Síla lásky

Creation

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2009, 108 min

Nikdy som sa hlbsie nezamyslal nad "pribehom" v pozadi Darwinovej evolucnej teorie a nad spolocenskymi problemami, ktore samotna Darwinova myslienka musela vyvolat. Creation mi ponukol prijemne chvile, pocas ktorych som mohol trosku pouvazovat nad vecami "medzi nebom a zemou" a pritom si aj oddychnut od dennodennych banalit. Spominany rozorvany "duch" filmu mne prave sedel a akosi mi navodzoval atmosferu, ktora by teoreticky mohla Darwina v danych casoch sprevadzat. Paul Bettany si kazdopadne zasluzi velky potlesk.(5.2.2010)

• Subjektiv

Nejdůležitější milníky vytváření velké teorie vyprávěné mrtvé dcerce za zvuků tklivé hudby - toť základní kostra Creation. Těžko si představit, že by někdo mohl nalézt mně méně příjemný způsob pohledu na tuto mně tak sympatickou látku. Člověk by skorem dospěl k závěru, že evoluční teorii tu dnes máme proto, že se Darwin nakonec se smrtí své dcery vyrovnal. Nechci vyznít jako ten nejhorší cynik, chápu, že pro každého trochu slušnějšího otce je smrt dítěte tragédií, jenže... opravdu si zasloužím, aby se ze mě slzy mačkaly vyprávěním jakýchsi uplakaných příběhů? Aby se mi závažné důsledky evoluční teorie předkládaly tak, jako se předkládají žáčkům nižších tříd základní školy? Doufám, že ne. Film nehovoří o původu druhů, nehovoří o přírodním výběru - nabízí uplakaný příběh o síle lásky manželské a otcovské. Konflikt náboženský je těmito láskami smazán a nakonec úplně vyhlazen mainstreamovými moudry... Aaa, proč jen tam víc nebyl ten skrček Huxley? Od jeho plamene jsem mohl i já chytnout... Nebýt občas ve filmu on, nějaký ten výcuc z Darwinových knih a korespondence (bohužel podmalovaný dramatickou hudbou) a jedna scéna, která ukazuje přírodu jako systém, v níž se život jedněch rodí ze smrti jiných, nemilosrdně, ale beze zla, byl bych ještě tvrdší než takhle. Silné **.(19.4.2010)

Tento film není ani tak o výkonech herců, jako o vynikajícím tématu. Doba, kdy pronikaly vědecké názory do obecného vědomí lidu, ale hlavně do vědeckého konsorcia byla velmi složitá, protože převládala náboženská teorie o vývoji druhů a tento názor porazit, nebylo jednoduché. Charles Darwin byl sice houževnatý, ale též psychický velmi labilní, takže smrt jeho milované dcery jej srazila na kolena. Síla velké lásky jeho ženy jej však podržela "nad vodou". Doporučuji pro "náročné diváky".(27.2.2011)

Když jsem viděl trailer, upřímně jsem doufal, že se to celé bude točit kolem okamžiku zveřejnění Darwinových myšlenek. Samořejmě o tom, co tomu předcházelo, ale také o reakcích blízkého okolí i široké veřejnosti po vydání knihy. Konflikt s křesťansky založeným obyvatelstvem tak, jak to bylo například jemně naznačeno trestem dcery, když stála za názory svého otce. Namísto toho je nám naservírován příběh o psychicky zničeném otci mrtvé dcery, který je sice dojemný, ale samotná postava Charlese Darwina a dopad jeho myšlenek na svět mi přijde dost nevyužitá. Není to tak, že bych byl zklamaný. Výkon Bettanýho a Connely je bezchybný a z některých scén běhá mráz po zádech, ale čekal jsem něco uplně jiného. // 70%(3.4.2010)

Celkem nudné drama o tvorbě ''O původu druhů'' Charlese Darwina, které spíše než samotné dílo a rozpor mezi vědou a náboženstvím, řeší osobu samotného Darwina a jeho rodinné trampoty. Dobové drama, které se opírá o britské herecké hvězdy, ale například Jennifer Connelly nebo Benedict Cumberbatch nedostávají tolik prostoru. Příběh se opírá především o bludy v Darwinově hlavě a nemůžu říct, že by mě natolik zaujal. Čekal jsem možná něco jiného.(26.12.2016)