Šťastná náhoda (festivalový název)

• Indie

Luck by Chance

Luck By Chance

Komedie / Thriller / Drama / Romantický

Indie, 2009, 156 min

Nahliadnutie za oponu alá Bollywood. Alebo cesta herca k naplneniu svojho sna. Sympatické postavy. Veľa podarených epizodiek. Shahrukh Khan hrajúci( som o tom 100%) presvedčený samého seba, príjemná hudba a pekne namiešaná dráma s romantikou. Zoya Akhtar vie čo chce povedať a rozpráva to veľmi kvetnato, bez sentimentu, alebo emočného vydierania. Koniec je presne taký, aký by mal koniec pri takomto druhu filmov byť. A práve svojou netradičnosťou na poli indického filmu, a väčšiemu príklonu k západným praktikám, nemám problém veriť tomu, že to aj v tom veľkom Bollywoode takto funguje.(17.2.2015)

Docela mě zamrzelo, že se časem rozplynul úvodní drajv a film přešel do poněkud vágnější roviny, když začal vyprávět o tom, jak člověka obrušují a mění vlastní ambice i nelítostné prostředí plné konkurence a ostrých loktů. Začátek byl totiž naprosto brilantní bollywoodskou sebereflexí, jejíž trefnost, vtipnost a nadhled by se daly (a nejspíš i měly) rozdávat západním kinematografiím. Narozdíl od Om Shanti Om, které s láskou vzpomíná na doby minulé a navíc se pyšní křiklavou "masala" stylizací, je Luck By Chance natočeno střídmě a pojednává o současnosti a o změnách, kterými indická mainstreamová kinematografie prochází posledních několik let. Z filmu je také jasně vidět, jak Bůh rozdělil talent mezi sourozence Akhtarovy - zatímco Zoya se vyjevila jako velice dobrá režisérka (úvodní minuty skutečně hýří nápady), Farhanovi bylo očividně souzeno herectví, které mu jde setsakra lépe, než režírování. (Festival bollywoodského filmu 2009)(16.10.2009)

Vcelku zajímavý počin, když vezmu v úvahu některé detaily... :-) Film, který pojednává především o tom, jak je těžké se prosadit u filmu. A v Indii a Bollywoodu, kde filmový průmysl ovládají slavné rodinné klany, zvlášť. Jak cestou vzhůru může člověk zapomenout na ty, kteří při něm stáli, když ještě nebyl slavný.... No, a kdo ten film natočil? Děti právě těch prominentů.... Zoya a Farhan Akhtarovi jsou děti snad v současnosti nejuznávanějšího indického scénáristy Javeda Akhtara. Konkona Sen Sharma je dcerou slavné bengálské režisérky.... Současná megastar Hrithik Roshan také pochází ze slavné rodiny. Tak mě tak trochu napadá otázka: CO O TOM SAKRA MŮŽOU VĚDĚT? Ale co o tom můžu vědět já? Natáčení žádného filmu jsem se nezúčastnila. A v Indii už vůbec ne. :-)(9.2.2009)

Oba dva se derou za slávou a oba něco obětují. Zatímco ona tělo, on svědomí (pokud ho kdy měl). A zatímco ona ublížila nejspíš jen sama sobě, on ublížil všem okolo. Snímek si ironicky až sarkasticky střílí z touhy po tom stát se filmovou hvězdou („Řekněte nám svůj slavný dialog…“) a hodně otevřeně ukazuje, jak to ve filmovém průmyslu chodí – protekce a prachy dokáží všechno. Zatímco mladá dívka se zpočátku nejeví jako moc kladný typ, postupně si získává sympatie a nakonec se jí člověk může až obdivovat. Zato mladík začíná jako sympaťák a končí jako prázdná schránka, která se zajímá jen o sebe. Hodně dobrý, nečekaně drsný film.(19.10.2016)

Jeden z těch Bolly filmů, který diváka velmi dobře prověří v jeho znalostech Bolly hvězd, mužských i ženských. V malých rolích se jich tady mihne poměrně nevídané množství a o mnoha dalších padne aspoň řeč. Vtipné bylo, že s tím jak se vypořádat z opojení slávou radil zrovna Shahrukh. Nebo hláška o tom, že stát se Hollywoodským hercem je snadné, ale stát se hercem v Indii vyžaduje taky talent pro zpěv a tanec. Pak taky mít rodinné konexe a nebo vyhrát miss. Celkově ten film dost silně nahlíží do zákulisí tohoto dění. Jenže forma a příběh pro mě nebyl až tak moc poutavý, moc mě to nebavilo. Užíval jsem si nejvíce tu plejádu hvězd a pak Konkonu Sen Sharmu, která zde byla úžasná a taky Ishu Sharvani. Finální třičtvrtě hodinka mě, ale asi i bavila když to tak zpětně procházím, většina filmu sice ne, ale to finále se mi už pod kůži dokázalo dostat. Jenže na vyšší hodnocení to ani tak nestačí, chyběl mi v tom nějaký náboj, který by mě více vtáhnul k postavám, či ději. Bude to i tím, že Farhan Akhtar mě svou ztvárněnou postavou v tomto filmu ani na chvíli, ani trochu neoslovil.(20.9.2016)