Muži, co zírají na kozy

Muži, čo čumia na kozy

• Austrálie

Komedie / Válečný

USA / Velká Británie, 2009, 94 min

Štvoricu vynikajúcich hercov obsadil do nevšednej vojnovej komédie zatiaľ vcelku neznámy režisér Grant Heslov.Hlavný filmový tandem Evan McGregor - George Clooney dopĺňa nemenej zaujímavá dvojica Jeff Bridges - Kevin Spacey v mene odlišnosti názorov ich charakterov na vojnovú problematiku využitia telepatie. Tréning mentálneho zabíjania najprv kôz, neskôr potenciálnych ľudských objektov, stojí proti šľachetnej myšlienke stvoriť novú mierumilovnú armádu USA. Iróniu cítiť v každej obrazovej scéne a vyslovenej vete. Na reálne zábery oduševneného prezidenta Busha ostro nadväzuje rozpačitá realita filmom uvoľnenej vojenskej morálky. Z filmu ale srší nevyužitý potenciál a ako mnoho iných, aj tento zachraňujú slávne hollywoodske celebrity.(7.3.2019)

vysoko neuspokojivé - premárnený potenciál, ktorý nad vodou drží iba herecké obsadenie (asi aj - a možno len kvôli - nemu dávam AŽ tri hviezdičky). bizarný námet je fajn a na pár miestach poskytne vcelku humorné situácie ("dotyk smrti", dialógy clooney-mcgregor, postava bridgesa - čo je vlastne len oveľa pozitívnejšia verzia jeho doposiaľ neprekonaného big lebowskeho), no s tak skvelým ansámblom hercov a s tak uletenou látkou sa nemôže stať, že väčšinu z (nie vôbec premršteného) času trvania filmu som sa nudil. navyše bolo rozprávanie dosť chaotické - celá expozícia bola zmätočná a nezaujímavá, pointa akási slabá a nedržalo to veľmi pokope, takže nejakú primárnu myšlienku alebo silnejšiu katarziu som darmo očakával. veľká škoda, zatiaľ jedno z naj sklamaní tohto filmového roka.(4.7.2010)

Nedopečená blbinka (pod)čeľade Andersonovic a Coenovic inscenovaná vojakmi armády Džedáááj, prehnane lojálnym spravodajom a húfov nemých kôz. Námatkovo nájdeme čosi poživateľné (dotyk smrti, streľba nad, rozháňanie mrakov, voľba odbočky, inštruktáž k nenápadnej zbrani, LSD dýchanky, Bill Django)-vlastne je toho celkom dosť-ale chvíľami tomu prísluší mnou nie moc často používané slovo rádoby a hlavne ako úryvkovité resumé ok, no pokope to ozaj nedrží. Heslovový "Muži, čo čumia na kozy" sú dozaista zámerom obdivuhodným, k prešpekulovanej satire majú síce "so far" ako Slovensko k stabilnej vláde, avšak vďaka sucharskému podmazaniu ktoré mi býva často blízke je to za vyberanejšie 3*.(9.12.2011)

Řada povedených scének, z nichž většina jde vidět už v traileru, dohromady bohužel nevytváří tak celistvou hmotu, abych ji zde nade vše vychvalovala. Ani závěrečná LSD scéna aneb "Clooney s kozou v náručí, McGregor s květinou" nedokáže vynahradit pocit z 2/3 filmu, kde se nic zajímavého, ani ujetého, ani zapamatováníhodného nedělo.(6.4.2010)

Já se z tohohle filmu zblázním. Úplně poprvé jsem mu dal tři hvězdy, protože mě v kině při jednotlivých scénách sice bavil, ale jako celek zkrátka nezapůsobil. Potom jsem si přečetl knižní předlohu, děsně jsem se na filmaře namíchnul, a hodnocení jsem o dvě hvězdy snížil. No a teď, světe a CSFD div se, jsem na Muže co zírají na kozy zíral znovu... A ono se mi to líbilo. Dokonce moc! Nevím, čím to je, vážně ne...__P.S. Rolfe Kent patří definitivně k mým nejoblíbenějším současným skladatelům.(8.9.2010)