• Campbell

ty jo, to jsem si zase dal. Po čase chci zkouknout nějakou pohádku nebo dobrodružný film a jdu do tohohle. Řeknu na rovinu ten film je slabej, je sice fajn že je vidět snaha a i to že se tam neustále něco děje, ale ten film je naprosto zabití díky nudnému(totálně) příběhu a herců. Herci byly opravdu neuvěřitelně slabý. A neviděl jsem jediný pokus o hraní. Příběh byl slabí též, to co jsem četl na obalu tak vypadalo nadějně, ale po zkouknutí jsem kroutil hlavou. Film jsem viděl 2x protože napoprvé jsem u něj dokonale usnul. No jediné co musím vytáhnout je fakt ta snaha která je na filmu vidět, a nádherná hudba která se opravdu povedla. Jo a taky pěkná krajinka. Ale to je asi tak vše, pokud se chcete nudit směle do toho, ale mě už to stačilo.(19.11.2010)

• honajz

Až moc jednoduchá historka na hodinu a tři čtvrtě, bez jakýchkoliv překvapivých zvratů. Dokonce si člověk říká, jak to, že ani v zajetí mu neseberou ten dopis. Jinak klasické stereotypy: krásná dcera sousedního krále, loupežníci, a zakončení... Lokace nejsou špatné, ale kamera se nijak nesnaží je prodat, což je velká škoda, filmu pak chybí větší atmosféra a je studený jak psí čumák.(22.6.2011)

NAČRTNUTIE OBSAHU: Mladík Tiuri dostane od umierajúceho rytiera list s tajným odkazom, ktorý musí bezpečne doručiť kráľovi krajiny Unauwen. KOMENTÁR: Každý z nás má tu na zemi konkrétne poslanie, ktoré vylučuje z nášho života nudu a náhodu! Byť v službách Kráľa kráľov by mala byť pre nás pocta! ODPORÚČANÁ PRÍSTUPNOSŤ: Od 12 rokov.(23.2.2013)

Aj keď sa jedná film pre mládež, musím oceniť vysokú dávku dobre fungujúcej dobrodružnosti, za ktorú by sa nemuseli hanbiť väčšie či epickejšie filmy. Zasadenie do fiktívnej historickej krajiny, ktorá je naviac pre Holandsko netypicky hornatá, je ďalšie plus, ktoré som si po celý čas pochvaloval. Škoda, že akcia odpovedá skôr televíznemu spracovaniu, ťažšie zapamätateľné mená sa mi miešali a obsadenie hlavného hrdinu nebolo ktovieako presvedčivé. Ale ako dobrodružno-historický film pre mládež a s rozprávkovým nádychom, ktoré by sa pokojne mohli točiť aj v tunajších podmienakch, celkom fajn. V jednej z vedľajších rolí sa objavila aj holandská hviezda Derek de Lint.(20.6.2018)

Klasická pohádka, pro další mrťe psaných pohádek ze všech možných zemí viz. http://sacred-texts.com/ (anglicky). Dokonce to vypadá, že použili i domělý obecný vzor pohádky viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Jakovlevič_Propp (on je to spíš takový děrný štítek). ______ COZE? _____ ďura dělal Pyjora ? WTF!(12.9.2009)

• - Natáčelo se v Belgii, Nizozemsku, Skotsku, Německu (Durynsko, Bavorsko), ve francouzském pevnostním městě Carcassonne a na zámku Vianden v Lucembursku. (Agatha)

• - Film byl natočen na motivy stejnojmenné knihy nizozemské spisovatelky Tonke Dragt. (Agatha)

• - V roce 2009 snímek získal cenu poroty za cizojazyčný film pro děti na Mezinárodním dětském filmovém festivalu v Chicagu. (Agatha)