Reklama

Reklama

Moon

  • Velká Británie Moon
Trailer

To nejtěžší, co tě může potkat 250 000 mil od domova, jsi ty sám. Astronaut Sam Bell (Sam Rockwell) je jediným zaměstnancem pobývajícím na měsíční základně firmy Lunar Industries, se kterou uzavřel tříletou smlouvu. Jeho úkolem je kontrolovat jinak plně zautomatizovanou těžbu vzácného plynu Helium-3, který je na Zemi používán jako palivo. Spojení mezi základnou a Zemí není kvůli pravidelným poruchám téměř možné, a tak je Samovým jediným společníkem a zároveň pomocníkem inteligentní počítač Gerty (jeho hlas namluvil Kevin Spacey). Po téměř třech letech v izolaci si Sam nepřeje nic jiného, než být zpátky na Zemi se svou ženou a malou dcerou, která se narodila těsně před jeho odjezdem. Do návratu na Zemi mu naštěstí zbývají už pouhé dva týdny. Samův zdravotní stav se ale začíná zhoršovat. Bolesti hlavy a halucinace, kterými trpí, způsobí při rutinní prohlídce jednoho z těžebních strojů téměř fatální nehodu, při které je Sam zraněn. Následně překvapivě zjišťuje, že na Měsíci není sám a co víc, že jeho svět možná zdaleka není takovým, jak se zdál být… (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (1 238)

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Osobně jsem nikdy nemusel sci-fi žánr, ale tohle je neuvěřitelná pecka!! Sam Rockwell v podstatě jako jedinný herec táhne celý film v poklidném tempu, ve kterém však odkrývá čirou psychologickou a existencionální hrůzu na lodi, kde má sloužit 3 roky jako obsluha stroje těžícího "energii" pro Zemi ... Začnou se dít divné věci, v nabouraném vozidle nalezne sám sebe, ve dvou verzích (klonech ??) pak zjišťuje dál o co sakra jde ... Film má úžasnou atmosféru, ta rozhodně vládne celému filmu. Pocit samoty a odcizení je doveden k naprosté dokonalosti. Pocit odcizení a vzdálenosti od planety Země jsem poprvé díky filmu prožil jako by na vlastní kůži (ten kamerový záběr v jeden okamžik na naši planetu je prostě k nezapomenutí ...). Závěr pomalu a jistě graduje a graduje ... Film si jde pomalým, klidným tempem k excelentnímu závěru ... K tomu všemu nám hraje naprosto úchvatná, strašně se hodící hudba, naprostá nádhera ... Nemohu jinak, než dát plný počet, v rámci žánru mne málokdy co takhle zaujalo ... Navíc se jedná spíše o extrémně psychologický film, který nechává další složky daleko za sebou ... Paráda .. ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to celkom dobrá sci-fi dráma. Má pomerne dobrý príbeh o mužovi, ktorý žije a pracuje na mesačnej základni, kde dohliada na ťažbu dôležitej suroviny, ktorá sa používa ako palivo na Zemi a už sa nevie dočkať, kedy sa skončí jeho tunajší trojročný pobyt a konečne sa znovu uvidí so svojou rodinou, keďže tu mu spoločnosť robí len inteligentný počítač. No nanešťastie dôjde k nehode a po nej zisťuje zaujímavé skutočnosti a uvedomuje si, že nie je všetko tak, ako si po celý čas myslel. Spracovanie je celkom slušné, síce o nejakej dynamike sa tu očakávane moc hovoriť nedá, po celý čas sa to nesie v pomalšom tempe a mohlo tu byť aj viac výraznejších sekvencií, ale v konečnom dôsledku s tým nemám väčší problém. Hlavne, že úvodná fáza ideálne zoznámi so všetkým dôležitým, či už s hlavnou postavou, jeho prácou alebo aj prostredím a po tej rozbehovej tretine už nastane zaujímavý zvrat a dej sa pohne celkom nečakaným smerom. Chýba mi tu výraznejší pocit naliehavosti, o hlavného hrdinu som sa takmer vôbec neobával, ale hlavne, že dej je po celý čas dosť zaujímavý a ideálne dávkuje nové informácie, z ktorých sa dá vytvoriť celkový obraz, pričom nesklame ani záver. A jedná sa o čistokrvnú žánrovku, takže o akciu tu nejde vôbec a napätie alebo emócie som tiež nepocítil. Čo sa týka hereckého obsadenia, tvorí ho len Sam Rockwell a túto celkom náročnú úlohu zvládol bezchybne, stvárňuje tu ideálnu postavu, ktorej sa dá fandiť a zahral to veľmi dobre, takže mu nemám čo vytknúť. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, síce by som uvítal ešte niečo navyše, ale tvorcovia si zvolili tento spôsob a ten zvládli výborne, navyše to pôsobí aj dosť realisticky a seriózne a to mám rád. A rozhodne musím pochváliť aj hudbu, tá to príjemne oživuje. Takže Moon nie je práve film, ktorý by som chcel pozerávať opakovane, ale aj tak je to stále dosť zaujímavý film a v rámci žánru je to rozhodne príjemné oživenie. 70% ()

