oničem. To zdejší hodnocení momentálně 88% a 164. nejlepší film mě baví. To si nezaslouží ani z úcty. Vhledem k obsazení a režii je ten film naprostý brak. Raději ani nebudu komentovat stopáž.... ()

Rocky88

Při sledování dostane člověk chuť skočit si do lékárny pro nějakej Geriavit nebo Paradontax, naštěstí je to malá daň za to, co může sledovat na TV obrazovce po dobu 3,5 hodiny. Scorsese, Zaillian, Pacino, De Niro, Pesci. Filmový Dream Team, který nemusel dělat žádné kompromisy a je to sakra znát. Gangsterská lahůdka plná opravdových hereckých výkonů s nevídanou konečnou půlhodinou. Jedinou výtku mám ke kameře, která občas nedokázala zakrýt skutečný věk herců ve flashbacích z jejich mládí. V tomto ohledu byla scéna mlácení zelináře až trapná, protože 74letý dědula 40letou mlátičku prostě nezahraje. Toť ale vše negativní, zbytek nemá žádnou chybu. ()

Nach

Tak jsem se konečně dočkal. Mafiáni, Casino mají od Scorseseho třetího kvalitou srovnatelného bratříčka. Ano, správně vidíte čtyři hvězdy, ale i tak si stojím za tím, že kvality těchto dvou filmů byly dosaženy. Těch 209 minut je přece jen hodně a příběh se občas trochu vleče, ale je to přesně to co chci od tohoto žánru vidět, jak cíleně, tak metodicky. Navíc Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, to je více než jen plnění přání. Kvalita se tady prostě sešla na jednom místě. Občas je tedy i v mladých tvářích De Nira či Pacina vidět, že jejich pohyby, gestikulace mají daleko blíže k jejich skutečnému věku, než věku postavy kterou zrovna hrají. I přes těchto pár šrámů musím velikánům zatleskat. Užil jsem si to a mile rád se na Irčana podívám znovu. Děkuji ti Netflixi! 80% ()

Streeper

Těch 3 a půl hodin jsem se vážně bála, ale přesvědčilo mě hvězdné obsazení a nominace na Golden Globes. Martin Scorsese spojil dohromady ty nejlepší herce, jaké mohl v hollywoodu najít (snad jen krom Jacka Nicholsona). Robert De Niro, Al Pacino a Joe Pesci jsou legendy a všechny tři mám hrozně ráda. Je tedy jasné, že herecky to je to naprosto dokonalé o tom není ani řeč, pro Scorseseho to muselo být jednoduché s nimi pracovat. Musím říct, že Martin měl výhodu takovou, že měl v ruce kvalitní knižní předlohu, a jak sám řekl. Nikdy se nedozvíme co byla a nebyla pravda, tenhle film je pouze verzí, co se mohlo stát a je to skvělá verze. To jak De Niro už od začátku film vypráví jako napínavý příběh je poutavé a skvělé. Stejně jako mladí staří herci, kteří se díky CGI vrátili do svých mladistvých podob (ano vypadá to trochu uměle, ale když přimhouříte oko, tak to jde). Scénáristiky je to skvělé, rytmické. Nenudí vás to, navzdory délce filmu. Je to skvěle vyvážené a zajímavé, místy trochu až moc politické (což mě osobně moc nebralo). Budu zcela upřímná a řeknu, že to není tak úžasný a dokonalý film, jaký jsem čekala, že dostanu. Je to až moc dlouhé, nijak to negraduje, jde hlavně o ty vztahy mezi hlavní trojicí, ale je to tak šikovně natočené, že se na to celou dobu dá koukat aniž byste se příliš nudili. Fakt ale je, že to stačí vidět jednou za pět let. ()

bourec

Projekci novinky Irčan sem hodně odkládal,a teď musim přiznat,že to mám úspěšně za sebou.Je to ale opravdu pro mě obrovitá nuda.Přes tři hodiny dlouhej film,prošpikovanej mafií,spoustou politiky,několik verzí namaskovanejch hlavních představitelů,z nichž mi zejména Pesci lezl kvalitně na nervy.Asi jako ve většině jeho filmů.Scorseseho sem ve svejch očích hodně přeceńoval,ale tedˇ mi od něj zbyl jenom film Skrytá identita.Ale irčan mě prostě krutě nebavil,a nebudu lhát jen pro to,že to na vysoký úrovni natočil pro spoustu lidí mistr režisér.Gott byl taky modle,a mě byl u zadku.20%. ()

