Čarodějův učeň

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

USA, 2010, 105 min

Při samostudiu magie jsem to dotáhl až k dexempo krumplex, takže fundovaně dokáži ocenit, když někdo umí roztančit košťata, brát na sebe cizí podoby či posouvat předměty silou myšlenky. Mé ucho rovněž potěší každá zmínka o teslových transformátorech a energetických vibracích, takže bych měl být s tímto snímkem spokojen, ale forma pohádky o vyvoleném loserovi mi zavanula scénáristovou leností.(5.9.2012)

V úvode sa informácie chrlia trošku rýchlejším tempom akoby sa žiadalo a scény, ktoré by stálo za to vidieť sú odbité vyhlásením, že Baltazár hľadal celé stáročia.., k čomu sa prilepí niekoľko pársekundových záberov. Tu som videl určite príležitosť ukázať zaujímavý prechod stáročiami, podobne ako v Higlanderovi. Škoda. Napriek tomu film nie je až taký prúser ako som si myslel. A. Molina hreje záporaka dobre a Cage, na ktorého mám už pomaly alergiu, to tu zvláda celkom slušne. Istého času som ho ako herca vyhľadával, no v posledných rokoch je jeho meno skôr zárukou sklamania a priemerných snímkov. V trailery boli zábery plné bleskov a šľahajúcich plameňov, čo mi už pripadá ako lacné lákadlo a u mňa to má skôr opačný účinok. Film nakoniec tejto vaty až tak veľa neobsahuje, sústreďuje sa hlavne na vzťah učiteľ-žiak, čo s dobre primiešaným nevtieravým humorom a hudbou T. Travina pôsobí dostatočne pozerateľne. 60%.(17.11.2011)

Přílišná sázka na jistotu. Moderních akčně-romantických fantasy je poslední roky hodně, ale ne z každé se dá udělat sága. Z téhle se nevyrobí určitě. Nejde sice o žádný průšvih, ale téměř všechno bylo jinde viděno lépe. Nejlépe tak z filmu vychází Nicolas Cage, který se pro Turteltaubovy filmy narodil, ale ve třetích Lovcích pokladů mu to bude slušet víc. Nesměle pozitivní dojmy zanechává právě on, "blesková" verze Secrets od OneRepublic a nečekaná připomínka klasického Disneyho kraťasu.(14.5.2011)

[imdb: 6.4/10] | me: Pohodový light - filmík s dobrým Cageom, vhodnými nenásilnými efektami a jemným humorom. Tento film nemá akési špecifické črty, ktorými by sa výrazne zapísal do súčasnej tvorby, ale celkovo je to príjemné pozeranie, ktoré ma svoje akurátne tempo a náboj. Herecké obsadenie spolu kvalitne ladí a tak má človek fajn pocit. Nie je to síce žiaden filmový prevrat, ale poteší. [3 a pol *](5.10.2010)

J.Baruchel mi opravdu nesedl, což je docela problém, hraje-li hlavní roli. Zato Cage byl očekávaný, jako herce ho mám rád, tudíž nezklamal. Tvůrci jakoby se nemohli rozhodnout, zda mají natočit romantickou lovestory, temnou fantasy nebo dětský film. Přidá-li se od každého něco, výsledný kočkopsí dort nemůže fungovat. Pokud by za filmem stál opravdu W.Disney ( nechť je mu země lehká), určitě by příběh nasměroval k temné a drsné fantasy. Výtvarné a trikové stránce nelze nic vytknout, v tomhle zůstávají Disneovi následovníci perfekcionalisty. Nádherný drak! Celkově mě ale film bavil a potěšila mě scéna, která vychází ze staré legendy o čarodějově učni, jak ji známe od Lúkiana, J.W.Goetha ( Čarodějův učeň) či samotného W.Disneye ( Fantasie). Ano, zvládnout koště a vědro vody dokáže jen opravdový mistr!(29.5.2011)

• - Scénu Čínskeho festivalu, v ktorej ožije sprievodný drak, natáčali počas dvoch týždňov na Elridge Street, v srdci newyorskej čínskej štvrte. Na kasting vedľajších postáv prišlo viac ako 2 000 ľudí z miestnych čínskych komunít, no voľných miest bolo “iba” 500. (Greenpeacak)

• - Upratujúce nástroje ako mop či metla boli vo filme poháňané kúzlami. V skutočnosti za ne upratovali herci oblečení v zelených kombinézach. Vo finálnom zostrihu ich odstránili s pomocou počítača. (Shakers)

• - Chrlič v tvare orla na budove Chrysleru ožije v dvoch verziách: prvá, ktorú vytvoril John Frazier, víťaz ceny Akadémie za špeciálne efekty, je v životnej veľkosti, schopná pohybu, ktorý je kontrolovaný počítačom; druhá verzia je čisto digitálna a vytvoril ju odborník na špeciálne efekty John Nelson a Asylum Visual Effects. (Greenpeacak)