Mezi komediální nadsázkou a vážným kritickým pohledem na morální upjatost se vyznačuje slovenský snímek Zmluva s diablom. Vypráví totiž o nesnázích, v nichž se ocitla pětice dívek podezřelých, že se slavnostně zavázaly ztratit panenství ještě před maturitou. Pohoršeno je nejen vedení střední školy, zjevně považující takové chování za neslučitelné se socialistickou morálkou. Nikoho nezajímá, jak je to s "prohřeškem" doopravdy - a osočená děvčata se navzdory všem rozhodnou, že se budou chovat opravdu vyzývavě. Snímek tak dokládá choutky bývalého režimu sledovat i nejintimnější stránky lidského života. (CS Film)

jondzavid

Výborný slovenský film (sakra túto vetu som už tak dlho nepoužil). Perfektná atmosféra, skvelá hudobná zložka a celkovo je to nápadité, hravé a dobre zahrané (M.Labuda tak cool ešte nebol :)). Prirovnal by som to k dielkam novej vlny typu Chytilovej Sedmikrásky alebo Slnko v sieti od Uhera, ale páčilo sa mi to z tejto trojky najviac. P.s. Vďaka za dobrý typ dňa na čsfd inak by som si tento film asi nevšimol. ()

Anderton

Na svoju dobu nesmierne odvážna záležitosť určená najmä pre teenagerov, i keď ťažko dokážem z dnešného hľadiska súdiť, čo bolo v roku 1967 v Československu odvážne a čo nie. Nie je to klasický zástupca novej vlny, ale rozprávanie je určite rozvoľnenejšie, epizodické a vlastne jediný závažnejší problém vidím v tom, že subjektívna dĺžka snímky u mňa určite presahovala onú, inokedy rýchle ubiehajúcu, hodinku a pol. Niektoré sekvencie boli skrátka lepšie a zábavnejšie než tie ďalšie, ako celok ale Zmluva s diablom funguje celkom obstojne. Čo je dané možno aj relatívne prekvapivým záverom. ()

NinadeL

Pokud by měl vzniknout filmový slovník naší báječné národní kinematografie, za slovem příšerný by mělo být pouhé, ale o to výmluvnější, rovnítko s tímto paskvilem. Na celé téhle šedesátkové kravině je zřejmě nejtypičtější další osud Zachara v rukách Carla Pontiho a zpětné zhodnocení jeho práce v krizových letech jako režiséra pornografie. Zatímco v ČSR režíroval jen partičku pubošek v rozpuku, pro distribuci na západě se už mohl podepsat pod peprnějšími záležitostmi. Ostatně téma panenství klepajícího na mozek je tak či onak až příliš nosné pro ty naše rádoby umělecké filmy této nevšedně pyšné dekády, až je to trapné. Sic je Zmluva s diablom zajímavým filmem z hlediska poměru české a slovenské složky, partička "nových objevů" vzešlých z náročného castingu, je k uzoufání. Turbová, Kocúriková, Rašlová a nevšedně nemožná Karbanová, to je zkrátka příliš. ()

Willy Kufalt

(3x) ,,A čo vy, súdruhovia, ešte nezažili ste žiadny menší malér?" Jedinečná atmosféra 60.rokov bola ako stvorená pre vznik mnohých vynikajúcich filmov a ani Slováci nezostali pozadu. Svieža, vtipná komédia o bláznivých maturantkách (Američania by to označili výrazom teen-movie) dokumentuje nielen svet dospievajúcej mládeže vo vtedajšej dobe, ale i prispela ku spoločenskej kritike proti smiešnym socialistickým až malomešťianskym názorom "súdruhov" profesorov a rodičov. Neherečka Ivana Karbanová vo svojich hláškach i prejave priamo nadviazala na svoju zkaženou žábu z filmu Sedmikrásky: ,,Proboha, proč chceš něco dokazovat?" ... ,,Já a panna Orleánská už nejsme kolegyně." Viacero momentov pripomína spomínaný pološialený výtvor Věry Chytilovej, ale vďaka ucelenému príbehu a reálnejšiemu vykresleniu postáv je Zmluva s diablom lepšie stráviteľná. A samozrejme rozhodne neminulo účinkom ani česko-slovenské obsadenie, hlavne Vladimír Menšík opäť nezabudnuteľný. ,,Tomu říkám Interhotel, vy jste tady chtěla oheň a oni dělají rovnou peklo." . . . K tomu mládenec, ktorý roznáša po školských laviciach pornofotky, ďalší mládenec schovaný v skrini alebo psík, ktorý prinesie na povel papuču i vytiahne prístroj zo zástrčky. :-) O nič menej humoru než v tých nemeckých a amerických béčkových "teen-movies". Horké chvíle prichádzajú viac menej až k záveru, striptýz dievčiny za doprovodu dramatického šansónu Hany Hegerovej Blázen a dítě naznačuje úplnu zmenu atmosféry a vývinu príbehu... (95%) ()

Master19

Nestačím se divit, jaké poklady přede mnou ještě zlatá šedesátá skrývají. Vynikající herecká sestava a nečekaná zápletka, kterou jako by si patentovaly až teenagerské komedie o třicet let a 9000 km jinde. Nenásilné proplétání dějů a scén končí ani nezamotané ani nerozmotané, jak je již ve filmech z té doby obvyklé. Tady to ovšem není úplně to pravé, má-li to být aspoň z části komedie, čekal bych nějakou zásadnější pointu. Nevadí, přesto je to velmi zaznamenáníhodný film. ()

• Film chcel najskôr natočiť Dušan Kodaj ako dokument, neskôr ho režisér Jozef Zachar, ktorý sa diela ujal, chcel vo voľnejšom a roztrasenom štýle "cinéma verité". (Raccoon.city)
  • Casting na herečky prebiehal po celom Slovensku a prihlásilo sa približne 800 dievčat. (funesfilm)
  • Nakrúcané i v historickom centre Žiliny (SR). (funesfilm)