Muži, co zírají na kozy

Muži, čo čumia na kozy

• Austrálie

Komedie / Válečný

USA / Velká Británie, 2009, 94 min

"Byl jsem na misi, i když jsem nevěděl, o jakou misi šlo." Kdyby mě opustila manželka, tak bych rozhodně nenarukoval do války, ale Bob Wilton je jiný. On se prostě do války vydal a uprostřed pouště se přimotal mezi uniformované Jedie mentální armády míru, kteří sváděli souboj pod vlivem LSD s Temnou stranou US Army. Můj pobavený úsměv se při sledování tohoto netradičního snímku občas měnil na nechápavý, ale abych dokázal, že jsem pozorný divák, tak nyní zkusím ladně projít zdí ... tak zatím zeď drží, ale my to s Bobem jednou dáme.(6.4.2016)

Co to k čertu bylo…Některé filmy chytí a nepustí, zatímco u jiných máte permanentní pocit, že si budete muset způsobit nějakou fyzickou bolest, jinak Vám vypadnou bulvy a exploduje mozek. Co myslíte, kam spadají tihle „báječní“ muži zírající na kozy? Asi by bylo nefér smést je jen tak ze stolu a označit nálepkou nejnudnější a nejnevtipnější komedie roku. Jenže skutečnost je přesně taková ne-li horší. Problémem by nebyla ani tak celkem solidní devadesátiminutová stopáž, ale v případě pokud by se bylo na co dívat. Jedi trik, který se na diváka snaží zkoušet režisér Grant Heslov je neumětelským pokusem o nastolení chaosu v jinak klidných vodách a zapomíná, že divák se do kina většinou nevypraví pod vlivem LSD nebo jiných látek, které by mu možná pomohli najít v tomhle dvouvrstvém plakátovém filmu třetí rozměr zaručující blažené prochechtání se k explozivnímu konci. Ale počkat, to by tu nějaký musel být.(6.3.2010)

Řečeno se Shakespearem mnoho povyku pro nic. Filmová adaptace slavné stejnojmenné knihy Jona Ronsona je filmem s tak obrovským potenciálem, že by mohl stanout na bájné úrovni Levinsonova Vrtěti psem, obsazen tak hvězdně a dotýkající se tématu, který si přímo říká o zironizování. Tahle satira se ale režiséru Grantu Heslovovi tak nějak úplně nepovedla. Co funguje na papíře, nemusí ještě zákonitě fungovat na stříbrném plátně. Bohužel... Podobné filmy: Vrtěti psem, Co se vlastně stalo(19.3.2010)

• tron

„Ako sa z toho dostaneme?“ – „Mierovou cestou.“ – „Ako to myslíš?“ – „Pozorne sa únoscovi zahladíš do očí, začneš vydávať zvuk „mmmmm“ a budeš mu do mozgu hypnotickou cestou prehovárať ´nezastrelíš nás, nezastrelíš nás´." - "Aha." - "Potom mu vytrhneš očnú buľvu alebo mu zabodneš ceruzku do krčnej tepny.“ – „Ale ja nemám ceruzku...“ – „Nepochopil si to.“ Čudný film, ktorý ma zo začiatku vykoľajil tým, že som čakal „lineárny príbeh“ a namiesto toho som dostal skôr sériu viac či menej „súvisiacich“ scénok. Paradoxne, časom ma práve táto „anti-príbehovosť“ začala baviť natoľko, že ma v druhej polovičke pre zmenu vykoľajilo zasa to, že sa tvorcovia snažili dať tomu nielen hlavu a pätu, ale aj, bohužiaľ, príbeh, pointu a snáď, nedajbože preboha, myšlienku. Mám rád Ewana McGregora a myslím si, že skvelému Michaelovi Claytonovi Georgeovi Clooneymu perfektne pristanú úlohy „samoľúbych blbcov“. Dokonca by som sa nečudoval, ak by snímka NAOZAJ vznikla podľa skutočných udalostí. Bohužiaľ, výsledok je rozporuplný už kvôli neveľmi dobrým výkonom Kevina Spaceyho a Jeffa Bridgesa a čudnej kombinácii žánrov (chvíľku „Jedi“ paródia a následne mám súcitiť s Iračanom, ktorý hrdinom dáva svoje auto?).(28.5.2011)

Škoda, že to nedrží líp pohromadě, ale i tak je v MUŽÍCH CO ZÍRAJÍ NA KOZY tolik skvělých momentů, že ty "moc divné" filmu rádi odpustíte. Herecký ansábl je prvotřídní (Clooney a McGregor se výborně doplňují) a je malinko škoda, že tvůrci ze zvolené tématiky "válečníků Jedi" nevyždímali víc. Kultovní potenciál to rozhodně mělo. La tutlek. Ana sahaffi.(12.2.2010)

• - Lyn Cassady (George Clooney) vysvětluje Bobu Wiltonovi (Ewan McGregor), že jeho prací je být "válečníkem Jedi". Ewan McGregor hrál Jedi Mastera ve Star Wars. (c.tucker)

• - Postava brigádního generála Deana Hopgooda (Stephen Lang) je založena na generál majorovi Albertu "Bert" N. Stubblebineovi III. (c.tucker)

• - Myšlenka vojáka, co zabíjí myslí, není pouze výplod fantazie filmařů. Americká armáda po válce ve Vietnamu zkoušela podobný projekt, kde probíhalo i to zírání na kozy. Výsledky projektu jsou ale neznámé. (Sharky95)