Zahrada

Le jardin

The Garden

Komedie / Poetický / Drama

Slovensko / Česko / Francie, 1995, 99 min

"Valašská škola mravů stodola" od Hugolína Gavloviča dnešnej doby. Nepotreboval som konkretizovať vzťahy a uvádzať realite striktnú príbehovú rovinu. Stačilo mi presne to, čo som tam videl. Učiteľ žijúci v meste u otca krajčíra , ktorý vedie bežný trpký život mešťana. V snahe osamostatniť sa na otcov podnet odcestoval na odľahlú chalupu z roku 1921 po svojom dedovi. Odtiaľ som sa všetkému už iba usmieval. Nepriame prinútenie človeka k vrelej a búrlivej existencii bez vplyvov vonkajšieho sveta mimo odľahlej usadlosti. V krásnom evinom rúchu prírody a plynulosti okolností. Naučiť sa "žiť" po slovensky. Do deja navyše vstupovali perfektné vedľajšie postavy formujúce jeho zmýšľanie. Krásny poetický film.(2.11.2012)

Poetický film o človeku , ktorý hľadá únik od ostatných ľudí a bežného sveta. Príbeh s pomaly ubiehajúcim dejom pri ktorom človek upne myseľ na iné dôležité veci ako len na seba. Je v ňom obsiahnuté všetko: čaro prírody , vtipné sekvencie, idyličnosť a vtipnosť Štepkovej divadelnosti. Fascinujúce je členenie tohto filmu do častí v sprievode s nárečovým uvádzaním jednotlivých príbehov , ktoré zdanlivo na seba nenadväzujú. Čistota Heleninej duše , spätosť s prírodou a láska k nej je protikladom tých ľudí , ktorí túto krásu rušia ( príchod milenky s jej manželom, otec , ktorý od syna požaduje návrat domov až po vtipnú sekvenciu , ked ich oboch vynášajú z krčmy). Film je preto to rozhodne pre mňa najlepším filmom aký bol za posledných 20 rokov v slovenskej kinematografii natočený. Záverečné slová vyslovené Labudom: konečne je všetko ako má byť podčiarkujú dôležitosť celej línie filmu a tak naozaj neexistuje nič , čo by som vedela tomuto krásnemu dielu vytknúť.(28.7.2014)

Rozhodne najlepší slovenský film od totáča. Film je dosť pomalý ale trpezlivý divák si prijde nasvoje. Z filmu dýcha Šulíkovská poetika a svojský humor. Svojím spôsobom by to mohla byť taká Americká krása po slovensky, ale to už asi hľadám prílišné paralely. A Zuzka Šulajová je krajšia ako Mena Suvari :-).(27.12.2004)

Měl jsem za to, že poetické filmy zrovna nejsou to, co by obdivoval, ale v tomhle slovenské provedení s výborným Luknárem a Labudo mě to bavilo. A ano, i proto, že se zde Jana Švandová ukáže skutečně v celé kráse. Ale přesto jsou mnohem zajímavější scény v samotné zahradě, kde se dějí krásně zvláštní věci.(10.10.2017)

(viděno v říjnu 2010) Nakoukávám snímky producenta Biermanna, protože se chystám na jeho přednášku. Většina z těch, co jsem viděla, byla pro mě průměrná, Kawasakiho růže hooodně nadprůměrná a Záhrada nadprůměrná. Já a poetické filmy, to často nejde dohromady, tady byla poetika únosná, ač myslím, že i zde mi bohužel zabránila většímu prožitku. Krajina krásná, palčivé téma krize středního věku dobře podáno. Je to pomalé, ne úplně nudné, vlastně je to dobré. Možná se někdy podívám znovu.(4.5.2012)

• - Dom a veľkú záhradu starého otca natočili na Myjave. Ako kulisa im poslúžil aj záhorský motorest, kde Luknár s Mariánom Labudom šokovali hostí zábavnou scénkou v španielskych rytmoch. [Zdroj: FilmMax] (ash99)

• - V scéne s liečivými mravcami, keď sa Jakub (Roman Luknár) škriabe na nohách, má na sebe ponožky, avšak o chvíľu, keď sa vyzúva do mraveniska, je už bosý. (JOZZZKO)

• - Nakrúcanie filmu trvalo 35 dní a filmári priviezli do exteriéru dokonca aj stromy. (Raccoon.city)