Bez soucitu

From Paris with Love

Akční / Krimi / Thriller

Francie, 2010, 88 min

• kOCOUR

Morel si na sebe upletl bič – nejdřív natočil Taken a pak (natočil a natočí) všechno ostatní. Liam Neeson válcuje celou tuhle pařížskou historku lusknutím prstu, přestože Travolta hláškuje jako o život (jen to běhání po střechách už mu zjevně nejde) a akce patří k tomu lepšímu, co poslední měsíce nabídly. Pokud jsem ale u Taken tvrdil, že scénář je demence roku, právě teď a tady se omlouvám. Taken alespoň při vší jednoduchosti dával dokonalý smysl, Paříž bohužel jede přes klasický Bessonův patent „semelu to tam všechno, hlavně ať se něco děje a ještě to pro jistotu řeší nějaké velké téma“, v němž se utopil např. i druhý Okrsek 13. Všeho moc škodí a za pár laciných pistolek, výbuchů a jednu průměrnou honičku se ten zmatek už dneska neschová. Nejsme v osmdesátých letech a i u akčních filmů jsme se naučili používat mozek. Zvlášť když nám někdo předloží obsáhlejší koncept než „unesli mi dceru a teď musím všechny zabít“. Mám neblahý pocit, že podobnou stezkou mají namířeno i Poldové Kevina Smithe. Slabších 50%.(26.2.2010)

Dobrodružství Travolty, královny pouště! Buď mu z přemíry pomády slezly vlasy, nebo by měl umlátit kabelkou svého poradce pro image (patrně ex Hanks, Cage)! Pohled na drsného, neseroucího se agenta s hustě podmalovanýma očima, žužu bradkou, brutální nadváhou a žaludem místo hlavy, který je schopen vyřadit z provozu celý čínský gang už jen silou svého parfému, trochu degraduje tuhle rutinní výplachovou Bessonovku na úroveň masochistického gay porna.(1.3.2010)

Výplach jsem čekal v podstatě oprávněně, jen by to asi chtělo lepší akci na dálnici (neskládám básně), a v přestřelkách z toho nedělat jen klipovitou smršť Travolty a jeho kvérů. Jinak jsem ovšem v rámci žánru spokojen, i když tam tu čtvrtou hvězdičku tlačím jen kvůli hlavním hereckým hvězdám. Vzhledem k tomu, co má Pierre na poli akčních pecek za sebou, jsem čekal minimálně stejný adrenalin jako u Taken. Nic takového se bůhvíproč nedostavilo, a já si From Paris With Love zapamatuji jako šílenou jízdu plnou rychlé akce a sprostého, průměrně vtipného Travolty. P.S. Je dobře, že Meyers se vedle svého partnera neztrácí zdaleka tolik, jak jsem se obával.(29.6.2010)

Bohužel skloubení kokainově hypeaktivní euforické akce s ambicemi o nové uchopení žánru a vážné rozvedení tématu terorismu prostě nejde dohromady. Bez soucitu ve výsledku představuje úlet stvrzující to, že při řešení závažných situací pod vlivem drog vzniká jako vedlejší produkt chaos. Ukázkový příklad soudobého trandu trailerového syndromu, kde filmy vynechávají expozice scén a rovnou přecházejí ke kulminaci, afektu a hyper-efektu. Více v recenzi na Aktuálně.cz.(17.4.2011)

Nebýt nějakého zlomu v posledních 30 minutách filmu asi těžko bych přihodil 3 hvězdičku. Abych to vysvětlil. Byl jsem naprosto hozen před hotovou věc že Travolta prostě střílí lidi jako na běžícím pásu. Nestačil jsem se tedy divit a naprosto mi z jeho strany chyběla nějaká motivace. Prostě někdo vykoukne a už je tuhej. Akční filmy mám rád, ale tady zkrátka ta akce pro mě neměla žádné opodstatnění. Až v době kdy si to Travolta vyřídí s drogovými překupníky, zaměří se na teroristy a tady už jsem se začínal chytat. Po nečekaném odhalení jsem se ubezpečil myšlenkou, že ve filmu se už můžu dočkat naprosto všeho. 55% za Royal se sýrem (jasná narážka na Travoltovo Pulp Fiction). PS: Morel po 96 hodinách naprosto zklamal. Scénář je naprosto otřesný. Hláškující Travolta s mírnou nadváhou to zachránit nemůže. Kupodivu akční přestřelky mě nebavily ani trošku.(21.3.2010)

• - Raketomet, který použije Wax (John Travolta) ve filmu, je M136 AT-4. (HectorHagman)

• - Keď Caroline vstúpi do Jamesovho bytu, je možné vidieť knihu 'Nikita', ktorú napísal Luc Besson. (m.a.t.o.)

• - Pro roli holohlavý John Travolta se bál, jaká bude reakce na jeho radikální změnu image. Podle jednoho internetového průzkumu vyšlo najevo, že podle dotázaných mu holá hlava sluší více než vlasy. (Olík)