Zahrada

Le jardin

The Garden

Komedie / Poetický / Drama

Slovensko / Česko / Francie, 1995, 99 min

Pokojný poetický snímok, ktorý človeka ukľudní a zrelaxuje ako prechádzka v krásnej prírode. Vo filme sa nič moc nerieši a vzťahový trojuholník je (našťastie) len na okraji scenáru. V záhrade je cítiť dušu a magickosť realizmu, a tak je snímok vhodný skôr pre premýšľavé romantické povahy. Hodnotenie: 75%(3.3.2009)

J.J.Rousseau po slovensky alebo návrat k prírode v podaní Šulíka. Odkaz tohto filozofa je tu prítomný aj v podobe jeho samotného. Príjemná atmosféra, hudobný motív sa mi páčil. Scény s pánom Labudom boli super, ten má ale charizmu. Keď bude moja frajerka v 48 rokoch vyzerať ako pani Švandová, klobúk dolu! Pre mňa skôr 3,5 Zaujímavosť: Mačka Jakuba sa volá Baruch. Pravdepodobne ide o odkaz na Barucha Spinozu, stredovekého filozofa, ktorý sa preslávil svojím panteizmom (Boh čiže príroda)(6.7.2010)

• WANDRWALL

Jakub jde do přírody. Místo hádek s tátou a frustrujícímu vztahu s vdanou ženou jde tam, odkud jeho táta přišel do města. Objevuje tam vztah člověka k přírodě. Sám sebe a do toho se mu do cesty ještě připlete jedna ženská, s níž se mu vede přiropzeněji,než s vdanou ženou, na níž by ai tak nevadilo, že je vdaná, ale že je to slepice. Takže jakub pochopil, že je nakonec dobře, že je vdaná. A kolem sebe má krásnou krajinu, zahradu, a pěknou, "free styl" užívající si ženu.(1.9.2010)

Jakubov prehrešok na začiatku znamená viac menej začiatok jeho života na záhrade, kde sa postupne zomelie sled zaujímavých momentov, postupne prichádza na to, že dom na záhrade v sebe ukrýva svoje taje. Šulíkov poetický štýl, plný obrazov, doplnený kúskom humoru a štipkou mystickosti dodáva filmu svoju atmosféru a je tiež zaujímavé, že sústredil na jednej ploche viac významových vrstiev a celý film vrcholí svojou záverečnou scénou. Jednoducho výborné dielko.(8.8.2009)

Taký pomalý lyrický filmík. Moc sa tam toho nedeje a aj to, čo sa deje, je čudné, ale nuda to nie je. Neviem, ako prišli na to, že je to komédia (viď žáner hore), ale malo to aspoň jeden vtipný aspekt. Obyčajne sa v českých filmoch vyzliekajú slovenské herečky, tu sa v slovenskom filme vyzlieka česká herečka:-) Btw.: písať zrkadlovo je sranda a ľuďom tohto filmu neznalých sa to zdá strašne cool.(24.1.2009)

• - Nakrúcanie filmu trvalo 35 dní a filmári priviezli do exteriéru dokonca aj stromy. (Raccoon.city)

• - Scenár bol písaný na starom laptope v programe T602 a ukladaný na diskety, ktoré sa potom konvertovali pre francúzskeho koproducenta. (Raccoon.city)

• - Benedikt (Ján Melkovič) podáva pri studni Jakubovi (Roman Luknár) kúsok chleba, ktorý je v nasledujúcom zábere viditeľne oveľa väčší.