• Agatha
  ****

  Nečekal jsem žádný zázrak, ale nakonec jsem byl celkem příjemně překvapen. Je sice pravda, že vynikajících kvalit stejnojmenné knižní předlohy Tonke Dragtové to sice nedosahuje, ale na druhou stranu se scénář předlohy drží a tajuplnou atmosféru se podařilo navodit. Je to první filmové zpracovaní tohoto výborného příběhu a vůbec není špatné, herci jsou sympatičtí, hudba je slušná, výprava povedená a děj místy i napínavý. Samozřejmě bezchybné to není, ale to už bych chtěl po filmu určený dětem příliš. Škoda, že DVD neobsahuje titulky, protože kolik se asi u nás najde diváků co rozumí holandsky...ale dabingu se nebojte, Vapet si dal tentokrát záležet...původní znění je ale původní znění.(14.9.2009)

 • Malarkey
  ****

  Nejsem schopnej pochopit, jak je možný, že právě Holanďani dokážou natočit takhle epickej fantasy příběh, u kterýho se budu výborně bavit. Nemaj tam na to historii, hory, lesy, všecko se jim tam každou chvíli potápí. Taky že to točili všude možně jen v Holandsku moc ne. Není se čemu divit. Ta země, ve které se příběh odehrává, vypadá totiž opravdu nádherně a fantasticky. Takové filmy mám prostě hrozně rád. Škoda, že jich nevzniká více a škoda, že jsme se s takovým nesetkali třeba u nás. No, i když, setkali...ale jak to dopadlo.(4.12.2010)

 • troufalka
  ***

  U historických filmů si musí člověk vybrat, jestli bude hnidopich nebo průměrný divák. Historikům by asi vstávali vlasky na hlavě a možná by si jí dokonce ukroutili. Já byla dnes obyčejný divák, nezkoumala jsem ani historické oblečení, zbraně, zbyky ani mluvu natož věrohodnost děje. Dobrodružné to mělo, spád také a vidět se to dalo - minimálně jednou.(2.1.2019)

 • Tommassi3
  **

  "Děkuji ti za záchranu života, pane !!" - "Nemáš zač !!" No, ty krávo, to jsou mi panečku dialogy !! S nimi totiž bez ohledu na tu cílovku podobná žánrová práce stojí a padá, čímž se opět dostáváme k síle scénáře.. Do jisté míry samozřejmě jejich kvalitu ovlivňuje dabing, nicméně tentokrát lze rozhodně za hlavního viníka označit především tvůrce této rádoby historické báchorky ne zrovna zkušeného režiséra Pietera Verhoeffa a částečně i autorku knižního předobrazu holandskou Rowlingovou, totiž Tonke Dragt, která mi upřímně se svým stylem neseděla nikdy.. Na druhou stranu ovšem nesmírně potěší ten velmi svěží jednoduchý až oldschoolový styl s naprostým minimem počítačových triků, když právě Steenhoven těmi potemnělými obrazy vdechuje tomu přímočarému a dětinsky upřímnému skorofantasy světu život.. Škoda, velká škoda..(11.6.2015)

 • majo25
  ***

  Aj keď sa jedná film pre mládež, musím oceniť vysokú dávku dobre fungujúcej dobrodružnosti, za ktorú by sa nemuseli hanbiť väčšie či epickejšie filmy. Zasadenie do fiktívnej historickej krajiny, ktorá je naviac pre Holandsko netypicky hornatá, je ďalšie plus, ktoré som si po celý čas pochvaloval. Škoda, že akcia odpovedá skôr televíznemu spracovaniu, ťažšie zapamätateľné mená sa mi miešali a obsadenie hlavného hrdinu nebolo ktovieako presvedčivé. Ale ako dobrodružno-historický film pre mládež a s rozprávkovým nádychom, ktoré by sa pokojne mohli točiť aj v tunajších podmienakch, celkom fajn. V jednej z vedľajších rolí sa objavila aj holandská hviezda Derek de Lint.(20.6.2018)

 • - Film byl natočen na motivy stejnojmenné knihy nizozemské spisovatelky Tonke Dragt. (Agatha)

 • - V roce 2009 snímek získal cenu poroty za cizojazyčný film pro děti na Mezinárodním dětském filmovém festivalu v Chicagu. (Agatha)

 • - Natáčelo se v Belgii, Nizozemsku, Skotsku, Německu (Durynsko, Bavorsko), ve francouzském pevnostním městě Carcassonne a na zámku Vianden v Lucembursku. (Agatha)