Síla lásky

Creation

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2009, 108 min

Podobně jako ve svých biografiích Forman, i Amiel používá události z Darwinova života jako volné motivy, z nichž spřádá příběh o muži, který zabil Boha. Film je to skromný, hezký a seberovný. Na nic si nehraje a pokud na něj koukáte v citlivější chvilce, je snadné uronit jednu či dvě evoluční slzičky. -- EDIT: Které čuně přeložilo Creation jako Sílu lásky?(19.12.2010)

,,ZABIL JSTE BOHA, PANE!“..... /// To je koloběh života (chce se mi zařvat a s otevřenou hubou naslouchám příběhům). Darwinovské myšlenky však brzy ustoupí do pozadí a prostor dostává období šílenství a smutku. Nebyl jsem připravenej na citový vydírání nejvyššího kalibru, vydírání smrtí a šťastným životem. Nechtěl jsem ubulenej film. Čekal jsem fakta zabalený do historickýho příběhu, na jehož konci kdosi zvolá: ,,Heuréka! Kniha o vzniku druhů přírodním výběrem je tu!“ Prostě jako v těch americkejch filmech, kde historie jsou suchý fakta. Tohle mi nakonec připadá jako by BBC natočila film pro lidi od ,,fochu“. Já můžu pochválit herce, ale holuba nevypreparuju (nebo možná jo, ale asi o tom moc nenapíšu...) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu od Randala Keynese (pra – pra – vnuka Charlese Darwina) "Annie's Box" číst nebudu. 2.) Makám na seznamu ,,neznaBohů“. 3.) Chtěl bych se nechat rozbrečet příběhem o orangutanovi. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(18.2.2012)

Poutavý film o vzniku teorie, která ovlivnila celou moderní společnost, triumfuje Paulem Bettanym. Ten v hlavní roli profesora Darwina sužovaného smrtí malé dcerky podává strhující herecký výkon. Sekunduje mu při tom skutečná manželka Jennifer Connelly. Tragické životopisné drama navíc ukazuje výplody Darwinovy chorobné mysli skoro ve stylu mysteriózního thrilleru.(7.8.2011)

Vědci to nikdy neměli jednoduché, Charles Darwin by o tom mohl povídat. V dobách, kdy tvořil svoji nejznámější knihu, O původu druhů, byl označován za kacíře pohrdajícího bohem, a jediným, kdo při něm stál, byla jeho žena Emma. I přes velké rozpory v otázce víry a náboženství, je spojovala láska, a právě Emma Charlesovi pomohla překonat těžké chvíle po smrti jejich dcery Annie... Creation je jeden z filmů, který mne ještě při sledování donutil otevřít si wikipedii, a něco si o tématu přečíst. Ale přesto mají biografické filmy jednu obrovskou nevýhodu, a tou je to, že víte, jak skončí. Ono se sice moc hezky dívá na vnitřní (a vlastně i vnější) boj Charlese Darwina - navíc brilantně stvárněného Paulem Bettanym - zda dopsat či nedopsat svoji knihu, ale když z historie víme, že ji napsal, tak ani zádrhel v posledních minutách filmu nás nemůže rozhodit. Opravdu skvělému Paulovi Bettanymu neméně zdatně sekunduje Jennifer Connely (obsazení této manželské dvojice bylo výbornou volbou).(2.4.2010)

Britové filmy umějí, né že né. A nejlépe jim to jde s kostýmními či "dobovými" filmy. Creation není výjimkou. V Hollywoodu by se asi podobný námět s podobným zpracováním neuchytil, takže děkuji za ostatní světové kinematografie nekopírující americký styl. Samotný film je plný emocí, které sice nevyždímají člověka až na kost, ale přesto přivodí nepříjemné pocity mrazení v zádech a svědění slzných kanálků. K tomu hodně pomáhá manželská dvojice na plátně i ve skutečnosti - Paul Bettany a Jennifer Connelly. Fakt, že jde o manželský pár i ve skutečnosti hodně napomáhá uvěřitelnosti jejich vztahu a vztahu k dětem. Na rodinné hodnoty se zde hraje možná o něco více, než jsem před zhlédnutím čekal, to však nic nemění na faktu, že jde o velmi příjemné rodinné drama, které dává divákovi nahlédnout pod pokličku vzniku jedné z nejdiskutovanějších knih 19. století.(1.9.2010)