Čarodějův učeň

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

USA, 2010, 105 min

okrem vážne zlého vplyvu na hudobný vkus mladých američanov (skrze sugerovanie, že zlý pop je to, čo by sa malo počúvať - a že sa to páči aj tak inteligentnému a "vyvolenému" fyzikovi) nemám dôvod, prečo nedať tomuto milému, vtipnému, efektnému a jednoduchému americkému proťajšku harryho pottera v podaní disneyho, turteltauba a cagea plné hosnotenie: cieľová skupina je do osemnásť rokov a treba tak na to pozerať; jay baruchel je super, cage tiež, páčia sa mi momenty, kedy si film robí srandu sám so seba a trochu to odpatetizuváva ("because i can read minds!"), oproti harrymu celkom vysoká dávka humoru, efekty zvládnuté veľmi slušne, molina je ako záporák vcelku pôsobivý, koniec sa nenaťahuje a aj keď je scenár odvar, nemá nejaké do očí bijúce nelogickosti alebo diery (nie, že by bol úplne bez nich, ale s ľahkosťou to prehliadnete - lebo ide o rozprávku!)(25.9.2012)

Merlinovci, vedeni Nicolasem Cagem, musi porazit zle Morganovce, vedene Alfredem Molinou, za pomoci noumoviteho Jaye Baruchela, kteremu jde dobre fyzika? Monica Bellucci ve filmu vystupuje jen proto, aby si s Nickem dali na konci jednoho francouzaka? Vazne? To snad ne! Puvodne jsem se na tenhle film tesil, navic jsem vdecny divak, ktereho neni tezke pobavit a uspokojit, ale kdyz i ja jsem se obcas pri sledovani Carodejova ucne stydel za to, ze sedim v kine, nejspis je neco spatne. V tech dvou hodinach se najdou sice dobre momenty, jenze moznosti byly rozhodne vetsi... Na druhou stranu, decka, co sedela v sale se mnou, se docela bavila a dokonce behem titulku zaznel i vykrik "To bylo bozi, co?" Velmi slaba trojhvezdicka.(24.8.2010)

• castor

Přeplácaná blbůstka, která troufám si tipnout otráví i ty nejmenší.. Prostě jen kravinka s žádnou přidanou hodnotou, jen nánosy klišé v šablonovité rodinné fantasy. Jerry Bruckheimer leze do hodně prověřených vod a mohl by se chlapec zase začít snažit. Pořádnej matroš jsem od něj docela dlouho neviděl.. od chlápka, co stojí za Skálou, Armageddonem nebo třeba Black Hawk Down očekávám při vší úctě kapánek víc!!(13.2.2011)

• dex2man

Čekal jsem blbůstku,ale zábavnou..Tohle byla nuda,nudoucí..špetka povedených,dokola se opakujících efektů rozpuštěná v hektolitrech prázdnoty. Nic na mě nepůsobilo jak mělo.Ani Baruchelův nedostatek sebevědomí (který mě bavil v She's Out of My League),ani akce,které není až tak málo,ale je naprosto sterilní a bez náboje.Nicolas na mě působil odevzdaně a nezaujatě a Monicy jsem se pro jistotu vůbec nedočkal (krom 3 minut na konci).U filmu mě tak držel jen Molina a pár povedených triků a to je trošku málo...(24.3.2011)

Po dlouhé době zase v kině. Nemůžu říct, že bych litovala vstupného, protože to za mě zacálovali rodiče, neb jsem šla vyvenčit mladší sestru. V několika okamžicích mi to připomínalo jiné filmy (např. Krásku a zvíře). Už při úvodu, kde dojde ke zradě jsem se musela smát, ale tak dobrý, to jsem přešla. Pak rok 2000, kde i mě nadchla kresbička na skle školního autobusu, pak už jen rutina a bla bla bla. Naštěstí, chlapec roste, čas plyne a máme rok 2010, kde se samozřejmě stane, co všichni očekávají. Ano, prosím, vypněte mozky a budete se bavit, mně ale bohužel párkrát zapnul a sem tam jsem musela utrousit sarkastickou poznámku (mé sestře se líbily, nevím, jak zbytku, který mě slyšel). U konce zadoufala, že nebude další díl (i když si tam nechali tvůrci vrátka). Jinak ten divný čaroděj byl vzkříšen přesně tak, jak jsem očekávala; takové lidi, jakým je Dave, bychom potřebovali v našem zdravotnictví... :-D Herecké výkony průměr (jen Dave občas převýšil, řekla bych, obzvláště v momentu, kdy se mu na obličeji usadil stejný výraz, jaký má i můj strejda, když se opije, vážně za to dávám kladné body, to se nepovede jen tak někomu...). A tři písničky by se daly stáhnout.(20.8.2010)

• - V roce 1797 napsal Johann Wolfgang von Goethe klasickou báseň „Der Zauberlehrling“. Goetheovu báseň vypráví sám učeň, který se poté, co je svým starým mistrem zanechán o samotě, rozhodne zneužít svých kouzelnických dovedností. O sto let později byla báseň adaptována do podoby velice populární symfonické skladby „L'apprenti sorcier“ francouzským skladatelem Paulem Dukasem. O zhruba čtyřicet let později objevil Čarodějova učně Walt Disney a vytvořil jeho animovanou verzi v rámci svého nesmrtelného díla Fantazie, do jejíž titulní role neobsadil nikoho jiného než myšáka Mickeyho. (Taninaca)

• - Scénu Čínskeho festivalu, v ktorej ožije sprievodný drak, natáčali počas dvoch týždňov na Elridge Street, v srdci newyorskej čínskej štvrte. Na kasting vedľajších postáv prišlo viac ako 2 000 ľudí z miestnych čínskych komunít, no voľných miest bolo “iba” 500. (Greenpeacak)

• - Po prologu se děj odehrává v roce 2000 v New Yorku, když byl Dave (Jay Baruchel) malý. Ovšem na několika záběrech chybí věže World Trade Center, které v té době měly ještě stát. (Irbis9)