Na zámku (TV film)

Česko, 2000, 62 min

Popravdě řečeno, na podobné téma vzniklo více filmů i inscenací, lepších i horších než tento TV film. Podle mne jde skutečně o průměrně podaný průměrný příběh. Osobně bych víc tlačil na lyriku a poetiku v určitém rozporu s charaktery postav. Jenže postavy zde nám nejsou příliš představeny, a když, tak jen povrchními znaky. Třeba ta holčička - byla rozmazlená, nebo by se s ní dalo mluvit? O hraběti vůbec netuším, jestli byl hodný, vzteklý, mírný, prchlivý, netuším. Chantal hrála svou roli rovněž podle určitého stereotypu. Když pomyslím třeba na českou klasiku Prstýnek, tam se taky část děje odehrává na zámku, ale má to prostě grády. Nebo samozřejmě - což se nabídne jako první - Konec starých časů. Tam co postava, to charakter. Každý detail tvořil tento charakter. Zde detaily postav chybějí, myslím tím takové ty drobnosti, jakože někdo si strčí palec do kapsy před výstřelem, jak nás učil pan režisér Svoboda o Jean-Louis Trintignantovi a jeho postavě policajta, nebo že se někdo drbe na zátylku, nebo někdo nenechá na pokoji nic, co leží na stole apod. Zde postavy prostě přijdou, postaví se do pozice a deklamují. Případně zaujmou kompozici, on vsedě s dýmkou, ona s časopisem či knihou, další stojí opodál u okna. Jako jediná životná postava mi tak přijde služebná v podání Lucky Vondráčkové, praktická, smířená, ale razantní. Od postavy Olgy nevím, co čekat. Přichází jako naivní tele, ale brzy se začne chovat jako vzteklá intrikánka, kdy si spoustu problémů způsobuje sama. Takže nějaký pocit vnitřní svobody nebo důstojnosti tady nevidím. Ostatně, ani dnes na jakémkoliv pracovišti se nebudou ohlížet na vaše pocity vnitřní svobody, když je potřeba dodělat zakázku. Nevím, jestli jsou v povídce, ale vadily mi ty skoro lesbické scény, to už je zcela jiná liga, a zas celé vnímání příběhu převrací někam jinam. A je škoda, že chybí dořečení. Pokud není v povídce, být dramaturgem nebo scenáristou, trval bych si na domyšlení osudů postav. Není větší podraz na diváka, než ho nechat sledovat hodinu příběh, u kterého chybí doznění. -- Průběžné poznámky: Tak nějak nevím - zpočátku je postava Olgy představena jako mladičká naivní a že zrovna vyšla z klášterní školy, ale nějak mi chybí přerod k tomu, že je z ní chvílemi krátce po začátku pěkná mrcha. Ani moc vstřícných kroků vůči dívce, o niž se má starat, neudělá. Mankote, a proč ta lesbická scéna ve vaně? :-( Možná si pan režisér splnil svůj sen (i když na to má snad brzy, Kachyňa už na to měl věk, když takhle začal slintat nad mladým masem), ale nějak se to sem nehodí - naivní holka, sotva vyšla z kláštera, ta by měla mít problém být nahá před kýmkoliv. Nějak mi jednotlivé scény neštymují - chvíli snaha o poetiku, chvíli náznaky soft porna, to k sobě nejde. Zámek Krásný Dvůr vidím ve filmu nebo seriálu snad už počtvrté, to už začíná člověk trpět deja vu těžkého kalibru (byť se Pavel Kříž vrací na "místo činu"). Nu, jak film pokračuje, říkám si, že si holka ty štrapáce a problémy dělá většinou sama. Ale zase, není to vizuálně podáno, jestli je prostě takové tele, nebo sebestředná mrcha. Stejně tak hrabě najednou zničehonic otočí. Jediný, kdo překvapivě hraje dobře, je Lucka Vondráčková, zvláštní.(3.1.2013)

Povídka oblíbeného spisovatele, zrežírovaná oblíbeným režisérem a výborně zahraná oblíbenými herci. Přesvědčivě předává emoce a těžko sdělitelné a nelogické prožitky hlavní hrdinky. Podbarvená příjemnou hudbou a krásnými obrazy přírody a interiéru zámku mi tato inscenace zprostředkovala to, co hledám v umění a ve filmu málokdy nalézám. Potěšení pro citlivé duše.(23.7.2012)

Původní povídka Karla Čapka, podle které vznikl film, je nelehká na zfilmování. Je hodně pocitová, emocionální a svým plynutím spíše lyrická. Udělat podle ní kompaktní snímek, celistvě vyprávěný a přitom zůstat věren předloze, že to nejpodstatnější jsou emoce a pocity hlavní hrdinky, nebylo jednoduché, ale kdo umí, umí a pan Jiří Strach opět dokázal, že režírovat umí hodně dobře. Skvělá Klára Issová v roli Olgy, potěší i malinkatá role Jany Hlaváčové coby starší Olgy, jejíž postava je ale ryze filmová, v původní povídce není vypravěčem Olga, ale vševědoucí vypravěč. 80%(23.7.2012)

Film který jsem skoukl kvůli dvěma oblíbeným herečkám. Film, kde se ony dvě herečky společně vykoupaly v kádi. Většina mužů by asi vzrušením ani nedýchala. Já ale nad tímto zaplakal - pro mrzký film obětovaly svou čest. Ještěže ta, které si vážím víc, scénu zvládla alespoň částečně decentně. Ale stejně... A dál - aby toho nebylo málo, svlékl se tam i Kříž (nebo dabl - na tom nesejde)(6.2.2013)

Vysoké hodnocení nikoli jen z úcty ke Karlu Čapkovi, ale prostě proto, že tenhle televizní film se povedl. Klára Issová mírně patetická, ale ve svém umírněném vzdoru sympatická a mě její kreace dívky nepatřící nikam bavila. Ostatní hrají předvídatelně, ale do svých rolí přesně pasují (Chantal Poullain, Josef Somr, s mírným sebezapřením beru na milost i Lucii Vondráčkovou), překvapila i ještě dětská Nikol Štíbrová v roli fracka na zabití. Jenom je škoda inflace exteriéru Krásného Dvora, známého i ze třetího dílu Básníků nebo záběry z naprosto stejných míst jako ve filmu Konec starých časů.(24.7.2012)