Tahaan

Indie, 2008, 97 min

Scénografie:

Sunil Babu

Tahaan je príbeh malého Sagvana Tofiho, ktorý behá kaje taje po pláňach Kashmiru , hrá sa so svojim oslom pričom z každého robí vola . Občas sa zatúla medzi chlapíkov, ktorí nad opojnými výparmi magických bylín pekelne vypekajú rytmi do svojich bubienkov a citár. No, potiaľ by to bolo v poho. Lenže malý Sagvan stretne strýka Idrisa a ten pozná Babu, chlapíka, ktorý pozná riešenie na kadžý problém, AK- 47 ! Vynikajúco natočená dráma z cigánskej osady Gemer na východe Slovače s trochu drbnutým koncom.(5.1.2011)

Zamilovala jsem si Birbala stejně jako Tahaan, do kterého jsem se zamilovala ještě víc pro jeho nádherný kukadla a skvěle zahranou roli, kterou hrál tak přirozeně, jako kdyby mu všechny ty události, kterými ve filmu procházel byly vlastní. Úžasný klučina. Souhlasím s Niktoriusem, že mi tenhle příběh v mnoha směrech připomněl např. film Božské děti. Minimálně v běhání na dlouhou trať. A záběr jablka na okenním parapetu neměl chybu.(17.10.2014)

Film, od kterého jsem i vzhledem k velmi slušnému hodnocení zde čekal o mnoho více. Musím konstatovat, že jsem s výsledkem opravdu zklamán. Vztah malého chlapce a oslíka byl sice hezký, ale musím přiznat, že se mě to díky zpracování vůbec nedotklo. Příběh je dle mého nevýrazný, postavy mě rovněž do děje nevtáhly. Jedině scenérie tomu vše hrozně moc přidaly. Opravdu nádherné místo, ale díky lidem rozhodně ne idilické. Kdyby se to vše odehrávalo někde na poušti, bylo by kouzlo filmu to tam. I například scéna, kde nebýt velké náhody, tak by malý hlavní hrdina klidně udělal tu hloupost, mi jen podtrhla dojem z celého snímku. Ano, bylo mu jen osm let, ale rozhodně nebyl méněcenný, aby nevěděl, co by tím mohl způsobit. Za jasné tři hvězdy, které dávám hlavně za tu krásu hor, jinak mě to vskutku ničím nepřesvědčilo, abych hodnotil lépe.(25.8.2018)

Prostý, dojemný příběh, který velmi nenásilně podává svědectví o neutěšené realitě severoindického Kašmíru. Samotný příběh je vlastně jen takovým motorem, který dává do pohybu obrazy chudoby, utrpení, drsného podnebí i povahy lidí. Díky úžasnému hlavnímu hrdinovi a jeho oslíkovi je toto svědectví přístupné všem a filmu dává určitou lehkost, ošklivou realitu odsouvá jakoby na periferní vidění, ta je ale přesto neodbytně přítomná. Snímek tak přináší jednoduché lidské poselství, pěknou filmařinu, a to stačí.(26.3.2018)

Další slušný zářez pro indického Terrence Malicka. Námět jakoby stvořený pro íránskou režisérskou školu (Majid Majidi a jemu podobní) prezentuje Sivan v ne tolik emotivní, zato obrazově nádherné formě. Určitě se vyplatilo natáčet film ve skutečných kašmírských osadách - tamní genius loci by asi těžko hledal náhrady.(18.7.2009)