Tanec draků

• Indie Kites (více)
Akční / Romantický / Thriller
Indie, 2010, 120 min (Special Edition: 90 min)

Mladík indického pôvodu Jay Ray (HRITHIK ROSHAN) je učiteľom tanca v Las Vegas. Musí sa oženiť, aby získal zelenú kartu a mohol zostať v USA natrvalo. Keď sa doňho zaľúbi Gina (KANGANA RANAUTOVÁ), bohatá dcéra mocného majiteľa kasína Boba (KABIR BEDI), zdá sa, že Jay môže prísť k bohatstvu a zabezpečenému životu. Zistí, že jeho budúci švagor, násilnícky Tony (NICK BROWN), sa má oženiť s krásnou Mexičankou Natashou (BARBARA MORIOVÁ), ktorú Jay pozná pod menom Linda. Noc pred svadbou Natashe a Tonyho, Linda a Jay spolu strávia romantický večer. Žiarlivý mafián Tony vrazí do jej bytu, chce soka zmlátiť, ale Linda ho impulzívne ovalí. Obaja ujdú a zamieria do Mexika. V pätách majú však nielen políciu, ale aj Tonyho. (oficiální text distributora)

Niktorius

Nejhorší věcí na Kites je, že se jim nepovedlo trefit se do vkusu mainstreamového indického publika (taky v něm zazní jen velmi málo hindštiny) - takže zatímco od anglofonních recenzentů se na ně sype chvála, v zemi výroby se mluví o propadáku a výdělky jsou o hodně nižší, než by žádal poměrně vysoký rozpočet. _______________ K záporům pak lze ještě připojit slabší režii - na Anuragovi je hodně vidět nezkušenost s akcí a tak zatímco jiní indičtí režiséři dovedou i ten nejprimitivnější trik divákovi prodat s maximálním dopadem, v Kites několikrát uvidíme různá čtyřkolová vozidla létat vzduchem, dělat efektní kotrmelce, tříštit se a vybuchovat, ale vše to působí tak nějak nezajímavě a neatraktivně. Taktéž konec by si asi zasloužil pečlivější gradaci a méně okatou "inspiraci" jistou scénou z Road to Perdition. _______________ Ale to jsou jen malé vady na velké kráse, pokud nemáte problém s přijetím bollywoodských paradigmat - protože Kites nejsou nic jiného, než ten nejklasičtější a nejohranější bollywoodský příběh v kompletně novém kabátku. A v jakém! Jímavými exteriéry, luxusní výpravou, povedenými efekty a hyper-ultra-mega-eye-candy kamerou to zdaleka nekončí - způsob vyprávění a pojetí hudebních scén též patří do kategorie "kabátku" a odráží se v něm rovněž čerstvě zrozené bollywoodské trendy, namísto nějaké "osvědčené" klasiky._______________ A mimo to - Bárbara Mori je jako daleko méně okoukaná verze Megan Fox (a dokonce bych řekl, že ještě žhavější) a troufám si tvrdit, že Hrithik Roshan se po zhlédnutí stane častým protagonistou snů a tužeb nejedné dámy. Na začátku snímku také předvede něco ze svého dechberoucího tanečního umění. _______________ Dávám poctivé čtyři hvězdy a věřím, že mezinárodní sestřih to může vytáhnout i na pět. Těším se na něj. ()

Vavča

Vynikající směs žánrů, která osciluje mezi romancí, akcí (někdy téměř v heroic bloodshed stylu). Je zde neustále přítomno napětí, dostává mě rovněž tempo snímku, umně zapracované flashbacky, které postupně odkrývají vztah mezi Jayem a Lindou, kteří touží uniknout chudodbě ve městě příležitostí. Hrithik Roshan je uhrančivý herec, který spoléhá více na svoje dramatické schopnosti, než muskulaturu, ačkoliv by to mělo svádět k opaku:) Jsem z něho celý paf, co teprve ženy. Svůj part skvěle odehrála i Barbara Mori. Vizuální stránka je lahoda alá Cary Fukunaga, skvělý hudební podkres. Co na tom, že vizuální styl je občas prokládán videoklipovými sekvencemi, když jsou velmi cool a do filmu se hodí. Navíc je to po delší době film, který mi svými emocemi, vyrazil dech a nechal mě na konci úplně vyždímaného. Já si myslím, že tohle je určitě jeden z nejdůležitějších a nejpovedenějších indických filmů posledních 15 let a může svojí přístupností strhnout i neznalce indického subkontinentu a podnítit je k dalšímu hledání. ()

T2

Rozpočet INR 600miliónov (približne $12milionov)Tržby USA $1,685,269Tržby Celosvetovo $15,203,809║ romantický film ako keby ho točil Michael Bay, na prekvapenie Indovia zas prekvapujú a ponúkajú svižnú akčnú romancu s nečakaným záverom ale v celku silným /70%/ ()

emma53

Cíleně jsem šla do něčeho relaxačního a tohle splnilo všechny mé představy. Jay nejen s krásnýma kukadlama, Natasha, která to uměla rozbalit po všech stránkách, honičky, bouračky, střílečky, ale hlavně muchlovačky a toho všeho se mně dostalo tak akorát. Hrithik podupává před mojí topkou herců už delší dobu, tak si na něj ještě víc posvítím a kdo ví? :-) ()

gudaulin

Smíchejte typický Bollywood a telenovely jihoamerické produkce a máte výsledný produkt, který Tanec draků představuje. Tedy abych zase tomuhle snímečku nekřivdil, dostal ode mě jednu hvězdičku, protože podstatná část indické továrny na sny produkuje lidovější a naivnější filmy, než je Tanec draků, takže kdybych náhodou o nějaký z nich zavadil, dostal by ode mě odpad. To jediné, co může tenhle druh kinematorafie nabídnout, jsou krásné tváře obojího pohlaví. Je to sice hrozné, ale v zásadě souhlasím s tím, že je to ta přijatelnější tvář, kterou Bollywood vystavuje. Celkový dojem: 25 %. ()

• Filmovanie prebiehalo na viacerých miestach v americkom štáte Nové Mexiko, a tiež v známych mestách Los Angeles a Las Vegas. (MikaelSVK)
  • Film sa natáčal súčasne v dvoch verziách - prvá (pre ázijské publikum) prevažne v hindčine a "medzinárodná" verzia v angličtine. A hoci sa film natáčal súčasne v dvoch verziách, tak tieto verzie nie sú totožné. Verzia v anglickom jazyku má dĺžku 90 minút, kdežto verzia určená predovšetkým pre divákov v Indii má 140 minút a obsahuje viac akčných scén či zvukových efektov a je primárne určená pre mladších divákov. (MikaelSVK)