Moon

Scénografie:

Tony Noble

Kostýmy:

Jane Petrie

Na tenhle film jsem se tesil a nezklamal. Zacatek se sice tvari jako dalsi variace na osamelyho typka, co zacina blouznit, ale nastesti se pak zacne film ubirat jinym smerem a rozvine myslenku o klonech. Ne, ze by film byl potom nejak extra slozitej a o co jde celkem lehce odhalite uz nekdy v pulce filmu, nicmene tady jde o dve veci. Paradni atmosferu, kterou pomahaj dotvorit neustaly zvuky a skvela jednoducha hudba a Sama Rockwella, na kterym celej film stoji a on podava paradni vykon, navic to ma stizeny tim, ze je na scene vickrat. Jeste bych se zminil o tricich, ktery jsou prakticky bezchybny, na to, ze nejde o nejakej sci-fi velkofilm. Co se tyce Spaceyho, ten mluvi hlavniho robota, u kteryho je prijemna zmena, ze to neni nejakej vrazednej magor, kterej ma naprogramovano skodit hlavnimu hrdinovy a snazit se mu zatajit, o co jde, ale naopak je to sympatak, kterej odpovida na vsechny dotazy a snazi se se vsim pomoct. Kdyby tvurci vic pritlacili na pilu a pridali nejaky vyhroceny sceny, mohlo to bejt jeste lepsi, ale i tak se jedna o paradni sci-fi.(28.10.2009)

Podobne, ako by sa mali súčasní vedeckí odborníci inšpirovať banálnymi riešeniami hroziacej energetickej krízy, tak by si mali aj filmári brať príklad z tohto filmu. Jednoduché, no brutálne úderné sci-fičko s množstvom originálnych nápadov a krásnym vizuálom. Výber hudby bol vskutku luxusný, od jednoduchých tónov až po veľkolepé inštrumentálne pasáže. Jedinou chybičkou krásy je iba trošku prikrášlený záver. Sam Rockwell konečne v hlavnej úlohe, predvádza doslovnú 'one -man on the moon- show', a ťahá tento film ako záprahový kôň. Naozaj klobúk dole pred jeho hereckou zodpovednosťou k tejto úlohe, dvojrola je podľa môjho názoru jeden z najťažších hereckých testov, obzvlášť, keď sa jedná o charakterovo tak diametrálne odlišné postavy. Sam ten test zvládol a zaslúžil by si do hereckej knižky včeličku. Jednou z hlavných osobnostných čŕt, ktorej venuje film pozornosť, podobne ako v 'Cast Away', je rozpoloženie a zmena chovania človeka počas dlhej dobe samoty. A trúfnem si povedať, že Jonesovi sa to podarilo ešte o čosi lepšie. Ten dnes už pracuje na svojom ďalšom science fiction projekte a po tomto zážitku ho určite privítam s nadšením a s očakávaním. 90%.(30.11.2009)

„Je to dobrý plán. Len si pre návrat vybral nesprávneho chlapa.“ Chápem, že diváci sú zničení z hlúpych sci-fi (MISIA NA MARS, ČERVENÁ PLANÉTA) a tak, ak príde hardcore sci-fi, spoliehajúce na príbeh, atmosféru a psychológiu (a nie na efekty a akčné scény), je pre nich hotovým zjavením. Ale v porovnaní s Kubrickom je MOON priemer. Rockwell ujde, réžia ujde, nápad ujde, vizuálna stránka ujde (ako dieťa som chcel mať také zamestnanie, aké má Rockwell), smajlíkovský robot s meditačným hlasom Kevina Spaceyho viac, než len ujde. Ale SUNSHINE ma bavilo o 40% viac. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(24.11.2010)

Nač vychvalovat film, který už povznesli ostatní až k "měsíci"? Má to vůbec smysl? Ano má! Film dokonale čistý jak měsíční prach. Dokonale nerušící hudba, jak linoucí se zvukové vlny prázdným měsícem. Dokonalý herec, jako je samotná kulatost měsíce. To vše pod režií, zatím neznámého, Duncana Jonese. Nikdy jsem neočekával tak dlouho film, až se objeví v kině, od té doby co jsem viděl trailer. Pokud tedy nepočítám filmy Darrena Aronofskyho, které očekávám, i když není třeba napsán scénář. :) Nakonec jsem se dočkal jen projekce v televizi s vlastním stereem u mně doma, protože české distributory nějak tenhle druh filmu nejspíš neláká. A to je škoda, protože tenhle film bych v kině navštívil víckrát než jen jednou. Díky kameře Garyho Shawa máte doslova přesný dojem děsivého ticha na měsíci - pěkně dlouhé a pomalé jízdy kamery. K tomu pomáhá čistý střih Gastera, který svou prací zdůraznil pomalé tempo pracovních úkolů Sama Bella. Herecká "one man show" Rockwella Vás nebude nudit, ba naopak. Budete sdílet jeho samotu a emoce, které by se daly krájet. A pokud máte velké srdce, tak Vás rozpláče i robot Gerty smajlíkem se slzama, který je zcela opačným harakterem HALa z Kubrickovy 2001: Vesmérné oddysey.. Asi chrlím příliš mnoho slov o takovém filmu, ale nemůžu si pomoc. Byl a je to velký zážitek!(25.10.2009)

Kdo by si pomyslel, že všechna energie, kterou můžeme potřebovat je přímo nad našimi hlavami..... Netradiční film, který zaujme komorní atmosférou či ,,mnohorolí“ S.Rockwella více než zjištěním, že se na odvrácené straně Měsíce děje něco nekalého. Vadí mi, že po zajímavém rozjezdu tempo upadá. Hledání tajné místnosti a podobné problémy mě ať se snažím sebevíc netrápí. A celkový dojem nevylepšil ani závěr. Čekal jsem něco originálního a místo toho: NUDA. Když už i mě napadnou 3 zajímavější, tak je něco na Zemi špatně! PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(13.12.2009)

• - Všetky outdoorové scény na mesiaci boli natáčané metódou praktických efektov - teda malých modelov. Natáčanie zabralo tri dni. (Skleni)

• - Film měl premiéru na Sundance Film Festivalu v lednu 2009. (curfew77)

• - Model měsíční základny měl 26-27 metrů na délku a 21 metrů na šířku. (Saku)