Čarodějův učeň

The Sorcerer's Apprentice

Čarodejov učeň

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

USA, 2010, 105 min

Velikánské překvapení! Čekal jsem béčkovou napodobeninu Harryho Pottera, ale dočkal jsem se docela příjemně stráveného večera v poloplném sále oblíbeného kina. Po dlouhé době jsem se totiž dočkal filmu, kde není Nicolas Cage otravný, ale překvapivě je celkem sympatický. Škoda že se tak neděje i u dalších snímků této vyhaslé hvězdy. Nicméně to mladé ucho v hlavní roli jsem doopravdy nedokázal strávit a proto se v klidu a s nadějí, že se Cage vzpamatuje a přestane brát vše co mu přistane na stole ustálím na celkem spokojených třech hvězdách. 65%(25.9.2010)

Kromě přehnané stopáže a vcelku nesympatického hlavního hrdiny prakticky nemám Čarodějovu učni co vytknout. Film byl přesně takový, jaký jsem ho čekal. Zábavný, digitálně efektní, vtipný (místy dokonce hodně ---> citace Star Wars a Dobyvatelů ztracené archy, hláška "Jsi někdo z Depeche mode?"), na poměry nenáročné rodinné zábavy dobře zahraný (tedy vyjma zmíněného učně), místy i akčně napínavý (automobilová honička) a neškodný. Cage a Molina své fanoušky nezklamou, Monica Bellucci určitě také ne, ačkoliv si na plátně zrovna dvakrát dlouho nepobude. Turteltaub režíruje zručně a svižně, hodně mu pomáhá Rabinova hudba (při samotném poslechu ale nezaujme). Kdo chce hollywoodskou popkornovou zábavu, dostane ji. Kdo prská vzteky, může nadávat leda sám sobě. Snad nikdo nečekal Dokonalý trik 2, ne?(5.3.2011)

V úvode sa informácie chrlia trošku rýchlejším tempom akoby sa žiadalo a scény, ktoré by stálo za to vidieť sú odbité vyhlásením, že Baltazár hľadal celé stáročia.., k čomu sa prilepí niekoľko pársekundových záberov. Tu som videl určite príležitosť ukázať zaujímavý prechod stáročiami, podobne ako v Higlanderovi. Škoda. Napriek tomu film nie je až taký prúser ako som si myslel. A. Molina hreje záporaka dobre a Cage, na ktorého mám už pomaly alergiu, to tu zvláda celkom slušne. Istého času som ho ako herca vyhľadával, no v posledných rokoch je jeho meno skôr zárukou sklamania a priemerných snímkov. V trailery boli zábery plné bleskov a šľahajúcich plameňov, čo mi už pripadá ako lacné lákadlo a u mňa to má skôr opačný účinok. Film nakoniec tejto vaty až tak veľa neobsahuje, sústreďuje sa hlavne na vzťah učiteľ-žiak, čo s dobre primiešaným nevtieravým humorom a hudbou T. Travina pôsobí dostatočne pozerateľne. 60%.(17.11.2011)

Teresa Palmer je mnou tímto vyhlášena za krásku roku. Jinak ČARODĚJŮV UČEŇ je fajn pohádka, kterou kazí Turteltaubova režie. Jerry by se měl poohlídnout po někom schopnějším. Cage je zase jednou sympatický podivín a Jay Baruchel taky celkem válí. A taky v jakém filmu situaci zachránil mop? Dej mi tu panenku!(30.12.2010)

Film tolik typický pro Bruckheimerovu produkci poslední pětiletky. Tj. průměrná premisa, překovaná ve slušně plynoucí a rutinní jednohubku s fajn obsazením a výraznou trikovou masáží, na níž jsou znát prachy. Je to bezkonfliktní, je to letní a je to fajn. V případě Teresy Palmer dokonce víc než fajn. 6,5/10(30.8.2010)

• - Obrnenú sukňu čarodejníka Suna Loka (Gregory Woo) vyrobili v oddelení kostýmov z viac ako tisíc ručne opracovaných kožených platničiek viazaných riadok za riadkom. (Greenpeacak)

• - Jedná se o 7. spolupráci Nicolase Cage a producenta Jerryho Bruckheimera. Předtím spolu pracovali na filmech Skála (1996), Con Air (1997), 60 sekund (2000), Lovci pokladů (2004), Lovci pokladů 2: Kniha tajemství (2007) a G-Force (2009). (Edgerton)

• - Po prologu se děj odehrává v roce 2000 v New Yorku, když byl Dave (Jay Baruchel) malý. Ovšem na několika záběrech chybí věže World Trade Center, které v té době měly ještě stát. (Irbis9)