Langy10

Klasická gangsterka novějšího typu. Dobrý příběh, ale něják extra to se mnou nehlo. Scorseseho gangsterky z let minulých mě zasáhly víc. Hudba ale super. Nicméně průměrný story. Kdybych nebyl v karanténě a neměl tolika času, tak bych se na to asi nepodíval nebo bych si musel vzít dovolenou. Strašně zdlouhavý až mě to už chvílema rozčilovalo. 50% ()

vydumnica

Davam velmi dobre 3*, lebo sa neviem rozhodnut medzi 3 a 4. The Irishman je urcite najdlhsi film, aky som kedy videla, nechce sa mi verit, ze predbehol aj Titanic! Pozerala som ho na 3krat a kym som ho dopozerala, uz som si velmi nepamatala zaciatok. Keby som ho videla cely naraz, mozno by bolo moje hodnotenie ine, ktovie. Nezvyknem sledovat filmy z mafianskeho prostredia, toto bola skor vynimka, bola som vsak zvedava, aj kvoli mnozstvu nominacii na Oscara, ale najma kvoli digitalnemu omladzovaniu hercov. Rezia, herecke vykony, kamera, specialne efekty a vyprava naozaj velmi fajn. Nezda sa mi, zeby De Niro hral o nieco horsie ako jeho nominovani kolegovia. Dlzka filmu mozno mohla byt skratena aspon na tie 3 hodiny. Pre mna ma Irishman az privela dialogov, alebo mozno vela pre mna nezaujimavych dialogov (a kolko textu sa museli ti herci naucit, wow), privela politiky, privela nadavok (ale to asi k mafii patri...). Mne osobne omladzovanie nevadilo, prave naopak, bolo to zaujimave a originalne. Vyprava je podobna ako vo Vtedy v Hollywoode, v obidvoch pripadoch plati, ze niektorym sa tie filmy budu pacit uz len z nostalgie, kazdemu dobre padne vratit sa aspon cez obrazovku do rokov svojej mladosti, moj nazor...A ktovie kolko je pravdy na tom, co sa stalo s Hoffom, ci naozaj to bolo takto... 70%. ()

Topco

Spokojnosť áno, nadšenie však rozhodne nie. Každopádne super, že sa toto podarilo stihnúť. Prvá, rýdzo gangsterská tretinka dá zaspomínať na Mártyho najlepšie gangsterky (GoodFellas sú však stále najlepšou vecou o vzostupe a páde gangstra a Kasíno zasa neprekonanou rozprávačskou pitvou fungovania organizovaného zločinu). Prostrednú „odborársku“ časť ťahá Al Pacino a jeho povestná hra očami (bez neho a spoločných scén s De Nirom by pomyselné druhé dejstvo nudilo) a tretia „rekapitulačno-dôchodcovská“ nejde do hĺbky, ako by si film zaslúžil (téma výčitiek, urovnania rodinných vzťahov)._Čo ma však stále „papierovo“ teší: spojenie jednej z najplodnejších režisérsko-hereckých spoluprác vôbec po takmer štvrťstoročí (od Kasína), mnohé herecké reuniony (či už De Niro-Al Pacino, De Niro-Pesci či hoc len symbolicky De Niro-Keitel), Mártyho trademarky (retrospektíva s voice-overom, dlhšie kamerové jazdy, zamrznutý obraz, dobový rockový soundtrack)._ Čo mi vadilo: rozťahanosť (uvedenie do kín by si určite vyžiadalo prísnejší strih v prospech 15-20 minútového skrátenia), lepšie napísaná odborárska (pre väčšiu prehľadnosť) či záverečná tretina (pre uveriteľnosť vzťahom s dcérami) a v neposlednom rade digitálne omladené tváre hereckých legiend (najmä De Niro)._ Akurát rozmýšľam, že toto je jediná Mártyho gangsterka, pri ktorej nejdem do plných. Ale opäť: chvalabohu, že toto mohlo a stihlo vzniknúť. Slabšie 4* ()

Kwaichi

Tri a pol hodiny plmé rozhovorov medzi "priateľmi" ak by sa to tak dalo nazvať boli do filmu tak kvalitne zapracovnané, až divák takmer nevníma čas a len s úsmovom v duchu plní poslušne roľu poslucháča starého pána v domove dôchodcov a neveriacky krúti hlavou nad jeho majstrovskými rozprávačskými schopnosťami. ()

