Nordwand

North Face

Dobrodružný / Drama / Historický / Sportovní

Německo / Švýcarsko / Rakousko, 2008, 121 min

• Bachy

Filmy o horolezectví mi nic neříkají. A to není ani první ani druhý pokus. Ať je to třeba animák, nebo ať jen 5 lidi mele v místnosti o horolezcích. Ať je to třeba scifi s ufonem, nebo ať je to z pohledu jejich rodičů, kteří trpí u rádia, ale ne stejný příběh na pošedesáté. Podle šablony. Od půlky trpíme, čekáme na random počet mrtvých a zraněných, nakonec jsou hrdinové. Nazdar. Jsou filmy, které mne nudí, filmy, které mne zklamou a pak filmy, které mě neskutečně ničí. Což o to, kvality bych našel..ale jeden pocit vládne všem, jeden jim všem káže.(21.2.2012)

V rámci filmů s horolezeckou tématikou patří Nordwand mezi špičku. Jak už to tak bývá "nehorolezecká" část je slabší, ale samotný výstup a především pak sestupové finále to plně vynahradí. Psychologicky docela drsná a tísnivá podívaná. Škoda, že nebyly více propracovány charaktery postav, ale zobrazit dobu, kdy se Německá říše chystala ovládnout svět a vše co do něj patří, se povedlo. Respekt před tím, s jakým vybavením se tehdy dobývaly vrcholy... Suma sumárum velmi příjemné překvapení z německé produkce.(9.9.2010)

Další film o horolezcích podle skutečnýho příběhu. Tentokrát ještě mnohem vostřejší a tragičtější než Pád do ticha. Co se mi hodně líbilo, tak způsob lezení v roce 1935, prakticky žádná kvalitní výbava, žádný super hadry, ale jen svetr, bunda a palčáky. Taky se mi líbilo, že se film odehrával ve švýcarských alpách a né někde v Himalájích. A teď jeden pořádnej SPOJLER : není mi jasný, jak se ten příběh dostal mezi lidi, kdo ho jako převyprávěl, když tam všichni zúčastnění zařvali? Velmi působivý byl kontrast mezi nelidskými podmínkami bivaku a večeřením při svíčkách v horském hotelu. Co se týče konce, tak totální deprese a beznaděj, uf. Podobných příběhů je určitě mraky, škoda, že filmů z tohoto prostředí není natočeno tolik. Každopádně mě tenhle film ujistil v tom, že horolezec nikdy nebudu, páč umrznout někde na laně na skále, to by nebylo nic pro mě… Co ještě vypichuju, tak hudba, nebo spíš rytmické podkreslení vypjatých momentů , kde místo perkusí zněly zvuky zatloukání skob do skály…(15.5.2012)

Konečně vím o jakém to kopečku psal Ota Pavel v povídce Výstup na Eiger. A že to je teda pořádná kupa kamemů. Nordwand jako dobové drámo hitlerovského Německa na mě fungoval od prvních minut a nepustil až do konce. Klobouk dolů pak před natočením samotného výstupu. TJeho záběry vypadaly naprosto skvěle a já moc nechápu jak tohle točili. Velká spokojenost. When you're at the bottom - Toni once told me - at the foot of the wall, and you look up, you ask yourself: How can anyone climb that? (2.9.2012)

Táto horolezecká dráma preliezla nejeden žánrový skvost, a to bez využitia samoúčelných CGI efektov, či bez hollywoodskeho rozpočtu. V európskej produkcii, s poctivými hercami, v drsných podmienkach vznikol zaujímavý filmík s jednoduchým príbehom, s veľkými kontrastami, film o hrdinských činoch bez hrdinov, ktorí by predvádzali nejaké nadľudské výkony za sprievodu burcujúceho soundtracku. Len film o prekračovaní ľudských limitov, hrôzach a nástrahách chladných Alpských štítov, v konfornácii so smrťou frustrujúce a nervydrásajúce. 80%.(3.4.2015)

• - První výstup až na vrchol proběhl v 21. - 24. 7 1938. V družstvu byl i Heinrich Harrer proslavený ve filmu Sedm let v Tibetu (1997). (homerr)

• - Jakmile Luise Fellnerová (Johanna Wokalek) a její šéf, pan Arau (Ulrich Tukur), dorazí na Eiger, místní průvodci stojí před hotelem propagující své služby pro turisty. Jeden z průvodců si všimne páru horolezců v davu. "Podívej se, kdo přijde," říká, "Bartolo Sandri a Mario Menti." Kolega průvodce mumlá: "Další párek bláznů. Přijedou ve vlaku a odjedou v rakvi." Tito dva italští horolezci také zemřeli na severní stěně 21. června 1938. (Rozige)

• - Film Nordwand sa natáčal v Rakúsku a Švajčiarsku. (MikaelSVK)