Největší pecivál na světě

• Československo Popolvár najväčší na svete (více)

Král Blahoslav (B. Križan) stárne a rozhodne se provdat svou jedinou dceru Růžový kvítek (Z. Skopálová) za jednoho z princů krále Levoslava (V. Müller). Ten po obdržení zprávy od svého dávného přítele nezahálí a musí určit, který z jeho synů se stane budoucím králem. Jeden je ovšem horší než druhý – Nejstarší Pravoslav (V. Černý) se nestará o nic jiného než o svůj vzhled. Prostřední princ Branko (G. Kyselica) se zase ze všeho nejlíp umí jen cpát a na nejmladšího Radka (M. Ťapák) král ani nepomyslí, protože je to pecivál a budižkničemu, který nejvíc času tráví se sedláky ve vsi. Levoslav dá svým dvěma starším synům úkol chránit pole, které každou noc rozdupou kouzelné koně. Radko oba bratry obelstí, koně zkrotí a od každého si vezme jeho magickou ohlávku, v nichž spatří obraz krásné princezny Růžový kvítek. Uvidí, jak je čím dál více vábena mocí zakletého obra, krále podsvětí Beberiče, jehož kdysi Blahoslav a Levoslav přemohli a uvěznili ve skalách. Stane se tak, že Růžový kvítek neuposlechne varování svého otce a Beberiče osvobodí. Na oplátku se jí strašlivý obr zmocní. Když nyní zná Radko osud princezny, rozhodne se ji zachránit… (Česká televize)

Z0oMb3E

Tak máme tu čas Vianočný a televźie opäť vyrukovali s nestarnúcimi klasikami. Rozprávka o Popolvárovi klasikou nepochybne je. Však kto už sa rád nezasníva, že i s outsidera sa stane kraľ? Kto sa rád nepozrie, že dobro zvíťazí nad zlom. Kto sa rád nezasníva, že zachráni svoju princeznú, či bude zachránená svojim princom v lesklej zbroji? Rozprávka zo starých dobrých čias a výborný Marek Ťapák. ()

Sany33

Príbeh: Čo ak jediný, kto dokáže zachrániť princeznú Láskykvet je kráľov syn povaľač Popolvár? Radko je rodu kráľovského a musí svetu dokázať, že je aj plemena rytierskeho. Herecké obsadenie: na tú dobu herecké ikony ako Kroner či Muller, ktorým sekundujú mladíci Ťapák a Černý. Z môjho pohľadu veľmi dobrý kasting. Prevedenie: Jedná sa o veľmi klasickú rozprávku o hľadaní lásky, odvahy a pravdy. Vo mne rezonuje ako Vianočný evergreen a preto k nej nemôžem byť kritický aj keby sa dala kopa vecí vytknúť. Pocity: Radkova cesta za šťastím sa mi jednoducho páči a ako malý chalan som žral finálny rytiersky súboj. Keď som si to pozrel dnes už to nemalo ten akčný glanc ale pôsobilo to príjemne nostalgicky. Pridaná hodnota: Popolvár je kráľ! 70% ()

MM_Ramone

Toto filmové spracovanie známej slovenskej rozprávky na mňa nikdy neurobilo dobrý dojem. Vidí sa mi to akési strohé a chladné. Marek Ťapák sa ako predstaviteľ titulnej, hlavnej mužskej postavy vôbec nehodí. Avšak keď som si všimol, že tento snímok režíroval jeho otec, tak mi bolo hneď jasné ako sa ku tejto úlohe dostal. Rodinkárstvo a protekcia tu vždy fungovali. "Popolvár najväčší na svete" má viacero nedostatkov, ale tým najmarkantnejším je práve obsadenie Mareka Ťapáka do hlavnej úlohy. ** ()

Petike

Škoda-preškoda pomerne dobrej výpravy, Joža Kronera a Vlada Müllera... lebo zvyšok je klišé nad klišé a gýč nad gýče, navyše s nie príliš presvedčivými hereckými výkonmi (Sjúz Skopálová, I am looking at you). "Láskykvet" je neuveriteľne blbé meno aj pre princeznú z rozprávky. Zemetras je (prekvapujúco) vcelku originálnym, hoci nechcene komickým záporákom. Nanešťastie, výraz "nechcene komická" celkom dobre opisuje celú túto rozprávku. Záver filmu onej nechcenej vtipnosti nasadzuje korunu. Nepomáha mu ani fakt, že je asi najantiklimaktickejší, aký som kedy videl vo filmovej rozprávke domácej produkcie. Skrátka, keď to nejde, tak to nejde. P.S. Súhlasím s názorom jedného tunajšieho komentáru, že "Čo s tým vajcom ?! Čo s tým vajcom ?!" má potenciál úžasného filmového mému. :-D //// Zaujímavé komentáre: baruss, Angelino, Prubner ()

Anderton

Asi môže znova za modré čísla pri slovenskej rozprávke aj český dabing, napríklad predabovanie takého pána Krónera je vždy zločinom proti ľudskosti a v Bruseli by s tým mali niečo robiť. Krásna Skopálová, zlaté vajce, zelené oči Zemetrasa, ukecaný Króner, mohutný hlas Vlada Mullera, to sú kultové momenty mojej mladosti, na ktoré sa nedá zabudnúť. Ja nemám so socialisticko-kapitalistickou "družbou" medzi štúdiom Koliba a štúdiami v Mníchove žiaden problém pri ich spolupráci na rozprávkach z 80tych rokov. Naši českí bratia, pozrite si ich na budúce Vianoce v pôvodnom znení a hodnoťte ich až potom! ()

• Film sa natáčal aj v exteriéroch Eliášoviec, čo je časť obce Nový Život a Dobšinskej ľadovej jaskyni. (Raccoon.city)
  • Film bol natáčaný v Mariánke, Pernštejne, Branči, Bodíkoch, Studienke, Zvolene, Domici, Bernolákove a na Orave. (dyfur)
  • Rolu jedného z princov Branislava – Slaninu (Gustáv Kyselica) odmietol Jozef Bednárik, nakoľko s herectvom na trvalo tesne pred natáčaním skončil a chcel sa naplno venovať už iba režisérskej práci. (Raccoon.city)