Nacume júdžinčó (TV seriál)

• japonský

夏目友人帳

• japonský

Natsume yūjinchō

Natsume's Book of Friends Season 1

Animovaný / Drama / Fantasy / Komedie

Japonsko, 2008, 13x24 min

Je tam jakási podobnost s Mushishi. Hl. hrdina vidí bytosti, které jiní lidé nemohou a v každé epizodě po něm nějaká taková bytost chce pomoc. Pokaždé se v takovém dílé skrývá nějaký odkaz, který chce dívakovi sdělit něco hlubšího. Dále mě určitě zaujala skvělá hudba i výkony většiny Seiyuu. Celé se to nese v poklidném duchu a akcí tam je velmi pomálu, proto doporučuji jako balzám na duši :) 9.5/10(17.10.2009)

Takashi Natsume podědil po své babičce Reiko schopnost vidět a bojovat s Ayakashi a nádavkem k tomu i Knihu přátel. Každé děditství má svá pozitiva a negativa. To jeho je zvlášť komplikované neboť Kniha přátel (obsahující jména některých ayakashi) je pro spoustu nadpřirozených bytostí lákavá. K tomu, aby to trable přitahující Takeshi zvládl, má svého "ochránce" (Nyanko-san) , i když v tom je ta potíž a to jak pro samotného Takeshiho tak pro diváka. Nyanko-san je mocné ayakashi, které většinu času tráví ve zhmotněné podobně kocoura, který mi lezl celou dobu na nervy. Seriál využívá podobného tématu jako Mononoke ale jeho těžiště je jinde. Ústředním problémem je Takeshiho odcizení (v důsledku jeho nadpřirozených schopností) a snaha nalézt rovnováhu mezi lidmi a duchy. Neštěstím je již zmiňovaný kocour který, dle mého názoru, tak jako spousta rádoby komediálních charakterů, sráží celek do šedi průměru. Škoda.(2.8.2009)

Ne každá epizoda se povedla tak, jako když se Nyanko-sensei naprdne a vyrazí na tah. I tak je ale Natsumovo potýkaní se s youkai milým a hřejivým závanem vůně léta. Na další sezónu se rozhodně těším.(13.10.2008)

Sledováno v rámci Anime-Planet Secret Santa 2018. Takový mix starších xxxHolic a Mushishi, který s sebou nepřináší nic nového a i hlavní hrdina mi oproti Watanukimu a Ginkovi přijde velmi mdlý, přičemž ta kočka je vyloženě otravná a nevtipná. Zároveň nejsem typ člověka, který by těchto pomalých dílek musel vidět nadmíru, a právě protože už jsem nějaké viděla, tento kousek mě do kolen nedostane, i když má 500 sezón, je obecně považován za kvalitní a i Santa mi slíbil, že se mi to bude líbit. 6/10(23.11.2018)

K čemu bych toto anime připodobnil? Nejvíc mě napadá Mushi-shi. Jeho kvalit to věru nedosahuje, ale odsuzovat ho nebudu. Nesrovnávám nesrovnatelné. Natsume Yuujinchou v sobě chová jakýsi klid, který mě přitáhl. Je jeden z mála, který je schopný vidět duchy (xxxHOLiC, Mushi-shi, ...) a má s tím také patřičné problémy. Spousta věcí mi tam, pravda, neseděla (rozumný člověk by se zachoval jinak), také mě tam štval jeho přístup typu "Nikomu nic neřeknu, je to tak nejlepší", kdy jsem viděl, jak se po každém "Co se děje Natsume?" "Nic, neboj" jeho nevlastní matce prohloubil pocit zoufalosti. Jak tu komentuje Lucretius, kluciii tam vypadají opravdu gay-type. To i Ouran má co dělat, aby to v tomto ohledu dohnal. Tady však končí všechna negativa, kvůli kterým srážím jednu hvězdičku a nastoupí to, co se mi na tom líbilo nejvíc. Co díl, to příběh (skoro). Velice hezký, propracovaný, klidný. Pohádka před spaním, která potěší a hřeje. Byly i velice dojemné scény, komické a akční. Celkově se mi moc líbilo. Doporučuji hlavně těm, kteří mají rádi klidnější anime.(3.5.2009)