Jak se dělá Sci-fi

USA, 2006, 80 min

Paul Davids

Chris Toussaint

Hollace Davids

Nesmyslný český název vytváří očekávání hloubkového ponoru do procesu tvorby sc-fi, The Sci-fi boys jsou přitom sympaticky nadšeneckým dílkem o nadšencích, jež se pod vlivem legendárního časopisu Forresta J. Ackermana vypracovali na skutečné filmové profesionály. Tvůrce u nás prakticky neznámého měsíčníku Famous Monsters of Filmland označil Steven Spielberg za největšího filmového geeka všech dob. Úcta, s jakou o něm ostatní oslovení geekové mluví, dává Spielbergovi za pravdu. Na druhou stranu nemusíte Ackermana vůbec znát, abyste si vychutnali nadšení, jež předcházelo vzniku maximálně amatérských filmečků, z nichž uvidíte krátké, ale výživné ukázky. S dojetím jsem si vzpomněl na rovněž vzpomínaného Eda Wooda. Podobně jako Burtonův Ed Wood je vlastně pojat celý tento dokument, který dokázal něco obdivuhodného – probudit ve mne lásku k přihlouplým sci-fi béčkům. 90%(23.3.2010)

"Podle většiny je vůbec nejlepším filmem všech dob Casablanca, ale podle mě jsou to Jason a Argonauti.." ;) Tak i Tom Hanks platí očividně za velkého fajnšmekra, jak dokazuje tahle Davidsova nadšená hodinka dějepisu v podobě naprosto rozkošného dokumentu o zásadních filmových scifi nadšencích - Kteří točí své filmy.. - pro podobně nadšené filmové scifi nadšence..(24.2.2016)

Tenhle snímek chápu jako přínosný hlavně proto, že upozorňuje na osobnosti filmu, které nejsou tolik vidět. Není to jen Ray Harryhausen, ale i Rick Baker a další mistři, i ti starší, také bohužel zesnulí, kteří pro trikový film znamenali tolik. Něco prostě nesmí být zapomenuto a ono okouzlení sci-fi filmem je z každé minuty cítit.(11.10.2015)