Reklama

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Nathan Parker .. ◙WHERE ARE WE NOW? ___ Moon za Sunshine (s kterým se nabízí nejbližších přirovnání) poměrně zaostává. Ve všem. Především ve scénáři. Duncan Jones měl v hlavě krátkou povídku o těžařích klíčového elementu pro pokračující rozvoj lidstva na Měsíci a tu si nechal rozvést, ale obsah rozhodně není to, co by táhlo tento film. Tím je spíše zajímavý vizuál a to především exteriérů, protože kulisa základny mi připomněla spíše Stopařova průvodce po galaxii. Dále si samozřejmě dobře vede osamocený Sam Rockwell a výborný je poutavý hudební doprovod od mistra Clint Mansell. Přesto se musí Jones jako režisér ještě hodně co učit, měl dost rezerv. Zrovna inteligentně snímek také nepůsobí (klon odcestující výstřelem v dopravním modulu, takřka nulová kontrola běhu stanice ze Země, zvláště kolik a proč je probraných klonů resp. proč byl na základně vůbec důležitý lidský dohled s tak vykonstruovaně složitou zástěrkou apod.) - jistě, snímek o tom v jádru není, ale pro vtáhnutí a uvěření vývoji děje bych je považoval za důležité. I přes slušný základ se mnou Moon emocionálně či myšlenkově téměř vůbec nepohl. ___ Letošní sci-fi souboj tak prozatím vede suverénně Neill Blomkamp s District 9 a meziročně vyhrává energie přímo od Slunce než z Měsíce. ()

Tuxedo 

všechny recenze uživatele

Další z minima kousků, které zdánlivě vyčerpané schéma podchycují svěžím a zaručeným postupem. Pomalé tempo, minimum slov, zdržování se doslovnosti a otázek/odpovědí na obvyklých místech v obvyklé podobě, působivá atmosféra, založená na divákově neskonalé zvídavosti, logický a přitom překvapivý scénář, herecký koncert famózního Sama Rockwella, skromná Jonesova režie, skvostný vizuál (triky, pořízené za babku i kamera) a jako vždy spolehlivě padnoucí hudba Clinta Mansella dohromady utvářejí takřka výtečný celek, při kterém se vám nejednou zatají dech. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Podmanivý a velmi pozvolný průlet osamělostí a ztracenou identitou. Měkká kamera, citlivá režie, snivá hudba a Sam Rockwell, v jehož podání ten schizofrenní "mind-fucking" (jak to sám nazval), vypadá jako vzdušný balet. Moon možná neexhibuje s filozofickou hloubkou / kulervoucí spektakulárností, ale při vší nedokonalosti a indie šmouhám od kolomazi se jedná o film, který si lze snadno zamilovat. ()

Galerie (56)

Zajímavosti (29)

  • Na konci scény, v níž se Sam (Sam Rockwell) v roveru spojí se Zemí, je pohled na tuto planetu. Jedná se o fotografii pořízenou posádkou Apolla 17 v roce 1972. (Adrai)
  • V čase 01:09:20, kdy Sam (Sam Rockwell) ulehá do postele, je na polici vedle budíku časopis a na něm papíry. V následující scéně, kdy Sam vstává, tam už časopis ale není. (SniperG1)
  • Film bol odprezentovaný pár vedcom z NASA. Ich hlavnou otázkou bolo, prečo sa hélium ťaží na odvrátenej strane mesiaca. Odpoveď vraj znela, že aby to malo menší dopad na životné prostredie. (Skleni)

Související novinky

Mute už je za rohem

Mute už je za rohem

22.01.2018

Duncan Jones se po Zdrojovém kódu vrhnul na Warcraft, teď se ale konečně vrací ke kořenům. Už 23. února se totiž na Netflixu objeví sci-fi noir Mute, duchovní nástupce jeho debutu Moon, který chce… (více)

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

Režisér Warcraftu chystá temnou sci-fi

23.09.2016

Duncan Jones měl letos zachránit videoherní adaptace, moc se to ale nepovedlo. Jeho Warcraft sice vydělal krásných 433 milionů dolarů, 90% tržeb se ale sesbíralo mimo Ameriku a o pokračování se zatím… (více)

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

Kristen Stewart si zkusí sci-fi

04.05.2014

Drake Doremus je jeden z mála filmařů, kteří dosáhli uznání již před svými třicátými narozeninami. Režisér, který sklidil velký úspěch na Sundance festivalu s filmem Zamilovaní se i svým následujícím… (více)

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (více)

Reklama

Reklama