Ty, jenž jsi na nebesích

• bulharský

Ti, koyto si na nebeto

• slovenský

Ty, ktorý si na nebesiach

Bulharsko, 1990, 102 min

Docho Bodzhakov

Jozef Kroner

Režie: Dočo Bodžakov. Český houslař Georg Henych (Jozef Kroner) přijíždí v roce 1902 do Bulharska, kde zakládá houslařskou školu. Na sklonku života se v osamění a bídě žijící stařec spřátelí s osmiletým Viktorem, synem muzikanta. Předává mu nejen své houslařské zkušenosti, ale též mu přibližuje křesťanské hodnoty (láska, soucit, milosrdenství). Přátelství s malým chlapcem naopak přiměje houslaře k vytvoření krásné leč nepoužitelné violy d´amour, na niž jednoho dne zahraje sám bůh...Zajímavý, poutavě natočený historický příběh.(12.6.2011)

Pokud to někde uvidíte (což je nelehká záležitost), mějte připravený kapesník.... Kroner je v roli starého mistra houslaře převelice dojemný... Nádherný křehce lyrický příběh z poválečné Sofie... Jsem nesmírně rád, že jsme tento film pro Letní filmový maraton získali....(15.6.2011)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 2 = 28.12.1991, réžia slovenského znenia (ČST Bratislava 1991) = (2.4.2014)(2.4.2014)

• - Film získal evropského Oscara - Felixe. Nominován na Nejlepšího herce byl také nejlepšího Jozef Kroner (M.B)