Síla lásky

Creation

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2009, 108 min

Tento film není ani tak o výkonech herců, jako o vynikajícím tématu. Doba, kdy pronikaly vědecké názory do obecného vědomí lidu, ale hlavně do vědeckého konsorcia byla velmi složitá, protože převládala náboženská teorie o vývoji druhů a tento názor porazit, nebylo jednoduché. Charles Darwin byl sice houževnatý, ale též psychický velmi labilní, takže smrt jeho milované dcery jej srazila na kolena. Síla velké lásky jeho ženy jej však podržela "nad vodou". Doporučuji pro "náročné diváky".(27.2.2011)

Nečekal jsem, že mě CREATION tak dostane, ale já prostě nemám co vytknout. Skvělá řežie a vynikající herecké obsazení (Jennifer Connelly, Paul Bettany i ta malá holčička) nádherně zachytávají příběh o rodině, o lásce, o ztrátách a o životě, který byl roztržen mezi vědu a víru. To vše navíc podbarvuje tklivá hudba Christophera Younga.(11.2.2010)

Mám rád britské historické filmy. Jsou téměř vždy sázkou na jistotu. Britové to prostě umějí. Tohle drama není vyjímkou. Nabízí nám tak trochu jiný pohled na Sira Charlese Darwina. Ti co čekali dobrodružný snímek z jeho cest na palubě HMS Beagle zřejmě budou zklamáni. Ostatní co se nenechají odradit bezpochyby zasáhne. Nejen velmi sugestivně podanou ztrátou malé dcerky, ale i okamžikem rozhohodování vydat knihu O původu druhů. V rozhodnutí mu naštěstí velmi pomohl Alfred Russel Wallace, který nezávisle na Darwinovi došel k podobným závěrům o přírodním výběru druhů. Darwin věděl, že překračuje hranici kterou ještě žádný smrtelník nepřekročil... Přesto vstoupil do války s Bohem Stvořitelem. Už jen za tuto odvahu má můj nesmírný obdiv. Vysoce hodnotím výkony Paula Bettany a zejména Jennifer Connelly . * * * *(25.11.2012)

Film se z mého pohledu bohužel více zaměřoval na psychické problémy Darwina a méně se soustředil na práci, kterou tvořil, bylo to nevyvážené. Příliš velké emocionální ždímání diváků. Líbilo se mi však, jak ukázal, že negativní emoce nutně musí z těla ven, jinak se člověk z problémů nedostane. Herecké výkony byly výborné a téma zajímavé.(8.2.2014)

Podobně jako ve svých biografiích Forman, i Amiel používá události z Darwinova života jako volné motivy, z nichž spřádá příběh o muži, který zabil Boha. Film je to skromný, hezký a seberovný. Na nic si nehraje a pokud na něj koukáte v citlivější chvilce, je snadné uronit jednu či dvě evoluční slzičky. -- EDIT: Které čuně přeložilo Creation jako Sílu lásky?(19.12.2010)