• tulen12345
  *****

  (2x) ,,A čo vy, súdruhovia, ste nezažili ešte žiadny menší malér?" Jedinečná atmosféra 60.rokov bola ako stvorená pre vznik mnohých vynikajúcich filmov a ani Slováci nezostali pozadu. Svieža, vtipná komédia o bláznivých maturantkách (Američania by to označili výrazom teen-movie) dokumentuje nielen svet dospievajúcej mládeže vo vtedajšej dobe, ale i prispela ku spoločenskej kritike proti smiešnym socialistickým až malomešťianskym názorom "súdruhov" profesorov a rodičov. Neherečka Ivana Karbanová vo svojich hláškach i prejave priamo nadviazala na svoju zkaženou žábu z filmu Sedmikrásky (,,Proboha, proč chceš něco dokazovat?" ,,Já a panna Orleánská už nejsme kolegyně."). Dokonca viacej momentov pripomína spomínaný polo-šialený výtvor Věry Chytilovej, ale vďaka ucelenému príbehu a reálnejšiemu vykresleniu postáv je Zmluva s diablom lepšie stráviteľná. A samozrejme rozhodne neminulo účinkom ani česko-slovenské obsadenie, hlavne Vladimír Menšík opäť nezabudnuteľný. ,,Tomu říkám Interhotel, vy jste tady chtěla oheň a oni dělají rovnou peklo." K tomu mládenec, ktorý roznáša po školských laviciach pornofotky, ďalší mládenec schovaný v skrini alebo psík, ktorý prinesie na povel papuču i vytiahne prístroj zo zástrčky :-) O nič menej humoru než v tých nemeckých a amerických béčkových "teen-movies". Horké chvíle prichádzajú viac menej až k záveru, striptýz dievčiny za doprovodu dramatického šansónu Hany Hegerovej Blázen a dítě naznačuje úplnu zmenu atmosféry a vývinu príbehu... Inak súhlasím s Isherwoodom: koniec bol z ničoho nič trochu predčasný a osudy zvyšných štyroch hrdiniek a ich lások ostávajú bohužiaľ otvorené, ale kvalitu snímku to myslím nejak neuberá.(30.9.2017)

 • lucascus
  ****

  Kvalitní dílko ze slovenské koliby je menší psychologickou sondou do svědomí mládeže pozdních šedesátých let. Z filmového hlediska je zde pak zajímavý fakt, že se zde sešli přední slovenští i čeští herci (byť v menších rolích) a dále pak patero půvabných mladých hereček, z nichž některé se rovněž zapsaly do hereckého světa. Jen mi je líto, že k dokonalosti něco schází, takový skvělý námět si zasloužil hlubší psychologii postav a využití individuality každé z pěti dívek, což se bohužel nestalo. Jaká škoda, hodnocení mohlo být ještě vyšší.(26.11.2013)

 • jondzavid
  *****

  Výborný slovenský film (sakra túto vetu som už tak dlho nepoužil). Perfektná atmosféra, skvelá hudobná zložka a celkovo je to nápadité, hravé a dobre zahrané (M.Labuda tak cool ešte nebol :)). Prirovnal by som to k dielkam novej vlny typu Chytilovej Sedmikrásky alebo Slnko v sieti od Uhera, ale páčilo sa mi to z tejto trojky najviac. P.s. Vďaka za dobrý typ dňa na čsfd inak by som si tento film asi nevšimol.(12.4.2005)

 • tomtomtoma
  ****

  Je to příjemná komedie a výstižná společenská satira o stavu morálky. V těsném spojení s falešnou přetvářkou a pokryteckou výchovou. Prvotním impulsem k zápletce je nuda a její škodolibé vyřešení. Hořký pocit nespravedlnosti se mění v zatvrzelý vzdor a snahu o protestní čin z opoziční nerozvážnosti. Smlouva s ďáblem nabývá svých konkrétnějších tvarů k dosažení cílů. V hlavní úloze je pětice dívek z maturitního ročníku střední školy. Češka Marcela Pavelková (zajímavá Ivana Karbanová) rozehrává nebezpečnou hru rozverné smyslnosti dráždivě anonymního prostředí autostopu. Zkušená Oľga Dvorská (půvabná Zuzana Kocúriková) si především užívá života a všech jeho intelektuálních a tělesných radostí. Blondýnka Ička Borošová (sympatická Marta Rašlová s hlasem Viery Topinkové) se snaží mnoha prostředky dohnat k cíli svoji již tříměsíční známost. Nesmělá Emka Ďurčeková (příjemná Viera Šimeková) se pouští ve společnosti své zkušenější kamarádky do víru dráždivé smyslnosti s křehkou hranicí bezpečnosti a momentálního nebezpečí. Jen černovláska Aja Trnková (pohledná Sylva Turbová s hlasem Božidary Turzonovové) téměř dojde svého vzdorovitého cíle. Z dalších rolí: morálně přísný i pokrytecký ředitel školy (rozhodný Dušan Blaškovič), na konci spravedlnost marně hledající třídní profesor (Anton Trón), na povýšení cílící Ičkin ochranitelský otec (příjemný František Dibarbora), před Ičkou dojemně kličkující věčný školní rebel Miki Karásek (dobrý Jaromír Hanzlík), nepříjemně zaskočený Marcelin otec (Martin Gregor), po ctnosti volající Marcelina matka (sympatická Stella Zázvorková), nekompromisně a tvrdě trestající Ajina matka (Anna Grissová), výbušná a přísná Emkina matka (Mária Hájková), se stavem reality smířená Oľgina matka (Gizela Veclová), vytrvalý a dotěrný loudil s neukojitelným chtíčem Robert (skvělý Vladimír Menšík), energický hradní průvodce v toužebné naději Peter (zajímavý Ivan Mistrík), zkažený a nudící se vysokoškolák se světáckou umanutostí Čupy (pozoruhodný René Gabzdyl s hlasem Slavomíra Zahradníka), jeho lačný a destruktivní kamarád Miloš (dobrý Marián Labuda st.), či nebezpečně nadržený závozník (Eduard Bindas). Je to trefné a adresné. Kamera i příběh si rozverně hrají se slovem i předměty. Společně, rivalsky i samostatně. Je to vtipné a energické. A prosvětlené hravostí slunce.(26.8.2016)

 • Kimon
  ****

  "Kolko je hodín? No, zdá sa, že je devet hodín, pán Karásek. Návštěva je skončená. A po druhý ráz prídem len v tedy, kým sú rodičia doma. Chápem?" .... "Jasné? A pred dialšou návštevou vyhladám holiča, pán Karásek" .... je osloven po příchodu rodičů mladistvý (J. Hanzlík) rodičem (F. Dibarbora) navštívené dcery. Tak, tohle je bomba, tohle se nedá přehlédnout. Tohle si pustím jistě nejednou. :-)(30.9.2010)

 • - Dušan Kodaj, ktorý mal snímok pôvodne točiť, už mal preň aj názov Maturantky. Podľa režiséra Jozefa Zachara vychádza príbeh zo skutočnej udalosti, avšak v tom čase nebolo možné o tom natočiť dokument: "Žiadne dievča by (Kodaj) pred kameru nedostal." (Raccoon.city)

 • - Martu Rašlovú (Iška) odporučila režisérovi Zacharovi Věra Chytilová a Vieru Šimekovú (Emka) našiel v tanečnom klube Dynamitka. (Raccoon.city)

 • - Jedním z natáčecích míst byl zámek Smolenice v okrese Trnava. (skudiblik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace