Reklama

Reklama

Obsahy(1)

S poctivostí nejdál dojdeš… do vězení... Satirickou komedii jakoby vystřiženou z doby nejslavnějších filmů Vlasty Buriana či Oldřicha Nového natočil Ján Lacko v roce 1958 podle divadelní hry Ivana Stodoly „Jožko Púčik a jeho kariéra“. Odehrává se v Bratislavě v roce 1930 a hlavním hrdinou je skromný a naivní pokladník spolku Humanitas Jožko (J. Kroner), který se ocitá v obležení lidské proradnosti a pokrytectví. Jednoho dne má do banky vložit vklad čtyřiceti tisíc, ale když u okénka vytáhne obálku s penězi, zjišťuje, že v ní žádné nejsou. Při výslechu se ukazuje, že pachatelem zpronevěry může být kdokoliv, kdo s obálkou přišel do styku. Tedy on, předsedkyně spolku (H. Meličková), správce Rohatý (M. Gregor) nebo sekretářka Věrka (E. Krížiková), do níž je Jožko zamilován. Nikomu se odcizení nedaří prokázat, až na další chybějící dva tisíce, které si správce od spolku vypůjčil a Jožko při své dobrosrdečnosti vezme vinu na sebe jakožto zodpovědný pokladník. Za to má jít do vazby a rázem začne být podezřelý i z krádeže peněz z obálky. Vůbec nikdo mu nevěří a všichni chtějí, ať se raději přizná. Při všech těch prosbách si náhle uvědomí, že by z jeho přiznání každý profitoval, a pomáhat druhým je přece Jožkovi vlastní… (Česká televize)

(více)

Recenze (40)

gogo76 

všechny recenze uživatele

Jožko Púčik - ľudská hyena, sadista, ktorý vytrháva muchám krídla, mačkám sype do zadku papriku a peniaze, ktoré ukradol, rozflákal s ľahkými ženami...Takmer... Nie, Jožko je iba naivný, zamilovaný somárik, ktorý sa ocitol vo veľkých problémoch. Som rád, keď televízia sem tam odvysiela i filmy, ktoré sa tak často nereprízujú. Jozef Kroner je u mňa stávka na istotu a minimálne záruka špičkového hereckého výkonu. Komédia nikdy nebola na Slovensku žánrom, ktorý by u nás kvitol, to skôr u bratov v Čechách, ale tento iba 70 minútový výlet pobaví i poučí. Hlavne v tej druhej polovici za mrežami... Kroner 100%. Film 80%. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Asi najlepšia komédia Jána Lacka, zrejme preto, že nie je tak ľudová, ako tie najkultovejšie a najznámejšie. Tá kritika ľudského pokrytectva komediálnosť diela niekedy dosť prekrýva, takže ja by som Zlodeja označil skôr za sociálnu satiru. Celé to stojí na Krónerovi, čo chápu aj herci vo vedľajších úlohách, ktorí sú pri ňom tiež dokonalí a ich súhra spoločne s krásnymi zábermi Bratislavy 50tych rokov a celkom vynaliezavej kamery musí osloviť stále nové a nové generácie mladých slovenských divákov. Toto dielo by sme si mali vážiť viac. Keď si dokážu vážiť naši západní susedia úplne všetko, čo v minulosti natočili, my by sme si mali vážiť aspoň to najlepšie, čo tu kedy vzniklo. ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodná slovenská reflexe neorealismu - zhruba tak se jeví existenciální drama slovenského úředníčka spíše z první Československé republiky. Króner - Jožo - tu jasně vévodí řadě dalších dobrých slovenských herců starší generace. Bukovčanův scénář a Lackova režie jsou dalšími démanty tohoto skvostu. Škoda, že není k dispozici Stodolova dramatická předloha. ()

mchnk 

všechny recenze uživatele

Jožko a jeho definitiva. Skutečně životní událost humanitně smýšlejícího človíčka, řídícího se desaterem a ochotného pomoci komukoli. Snímek o donuceném sebeobvinění. Zde je ovšem místo nelítostného inkvizitora vlastně stejně nelítostná veřejná pověst. Malá nehoda s obálkou a morálním vyústěním ohromných rozměrů. Výborná režie i klasicky poctivé herecké výkony méně známých, slovenských herců, kteří se vedle mistra Kronera rozhodně neztráceli. A kdo by měl náladu na Púčika v podání Milana Lasici, tak je zde možnost od režiséra Petera Opáleného Jožko Púčik a jeho kariéra ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Statočného zlodeja som si po mnohých rokoch pozrel iba preto, aby som zmenšil rozdiel medzi hodnotenými a komentovanými filmami. Po zbežnom pozretí som usúdil, že dve hviezdičky tomuto starodávnemu slovenskému filmu úplne stačia, pretože moralitka v ňom obsiahnutá ma nezaujíma, mladý Jožko Króner sa predstavil v polohe, ktorú neobľubujem a tak jediné, čo ma trochu zaujalo boli zábery zo starej ošarpanej Bratislavy. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (4)

  • Natočené podľa divadelnej hry Ivana Stodolu "Jožko Púčik a jeho kariéra". (Raccoon.city)
  • Varianty názvu filmu boli Kariéra Jožka PúčikaJožko Púčik(Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Filmovanie snímky Statočný zlodej prebiehalo v Bratislave od 18.11.1957 do 9.1.1958. (dyfur)

Reklama

Reklama