Muži, co zírají na kozy

Muži, čo čumia na kozy

• Austrálie

Komedie / Válečný

USA / Velká Británie, 2009, 94 min

Nazev to ma brutalni, je to navic docela originalni a komedialni potencial byl obrovskej, ale ve vysledku se zadna velka komedie nekona, nicmene porad si to behem celyho filmu dokaze udrzet jistou zabavnost. Problem taky je, ze to je vlastne tak trochu o nicem a o nic moc tu nejde, takze to ma sem tam naky to hluchy misto. Aspon, ze sem reziser nacpal spoustu fajnovejch hercu a obzvlast Clooney si to vylozene uziva, i kdyz je fakt, ze on a ostatne i cela ta jediovska banda vypada jak particka zhulenejch hipiku. Proste originalita a spousta hvezd obcas nestaci, takle vznik jen prumerne zabavnej film a to jsou 3*.(16.1.2010)

• tron

„Ako sa z toho dostaneme?“ – „Mierovou cestou.“ – „Ako to myslíš?“ – „Pozorne sa únoscovi zahladíš do očí, začneš vydávať zvuk „mmmmm“ a budeš mu do mozgu hypnotickou cestou prehovárať ´nezastrelíš nás, nezastrelíš nás´." - "Aha." - "Potom mu vytrhneš očnú buľvu alebo mu zabodneš ceruzku do krčnej tepny.“ – „Ale ja nemám ceruzku...“ – „Nepochopil si to.“ Čudný film, ktorý ma zo začiatku vykoľajil tým, že som čakal „lineárny príbeh“ a namiesto toho som dostal skôr sériu viac či menej „súvisiacich“ scénok. Paradoxne, časom ma práve táto „anti-príbehovosť“ začala baviť natoľko, že ma v druhej polovičke pre zmenu vykoľajilo zasa to, že sa tvorcovia snažili dať tomu nielen hlavu a pätu, ale aj, bohužiaľ, príbeh, pointu a snáď, nedajbože preboha, myšlienku. Mám rád Ewana McGregora a myslím si, že skvelému Michaelovi Claytonovi Georgeovi Clooneymu perfektne pristanú úlohy „samoľúbych blbcov“. Dokonca by som sa nečudoval, ak by snímka NAOZAJ vznikla podľa skutočných udalostí. Bohužiaľ, výsledok je rozporuplný už kvôli neveľmi dobrým výkonom Kevina Spaceyho a Jeffa Bridgesa a čudnej kombinácii žánrov (chvíľku „Jedi“ paródia a následne mám súcitiť s Iračanom, ktorý hrdinom dáva svoje auto?).(28.5.2011)

Tohle není vůbec jednoduchý film, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale je jasným důkazem o tom, že i ve válce se dá zažít absurdní legrace. Jenže hodnocení filmu, který až zběsile střídá žánrové polohy a přitom po obsahové stránce není tak silný a současně má něco do sebe, je vskutku náročný úkol. Příběh válečného zpravodaje Boba Waltona (Ewan McGregor), který odešel do války v Iráku kvůli zlomenému srdci by byl docela obyčejný kdyby tam nestřetl seržanta Lyn Cassadyho na jeho misi a který kdysi absolvoval tajný armádní program na zdokonalování vojáků s paranormálními schopnostmi. Od té chvíle se reportér a spolu s ním i divák stanou svědky šílených historek z dob tajného vojenského programu, kterému kdysi velel excentrický a dnes již kořalce holdující Bill Django (Jeff Bridges) a spolu s ním z řad vojáků vyčnívající Lyn a také ambiciozní a arogantní Larry Hooper (Kevin Spacey), který od té doby povýšil na šéfa výzkumu. Nějaké válečné vřavy se tu nedočkáme a o tom ostatně ani film není. Nejblíže má k satirické válečné komedii, která se ovšem v poslední třetině umí brát vážněji a tlačí i na divákovy city nejen působivým dobovým soundtrackem, ale také nečekaně smutným koncem a hlavně perfektními hereckými výkony všech zůčastněných nad kterými snad nejvíce dominuje trhlý George Clooney s "jiskrou" v oku, která rozežene mraky na obloze nebo neustále se něčemu roztomile divící Ewan McGregor. A nakonec i ty kozy o kterých je v názvu filmu řeč přijdou na řadu.Příležitostný herec Grant Heslov je poměrně nováček mezi režiséry a tak mu lze odpustit trošku nevyrovnaný vypravěčský rytmus a i ta režie byla celkově slabší, ale zase umí pracovat s herci a cit pro načasování gagů mu nechybí. A protože o originalitu nebyla nouze a kozy se pro vědecké účely tak často ve filmu nevyskytují dám hvězdičky za odvahu něco takového vůbec natočit.(11.1.2011)

Postavy z těch ulítlejších filmů bratří Coenů. Praštěný námět se satirickým podtextem kopajícím armádu do koulí. Humor z pera alter-ega Bustera Keatona žijícího v jiné galaxii. Jeff Bridges jako hippie plukovník. George Clooney jako groteskní Jedi voják a s ním spojená svérázna parodie Hvězdných válek. Ewan McGregor jako vojenský zpravodaj, který si ještě nezasloužil svůj knír. Kevin Spacey jako vojenské hovado. Vojáci pod vlivem LSD. A kozy. To všechno mě nesmírně bavilo a i když se ve filmu najde několik hlušších míst, parádní herci, chytlavá muzika a originální humor ho stále drží vysoko nad průměrem. Každému ale Muži, co zírají na kozy určitě nesednou, na to jsou až moc svérázní.(19.2.2010)

Sakra moc roztříštěný, jinak ale rozhodně zajímavý, osobitý a v dobrém smyslu divný film o příběhu speciální mentální jednotky v armádě USA. Je to ten typ filmu, který nechá člověka, ať si to nějak sám srovná v hlavě - ale zůstal mi tam takový příjemný otazník, co nevyžaduje konkrétní odpověď. Každopádně nebýt několika pánů herců (Clooney, Bridges, Spacey), šlo to asi úplně do sraček. Charisma naštěstí táhne.(15.4.2010)