poster

Dlouhá cesta na Jih (TV seriál)

 • Velká Británie

  Long Way Down

Dokumentární

Velká Británie, 2007, 6 h (Minutáž: 60 min)

 • Brhlis
  ****

  Cesta po Africe byla určitě méně náročná než cesta přes celou Asii. Chybělo mi tam to napětí, které bylo patrné například na Cestě kostí v Long Way Round. Ovšem hlavní věc, která se neměla stát byla angažování Ewanovi manženky do projektu. Bylo hodně patrné, že to Charlieho dost mrzí, protože byl tímto odsouzen do role pátého kola u vozu. Na druhou stranu kvalita byla podobná prvnímu dokumentu, občas padl nějaký ten fórek, kluci navštívili zajímavá místa a já jsem si to zkouknutí taky užil. 80%(25.1.2012)

 • Dudek
  ****

  Trošičku slabší než Long Way Round. Hlavně zpočátku. Plánování cesty je mnohem větší rutinou, celý tým je zběhlejší chybí tam více vzrušení a natěšení se. Evropské státy jsou zase podány jen letem světem, a počáteční fáze v Africe je zase ovlivněna špatným naplánováním, kdy celý tým téměř bez přestávky jede náročným terénem, jen aby se stihl nalodit v Egyptě na trajekt jedoucí do Súdánu. Nedostatek odpočinku a vysoký tlak rozbíjí dobrou náladu, a negativní emoce jsou tak čitelné i méně empatickému divákovi. První polovina sezóny je zároveň příliš schématická (tady se nám jeden špatně, tady je nějaká památka a teď už se bojíme hranic, které budou nejhorší na cestě) a divácky nepříliš vděčná. V druhé části se situace obrátí k lepšímu, a na ty horší díly dává rychle zapomenout. Projížděným místům je najednou věnováno více času, vrací se starý známý humor, trošku otravy v podobě UNICEF, ale i fantastické pozorování divokých afrických zvířat z minimální vzdálenosti. Najednou je zpět i nadšení pro cestu, které dokázalo tak skvěle strhnout diváka v předchozí řadě. Maličké zaváhání přichází na konci, kdy se přidává Ewanova manželka. Pro tým (asi krom Charleyho) se jedná o příjemné oživení, ale divácky se krom pár pádů o nic obohacujícího nejedná.(7.7.2013)

 • Ediebalboa
  ****

  Ve výsledku skoro stejně dobré jako Round. Ale jak v čem. Vše už probíhalo trochu jinak, i když je pochopitelné, že celý tým byl mnohem profesionálnější, a proto měl i více sponzorů. Afrika je úžasně pestrý kontinent, a tak byla cesta tentokrát zajímavá až do cíle. Minule mě to přeci jenom od odjezdu ze Sibiře už tolik nebavilo. Častější doprovod vozidel za cenu snížení intimity byl v těchto nestabilních oblastí naprosto logický. Co jsem akorát nepochopil, byla neznalost Ewanovy manželky pojmu pánská jízda a o to víc, že s tím její manžel neměl sebemenší problém a vzal ji s sebou. Vůči Charleymu i Claudiovi mi to přišlo dost nefér. Sestava z minule se neměla narušovat a zbytečně to vytvářelo špatnou atmosféru.(3.1.2014)

 • blitzer
  ****

  O něco slabší než předchozí Long Way Round, ale pořád příjemná oddychová road-docu-movie. Oproti minulé sérii mi to přišlo méně spontánní a přirozené a naopak více sterilní. Chvíle, kdy se Ewan s Charleym dostávali do svízelných situací, které museli sami vyřešit, tu docela chybí a sice kvůli tomu, že většinu cesty s nimi jedou jejich doprovodná vozidla (tentokrát oblepená obrovským logem pořadu - i to je drobný ústupek ze spontánnosti). Druhým momentem, který narušoval celkový dojem byla skutečnost, že občas překvapivě vázla komunikace mezi hlavními aktéry (k čemuž se tuším ve 4. díle přiznali, naštěstí to byl asi chvilkový problém). Ne moc šťastným nápadem bylo taky připojení se Ewanovy manželky, která v životě na motorce neseděla... to zážitek ze společné jízdy jenom rozdrobilo (stejně jako občasné přemísťování se letadlem do různých zapadlých koutů, "kam by bylo nebezpečné jet na motorce"), navíc mi to přišlo nefér vůči Charleymu. Přesto všechno je tu spousta silných momentů (rwandská genocida, gorily, sloni), takže i takhle jízda stojí za shlédnutí ;-) PS: je docela vtipné, že je tu v účinkujících uveden Ray Mears, který se asi na 3 vteřiny mihne v prvním díle.(23.10.2010)

 • Vitoraz
  ****

  Druhá cesta o poznání horší než první jízda.Je vidět že už tu není taková nervozita jako u první cesty,je to mnohem více komerční a většinu prostoru dostává jen Ewan-navíc je tu cítit že tentokrát to mezi kluky nějak neklapalo.A pak je tu ten důležitý moment jak pánskou jízdu zkazí přibrání manželky do celého projektu a části jízdy.I tak je stále na co se dívat a tiše závidět.(1.8.2012)

 • - Ewan McGregor, Charley Boorman, kameraman Claudio von Planta a ich sprievodná skupina prešli za 85 dní 24 000 km cez 18 krajín. (m.a.t.o.)

 • - Cestovatelia absolvovali púť na troch BMW GS R1200, teda rovnakých typoch motoriek, s akými cestovali z Londýna do New Yorku v Long Way Round (od r. 2004). (m.a.t.o.)

 • - Ewan McGregor a Charley Boorman započali svou "misi" 12. května na nejsevernějším cípu Británie a ukončili ji 4. srpna 2007 v Kapském Městě. (Krasus)