C0r0ner

Řemeslně k tomu není co dodat, Scorsese je mistr, to víme už velmi dlouho a tady se překonal takovým způsobem, že ho Oscary neminou. To samé platí o hercích. A pak je tu ten fakt, že to má zkurvené tři a půl hodiny, které z toho udělaly krásně zpracovanou kurevskou nudu, jako že fakt kurevskou. Dvě hvězdičky nedávám jenom proto, že ty dávám horším sračkám. 50% ()

Pajky3

The Irishman je projekt, který letos nešlo ignorovat. Zprávy o tom, že Netflix dá volnou ruku Scorsesemu, aby dal dohromady partu kolem De Nira a natočil to podle vlastní vize, to prostě zákonitě muselo vzbudit zvědavost. Já, stejně jako mnoho dalších, jsem doufal, že dojde alespoň na něco podobného jako Casino a Goodfellas. Tyhle výpravné mafiánské filmy prostě mají své kouzlo, ale takovou délku jsem vážně nečekal. Hlavní trojice Robert De Niro, Al Pacino a Joe Pesci na sklonku kariéry předvádí skvělé herecké výkony a jen kvůli tomu by se vyplatilo se podívat. Naštěstí to však není vše, co Irishman nabídne. Čas plyne rychle a člověk si ani neuvědomí, že má film hodně přes tři hodiny. Navíc nabídne "dožívací" závěr na který se v takových filmech většinou nedostane a který tomu nabízí další rozměr. Palec nahoru a jestli Netflix doteď nebyl brán vážně, co se týče prvotřídních filmů, tak je to třeba rychle změnit. ()

Martrix

Scorsese se tématicky zasekl 30-40 let zpátky a opět servíruje příběh o mafiánech s lidskou tváří. Na to téma bylo natočeno mnoho kvalitních filmů a dle mého názoru je vyčerpáno...tedy minimálně pokud bude k dané látce přistupováno "scorsessovsky". Pozitiva tady jistě jsou...skvělým hereckým výkonům pomáhají dobře napsané dialogy, takže jsou parádně vykreslené vztahy...tzn. interakce mezi postavami funguje náramně. Stejně tak se nedá nic vyčíst řemeslné stránce. Co je naopak tragické, je ohavně dlouhá stopáž, za kterou stojí snad jen naprostá nesoudnost tvůrců. Už tak ohrané téma je podané velmi rozvláčně a nepříliš zajímavě, takže nuda příjde už v polovině filmu....resp. nehrát v Irčanovi herecká smetánka, tak to vypínám. Mou pozornost udržovalo jen a pouze herecké umění trojky Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci. Příběh mi byl lhostejný a protože s žádnou z postav nebylo možné se ztotožnit...bylo mi jedno i to, jak dopadnou. ()

Sludger

Veľký nostalgický epos, ktorý pripomína veľké gangsterské filmy ako Mean Streets, Goodfellas alebo Casino. Stopáž môže síce vystrašiť, ale je to film plný vrstiev a tá dĺžka tomu zodpovedá. Stretli sa tu samé esá, no pre mňa je tu najvýraznejší Joe Pesci. ()

campix

Scorsese se přesouvá na platformu Netflix a pomocí digitálních efektů si podle potřeby omlazuje svoje staré známé tváře, které s ním tvořili dějiny mafinských filmů. Zní to perfektně, ale Scorsese vytvořil důchodcovský mafiánský epos, který je opravdu ale opravdu hodně upovídaný a na ploše více něž tří hodin popisuje několik desítek let života Franka Sheerana, kterého hraje Robert de Niro. Společně a ten je společně s Joe Pescim digitálně omlazován, aby pasoval do určitých časů. V obličeji to rušivé není a člověk si rychle zvykne, jenže tělo je prostě staré a u některých trošku akčnějších scén je hodně znát, že jsou De Niro a Pesci ve skutečnosti značně starší. Příběh je inspirovaný skutečnými událostmi a herecké persony v hlavních rolích včetně Al Pacina hrají skvěle, ale v takhle rozvláklé stopáži film bohužel neutáhne divákovu pozornost. Strašně mě mrzí, že tento Scorseseho epos nemohu více ocenit, ale ve finále mi přišlo, že jsem zestárl stejně jako hlavní charaktery. ()

PavelVanekArt

Tak zbytečně dlouhej film jsem jaktěživ neviděl. Ne, že by neměl co nabídnout, ale rozhodně by to šlo zkrátit na skromný dvě hodiny místo tří a půl. Navíc, v pár scénách bylo až moc viditelně okatý omlazení herců, hlavně De Nira. Jinak film nenadchne, ale urazí svou délkou. 3* a.k.a 55% ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (více)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu