Reklama

Reklama

Dlouhá cesta na Jih

(seriál)
  • Velká Británie Long Way Down

Epizody(6)

Ewan McGregor and Charley Boorman se na svých motorkách vydávají na několikaměsíční výpravu ze severního Skotska směrem na Jih po Evropě přes Afriku až do Kapského Města v Jihoafrické republice. Projedou celkem 18 zemí. Tato jízda je pokračováním jejich Dlouhé cesty kolem zvěta, kterou podnikli v roce 2004, kdy se vydali na východ od Londýna do New Yorku, přes Eurasii a Severní Ameriku. Pánové budou kempovat ve středu závodního okruhu Silverstone, navštíví presidenta státu Rwanda a budou si muset poradit v řadě nelehkých situací, včetně vyjednávání s úředníky pohraniční stráže a také během citově silně vypjatých setkání s dětmi v Ugandě, Malawi a Etiopii, jejichž životy zasáhlo onemocnění AIDS, zranění během práce v dolech nebo byly donuceny stát se dětskými vojáky během neustávajících kmenových konfliktů. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (33)

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Pravda, že už to není tak extrémní a spontánní jako Long Way Round, ale jako cestopisný dokument je to o mnoho lépe sestříhané, byť za cenu toho, že je to místy brané dost hopem. První tři díly jsou obsahově citelně slabší. Kluci na sebe navalili zbytečně velké břemeno, přecenili své síly a nestíhají šibeničně nastavený schedule. Je tam hodně cítit napjatá atmosféra v týmu a celkově se nenese ve zrovna pozitivní atmosféře. Stále se nic nestíhá, pořád se někam spěchá, všichni se kvůli tomu hádají a to hlavní - požitek z cesty - se jaksi vytrácí. Tým si toho je moc dobře vědom a s příchodem do Sudánu se situace obrací o 180°. Najednou je všemu věnován dostatek času, tým má naplánováno množství, především charitativních akcí UNICEF napříč celou Afrikou a kromě samotné cesty divák vidí i hromadu zajímavých míst, lidí a zvířat. Vtipné mi přišlo, jak se tady situace otočila: zatímco Ewan je v LWD psychicky daleko vyrovnanější, Charley je překvapivě ukňouranější, než byl v LWR. Na druhou stranu přizvat mi bff na chlapský road-trip manželku, byl bych asi taky trochu otrávený. ()

Rover 

všechny recenze uživatele

K motorkám nemám žádný vztah, takže jediné, co jsem si na dokumentu užíval, byla cestopisná část. Poznávání Afriky ze sedla dopravního prostředku je určitě super nápad, ale daleko více bych si to užil, kdyby třeba jeli na kole. Stoprocentní hodnocení nemohu dát rovněž kvůli McGregorovi a Boormanovi, kteří mi jsou málo symptatičtí. ()

Reklama

Dudek 

všechny recenze uživatele

Trošičku slabší než Long Way Round. Hlavně zpočátku. Plánování cesty je mnohem větší rutinou, celý tým je zběhlejší chybí tam více vzrušení a natěšení se. Evropské státy jsou zase podány jen letem světem, a počáteční fáze v Africe je zase ovlivněna špatným naplánováním, kdy celý tým téměř bez přestávky jede náročným terénem, jen aby se stihl nalodit v Egyptě na trajekt jedoucí do Súdánu. Nedostatek odpočinku a vysoký tlak rozbíjí dobrou náladu, a negativní emoce jsou tak čitelné i méně empatickému divákovi. První polovina sezóny je zároveň příliš schématická (tady se nám jeden špatně, tady je nějaká památka a teď už se bojíme hranic, které budou nejhorší na cestě) a divácky nepříliš vděčná. V druhé části se situace obrátí k lepšímu, a na ty horší díly dává rychle zapomenout. Projížděným místům je najednou věnováno více času, vrací se starý známý humor, trošku otravy v podobě UNICEF, ale i fantastické pozorování divokých afrických zvířat z minimální vzdálenosti. Najednou je zpět i nadšení pro cestu, které dokázalo tak skvěle strhnout diváka v předchozí řadě. Maličké zaváhání přichází na konci, kdy se přidává Ewanova manželka. Pro tým (asi krom Charleyho) se jedná o příjemné oživení, ale divácky se krom pár pádů o nic obohacujícího nejedná. ()

erased 

všechny recenze uživatele

Nakažlivé nadšení Long Way Round a naivita plánu, do kterého se Ewan s Charleym pustili jsou asi nezopakovatelné. U Long Way Down sice nadšení úplně nechybí, ale naivita už byla po předchozích zkušenostech nahrazena náruživým plánováním každého kilometru. A oba motorkáři o tom sami mluví - celá cesta je napěchovaná místy, které je potřeba včas překonat a nezbývá čas na anekdotické výstřelky, které dělaly cestu Ukrajinou, Kazachstánem, Mongolském a Sibiří tak kouzelnou. Navíc se zdá, že prakticky celou cestu Afrikou jedou spolu s podpůrným týmem, takže chybí i ta chlapská romantika přežívání tří dobrodruhů o vlastních zdrojích. O tom vlastně svědčí i vždy dokonale oholená tvář Ewana. Chápu, že vzhledem k počtu hraničních přejezdů bylo potřeba dát plánu pevnější organizaci, osobně bych ale spíš ocenil, kdyby v každé zemi cestovatelé strávili víc času, třebaže by pak byla cesta kratší, nebo naopak trvala déle. ()

6thSun

všechny recenze uživatele

Tak s tímhle mám problém. Právě jsem dokoukal dva české dokumenty o podobných cestách, ovšem absolvovaných trabantem. Terénní motorky mi proti tomu teď zákonitě přijdou jako procházka jarní loukou. K tomu plno dalších lidí, kteří se starají o víza a další věci, jež si museli naši čeští kolegové zařizovat sami. A s financema asi taky neměl Ewan McGregor takovou starost. Takže tohle nedám, ale v komentech kolem čtu, že Long Way Round byl upřímnější a napínavější, zkusím aspoň to. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (3)

  • Ewan McGregor, Charley Boorman, kameraman Claudio von Planta a ich sprievodná skupina prešli za 85 dní 24 000 km cez 18 krajín. (m.a.t.o.)
  • Cestovatelia absolvovali púť na troch BMW GS R1200, teda rovnakých typoch motoriek, s akými cestovali z Londýna do New Yorku v Long Way Round (od r. 2004). (m.a.t.o.)
  • Ewan McGregor a Charley Boorman započali svou "misi" 12. května na nejsevernějším cípu Británie a ukončili ji 4. srpna 2007 v Kapském Městě. (Krasus)

Reklama

Reklama