Síla lásky

Creation

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2009, 108 min

----- "Zdá se mi, že jsi s Bohem ve válce, Charlesi. A oba víme, že tu válku nemůžeš vyhrát." ----- Pokud snad čekáte, že vám "Síla lásky" ukáže cestu, která Charlese Darwina dovedla k jeho (r)evoluční teorii, budete čekat dlouho ... a marně. Trochu nešťastně zvolený úhel pohledu představuje jednoho z nejvýznamnějších přírodovědců jako zlomeného, osudem těžce zkoušeného muže, který se obtížně vyrovnává se smrtí milované dcery, marně bojuje s pocitem viny, odcizuje se vlastní rodině - a zmítaný pochybnostmi a sužovaný vleklými zdravotními problémy váhá se zveřejněním svých poznatků. Neveselé vyprávění má v úmyslu rozervat vám srdce, jenomže jeho záměry jsou příliš očividné - a použité výrazové prostředky příliš účelové, takže ve výsledku až tak nepřesvědčí.(7.2.2014)

,,ZABIL JSTE BOHA, PANE!“..... /// To je koloběh života (chce se mi zařvat a s otevřenou hubou naslouchám příběhům). Darwinovské myšlenky však brzy ustoupí do pozadí a prostor dostává období šílenství a smutku. Nebyl jsem připravenej na citový vydírání nejvyššího kalibru, vydírání smrtí a šťastným životem. Nechtěl jsem ubulenej film. Čekal jsem fakta zabalený do historickýho příběhu, na jehož konci kdosi zvolá: ,,Heuréka! Kniha o vzniku druhů přírodním výběrem je tu!“ Prostě jako v těch americkejch filmech, kde historie jsou suchý fakta. Tohle mi nakonec připadá jako by BBC natočila film pro lidi od ,,fochu“. Já můžu pochválit herce, ale holuba nevypreparuju (nebo možná jo, ale asi o tom moc nenapíšu...) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu od Randala Keynese (pra – pra – vnuka Charlese Darwina) "Annie's Box" číst nebudu. 2.) Makám na seznamu ,,neznaBohů“. 3.) Chtěl bych se nechat rozbrečet příběhem o orangutanovi. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(18.2.2012)

Creation aneb Jak to tenkrát s Charlesem Darwinem bylo, jak přišel na svou zdrcující teorii a jak bylo těžké pro jednoho člověka, aby zabil Boha tisícům lidí. Film má svá dobrá, ale i hluchá místa, nicméně se na něj velice dobře dívá - především na přestřelky bezvěrce Darwina a jeho vysoce pobožné ženy nebo rodinného přítele kněze. Stáváme se svědky velké historické události, která změnila snad všechny vědní obory a otevřela lidem oči. Dnes pro nás naprosto nepředstavitelný fakt, že bychom se báli vyřknout, že nás nestvořil Bůh, ale miliony let evoluce. Nebo tvrdit, že na zemi žili dinosauři a být za to ve škole potrestán. Obdivuji, že Darwin byl první, kdo se nebál tohle říct (jaká omezenost až do roku 1859, kdy vyšlo O původu druhů). Vřele film doporučuji všem, koho tato tématika zajímá, i když dějová linie "zemřela mi dcera a je to moje vina" mi přijde moc zdlouhavá a nevhodná.(13.9.2010)

Film, kterýmu byl dán jeden z nejstupidnějších českých distribučních názvů, co jsem kdy viděl. Není to totiž žádná trapárna romanťárna, jak název napovídá a podvádí, ale o životu a díle Charlese Darwina. Láska tam nějaká je, ale není jí víc, než v kterémkoliv jiném životopise. Když se tím názvem nenecháte odlákat (a věřím, že 90% chlapů jo), tak dostanete poměrně dobrej filmek se známejma hercema, kterej vás ale nedostane do nebíčka nebo do peklíčka, ale pěkně z dinosauří pochvy pod drn plnej červíků... a to je to, co my potřebujeme!(15.2.2011)

Nesympatizantům vševědy psychologie film patrně nic moc neřekne, viz jiný nedoceněný skvost o dalším velikánovi, protože jede především v této linii. Zvládnout v sobě nekonečné běsy, bojovat proti tmářským dogmatům, vlastním slabostem a pochybám v době, kdy vše nové bylo kacířstvím, je obrovská oběť, kterou zvládnou jedině géniové, pochopitelně za podpory milovaných osob nebo taky někdy souhrou náhod. Spíš je to neviditelná ruka vedení, která určuje běh dějin. Kromě přirozeného výběru vědec objevil a vyzkoušel na sobě rovněž dlouhodobý stres, aniž by o tom věděl. Darwin byl nucen uzavřít se světu, aby otevřel cestu pokroku. Pokud je pokrok prospěšný ve všech ohledech, je to dobře, nesmí se však zvrhnout co do intenzity či rychlosti nebo obojího, což dokládá dnešní ubohý stav světa.(7.2.2014)