Síla lásky

Creation

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2009, 108 min

Nesympatizantům vševědy psychologie film patrně nic moc neřekne, viz jiný nedoceněný skvost o dalším velikánovi, protože jede především v této linii. Zvládnout v sobě nekonečné běsy, bojovat proti tmářským dogmatům, vlastním slabostem a pochybám v době, kdy vše nové bylo kacířstvím, je obrovská oběť, kterou zvládnou jedině géniové, pochopitelně za podpory milovaných osob nebo taky někdy souhrou náhod. Spíš je to neviditelná ruka vedení, která určuje běh dějin. Kromě přirozeného výběru vědec objevil a vyzkoušel na sobě rovněž dlouhodobý stres, aniž by o tom věděl. Darwin byl nucen uzavřít se světu, aby otevřel cestu pokroku. Pokud je pokrok prospěšný ve všech ohledech, je to dobře, nesmí se však zvrhnout co do intenzity či rychlosti nebo obojího, což dokládá dnešní ubohý stav světa.(7.2.2014)

Sice jen využívají lákavé nálepky teorie evoluce, aby prodali romantické drama o manželské lásce po ztrátě dcery, leč na svůj žánr je to příjemně civilní, dobře odrežírované a hlavně skvěle zahrané. Největší uznání patří Bettanymu za Darwina, Connelly je sama o sobě dostatečným důvodem koukat na cokoli a epizodních roliček se dostalo i takovým fajnovým Britům, jako jsou Ash Morgan nebo Sherlock Holmes ;)(3.3.2011)

Emotivní a dojemný pohled na údobí z života Charlese Darwina, které předcházelo napsání knihy, která v mých očích znamenala vítězství nad tmářským církevním pohledem na svět. Darwin zde není vykreslen jako rebel či důstojný člen akademie bojující za svoje názory, ale jako člověk zlomený smrtí své nejstarší dcery, pronásledovaný osobními démony, kteří drtí napadrť nejen jeho samotného, ale i jeho rodinu. Vhodně bylo zakomponováno i naznačení poměrů doby, kdy reverend posílá dítě klečet do rohu jen za to, že projevilo svou víru v existenci dinosaurů. Paulu Bettanymu a Jennifer Conelly to perfektně klapalo - tihle dva se k sobě prostě hodí. Ostatní aktéři se nemohli výrazněji projevit, protože tihle dva si film ukradli výhradně pro sebe a zejména u postavy Jeremyho Northama je to trošku škoda, protože jeho duchovní by si zasloužil větší prostor. Ovšem buď jak buď, Creation je výborný film, na který jsem narazil náhodou a o to více mě příjemně překvapil. 85%(20.1.2010)

Unešen hlavní myšlenkou. Ono Darwina, Evoluci či "O původu druhů" zná asi každý, ale jejich zrod, v době paradigmatu, který nepřipouštěl jakékoliv odchylky a znamenal automaticky věčné smažení v pekle, je námět na solidní drámo. A jak už jsem od produkce BBC zvyklý, filmařsky precizní práce (hodně jsem si ulítával na nádherných scenériích) dává dohromady 4 hvězdy. P.S. zmatenost v žádném případě. You've killed God, sir!(12.2.2010)

Proč jsou zrovna ty inteligentní filmy tak pekelně nudné, smutné nebo nedávají smysl... Zpracování bylo pěkné, ale děj za moc nestál (skoro co deset minut jsem kontrovala hodiny, jestli už bude konec). Očekávala jsem, že film o Darwinových teoriích, poznatcích a rodině bude o dost zajmavější a poutavější.(16.2.2010)