Muži, co zírají na kozy

• Nizozemsko

• Austrálie

Komedie / Válečný

USA / Velká Británie, 2009, 94 min

Tohle není vůbec jednoduchý film, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale je jasným důkazem o tom, že i ve válce se dá zažít absurdní legrace. Jenže hodnocení filmu, který až zběsile střídá žánrové polohy a přitom po obsahové stránce není tak silný a současně má něco do sebe, je vskutku náročný úkol. Příběh válečného zpravodaje Boba Waltona (Ewan McGregor), který odešel do války v Iráku kvůli zlomenému srdci by byl docela obyčejný kdyby tam nestřetl seržanta Lyn Cassadyho na jeho misi a který kdysi absolvoval tajný armádní program na zdokonalování vojáků s paranormálními schopnostmi. Od té chvíle se reportér a spolu s ním i divák stanou svědky šílených historek z dob tajného vojenského programu, kterému kdysi velel excentrický a dnes již kořalce holdující Bill Django (Jeff Bridges) a spolu s ním z řad vojáků vyčnívající Lyn a také ambiciozní a arogantní Larry Hooper (Kevin Spacey), který od té doby povýšil na šéfa výzkumu. Nějaké válečné vřavy se tu nedočkáme a o tom ostatně ani film není. Nejblíže má k satirické válečné komedii, která se ovšem v poslední třetině umí brát vážněji a tlačí i na divákovy city nejen působivým dobovým soundtrackem, ale také nečekaně smutným koncem a hlavně perfektními hereckými výkony všech zůčastněných nad kterými snad nejvíce dominuje trhlý George Clooney s "jiskrou" v oku, která rozežene mraky na obloze nebo neustále se něčemu roztomile divící Ewan McGregor. A nakonec i ty kozy o kterých je v názvu filmu řeč přijdou na řadu.Příležitostný herec Grant Heslov je poměrně nováček mezi režiséry a tak mu lze odpustit trošku nevyrovnaný vypravěčský rytmus a i ta režie byla celkově slabší, ale zase umí pracovat s herci a cit pro načasování gagů mu nechybí. A protože o originalitu nebyla nouze a kozy se pro vědecké účely tak často ve filmu nevyskytují dám hvězdičky za odvahu něco takového vůbec natočit.(11.1.2011)

Obsazení je mega hvězdný a příběh originální a se super nápadem o vojácích s nadpřirozenýma schopnostma, ale ta zábavnost, ta zábavnost, čekal jsem daleko víc, občas to sice vyprodukuje nějakej podařenej fórek, ale celkově to je hrozně utahaný a chvilkový zábavný momenty to moc nevytrhávaj. Naštěstí to ale nad vodou drží skvělej psionickej super elitní jedi Clooney, vystrašenej reportér McGregor a v menších rolích Spacey a Bridges, ale podle mě se z tohohle tématu daleko vytáhnout o hodně víc. Slabší 4*(13.1.2010)

Nedopečená blbinka (pod)čeľade Andersonovic a Coenovic inscenovaná vojakmi armády Džedáááj, prehnane lojálnym spravodajom a húfov nemých kôz. Námatkovo nájdeme čosi poživateľné (dotyk smrti, streľba nad, rozháňanie mrakov, voľba odbočky, inštruktáž k nenápadnej zbrani, LSD dýchanky, Bill Django)-vlastne je toho celkom dosť-ale chvíľami tomu prísluší mnou nie moc často používané slovo rádoby a hlavne ako úryvkovité resumé ok, no pokope to ozaj nedrží. Heslovový "Muži, čo čumia na kozy" sú dozaista zámerom obdivuhodným, k prešpekulovanej satire majú síce "so far" ako Slovensko k stabilnej vláde, avšak vďaka sucharskému podmazaniu ktoré mi býva často blízke je to za vyberanejšie 3*.(9.12.2011)

Řečeno se Shakespearem mnoho povyku pro nic. Filmová adaptace slavné stejnojmenné knihy Jona Ronsona je filmem s tak obrovským potenciálem, že by mohl stanout na bájné úrovni Levinsonova Vrtěti psem, obsazen tak hvězdně a dotýkající se tématu, který si přímo říká o zironizování. Tahle satira se ale režiséru Grantu Heslovovi tak nějak úplně nepovedla. Co funguje na papíře, nemusí ještě zákonitě fungovat na stříbrném plátně. Bohužel... Podobné filmy: Vrtěti psem, Co se vlastně stalo(19.3.2010)

Neznám takové, co by to nečinili.. Hořká pachuť nevyužitého potenciálu, nekonzistentní forma a odpověď majoru Terazkymu, čo si predstavovat takým slovom absurdní. Na tři hvězdy to nakonec vytáhli jen Boston s 'More Than A Feeling' a Spaceyho hladové rozmyšlení si sebevraždy. Před druhou invazí se údajně na popud George Bushe jr. ptali Angely Lansbury na zbraně hromadného ničení v Iráku a hádejte, co mu ta dáma od psacího stroje odpověděla..(10.5.2010)

• - Lyn Cassady (George Clooney) vysvětluje Bobu Wiltonovi (Ewan McGregor), že jeho prací je být "válečníkem Jedi". Ewan McGregor hrál Jedi Mastera ve Star Wars. (c.tucker)

• - Postava brigádního generála Deana Hopgooda (Stephen Lang) je založena na generál majorovi Albertu "Bert" N. Stubblebineovi III. (c.tucker)

• - Myšlenka vojáka, co zabíjí myslí, není pouze výplod fantazie filmařů. Americká armáda po válce ve Vietnamu zkoušela podobný projekt, kde probíhalo i to zírání na kozy. Výsledky projektu jsou ale neznámé. (Sharky95)