Muži, co zírají na kozy

Muži, čo čumia na kozy

• Austrálie

Komedie / Válečný

USA / Velká Británie, 2009, 94 min

Já osobně jsem založením spíše " DOLŇÁK " než " HORŇÁK " :o), ale i já v tomto případě zíral a hlavně..... KRÁLOVSKY se bavil. Tohle myslím mluví za vše: Kdy Rusáci začali s tímto druhem výzkumu?...Zdá se, že se dozvěděli o našem pokusu o telepatické spojení s jednou z našich jaderných ponorek , zatímco byla pod ledovcem....O jakém pokusu?....Žádný neproběhl. Vypadá to, že šlo o kachnu ze strany Francouzů. Rusáci si myslí, že historka o tom, že je to francouzská kachna je jen báchorka.......Takže začali s paranormálním výzkumem, protože si mysleli, že to zkoumáme my- když vlastně nic nezkoumáme?..Ano, pane. Teď, když s tím začali, to musíme zkoumat taky pane :o) A ještě " z jiného soudku " - Co děláš?.....Rozháním mraky, udržuje mě to ve formě :o) Nevšední zážitek, vtipné a inteligentní ( víc než by se mohlo na první pohled zdát ) a v neposlední řadě parádně zahrané v čele s EXCELENTNÍM Georgem Clooneym coby JEDI bojovníkem, seržantem 1. třídy Lynem Cassadym, speciální síly ve výslužbě. Kdybych se před shlédnutím snímku nepodíval na jméno režiséra, téměř bych se vsadil, že bratři Coenové se rozhodli pro volné pokračování Burn after reading. V druhé polovině snímku sice trošičku dochází DECH, ale vše vynahrazuje úplný závěr na vojenské základně ( pod vlivem LSD ) a vrací to do nezapomenutelné roviny. 4* p.s. a co ty? Pomáhá mi chlast a poslouchání klasického rocku :o) BOSTON, jo ten mi pomáhá. No mně taky, na závěrečnou píseň More than a feeling http://www.youtube.com/watch?v=SSR6ZzjDZ94 " pařím " ještě teď při psaní tohoto komentáře :o)(15.3.2010)

Scénář: Peter Straughan .. Tohle mne hodně bavilo. Výborná tématika, perfektní herci (George Clooney letos opět výborně válel na různých frontách a Jedi Ewan McGregor ho skvěle doplňuje) a zvolená hudba. V úvodu také svižné tempo příběhu, kdy v závěru sice polevuje, ale za vojenskou základnu pod vlivem LSD a kozy nad tímhle přimhouřím oko.(17.1.2010)

"Byl jsem na misi, i když jsem nevěděl, o jakou misi šlo." Kdyby mě opustila manželka, tak bych rozhodně nenarukoval do války, ale Bob Wilton je jiný. On se prostě do války vydal a uprostřed pouště se přimotal mezi uniformované Jedie mentální armády míru, kteří sváděli souboj pod vlivem LSD s Temnou stranou US Army. Můj pobavený úsměv se při sledování tohoto netradičního snímku občas měnil na nechápavý, ale abych dokázal, že jsem pozorný divák, tak nyní zkusím ladně projít zdí ... tak zatím zeď drží, ale my to s Bobem jednou dáme.(6.4.2016)

Neznám takové, co by to nečinili.. Hořká pachuť nevyužitého potenciálu, nekonzistentní forma a odpověď majoru Terazkymu, čo si predstavovat takým slovom absurdní. Na tři hvězdy to nakonec vytáhli jen Boston s 'More Than A Feeling' a Spaceyho hladové rozmyšlení si sebevraždy. Před druhou invazí se údajně na popud George Bushe jr. ptali Angely Lansbury na zbraně hromadného ničení v Iráku a hádejte, co mu ta dáma od psacího stroje odpověděla..(10.5.2010)

Tohle není vůbec jednoduchý film, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale je jasným důkazem o tom, že i ve válce se dá zažít absurdní legrace. Jenže hodnocení filmu, který až zběsile střídá žánrové polohy a přitom po obsahové stránce není tak silný a současně má něco do sebe, je vskutku náročný úkol. Příběh válečného zpravodaje Boba Waltona (Ewan McGregor), který odešel do války v Iráku kvůli zlomenému srdci by byl docela obyčejný kdyby tam nestřetl seržanta Lyn Cassadyho na jeho misi a který kdysi absolvoval tajný armádní program na zdokonalování vojáků s paranormálními schopnostmi. Od té chvíle se reportér a spolu s ním i divák stanou svědky šílených historek z dob tajného vojenského programu, kterému kdysi velel excentrický a dnes již kořalce holdující Bill Django (Jeff Bridges) a spolu s ním z řad vojáků vyčnívající Lyn a také ambiciozní a arogantní Larry Hooper (Kevin Spacey), který od té doby povýšil na šéfa výzkumu. Nějaké válečné vřavy se tu nedočkáme a o tom ostatně ani film není. Nejblíže má k satirické válečné komedii, která se ovšem v poslední třetině umí brát vážněji a tlačí i na divákovy city nejen působivým dobovým soundtrackem, ale také nečekaně smutným koncem a hlavně perfektními hereckými výkony všech zůčastněných nad kterými snad nejvíce dominuje trhlý George Clooney s "jiskrou" v oku, která rozežene mraky na obloze nebo neustále se něčemu roztomile divící Ewan McGregor. A nakonec i ty kozy o kterých je v názvu filmu řeč přijdou na řadu.Příležitostný herec Grant Heslov je poměrně nováček mezi režiséry a tak mu lze odpustit trošku nevyrovnaný vypravěčský rytmus a i ta režie byla celkově slabší, ale zase umí pracovat s herci a cit pro načasování gagů mu nechybí. A protože o originalitu nebyla nouze a kozy se pro vědecké účely tak často ve filmu nevyskytují dám hvězdičky za odvahu něco takového vůbec natočit.(11.1.2011)

• - Lyn Cassady (George Clooney) vysvětluje Bobu Wiltonovi (Ewan McGregor), že jeho prací je být "válečníkem Jedi". Ewan McGregor hrál Jedi Mastera ve Star Wars. (c.tucker)

• - Film vznikl podle stejnojmenné knihy Jona Ronsona. (Zdroj: MF DNES) (zdeny99)

• - Myšlenka vojáka, co zabíjí myslí, není pouze výplod fantazie filmařů. Americká armáda po válce ve Vietnamu zkoušela podobný projekt, kde probíhalo i to zírání na kozy. Výsledky projektu jsou ale neznámé. (Sharky95)