Na cestě - Série 24 (2022) (série)

Na cestě po novozélandském Te Wahipounamu (S24E07)

(epizoda)
Česko, 2022, 27 min

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem pěšky, lodí, na kajaku i vrtulníkem na cestě po panenské přírodě jihozápadu Nového Zélandu, nad zasněžené vrcholky hor, do věčně zelené džungle, i mezi houževnaté farmáře... Oblast Te Wahipounamu se rozkládá na ploše 26,000 km2 a pokrývá oblast čtyř národních parků. Z hlediska přírodního bohatství jde o naprosto unikátní místo, které je od roku 1990 zapsané na seznamu UNESCO. Naše putování nemůžeme začít nikde jinde než ve Fjordlandu. Největší národní park v zemi je tak odlehlý, že v něm existuje jedna jediná silnice. Nejlepším a často i úplně jediným způsobem dopravy tak zůstávají vrtulníky. Hluboko pod nejvyššími vrcholky leží desítky kilometrů dlouhé fjordy. Jedním z těch nejrozlehlejších je Doubtful sound. Idylická plavba po jeho ramenech nás zavede za lachtany, tučňáky, delfíny, ale i pod vodní hladinu za divokými, zato velmi chutnými humry. Kvůli intenzivnímu lovu jejich populace v minulosti rapidně klesala, po zavedení kvót však došlo ke stabilizaci a v současnosti jich naopak každoročně přibývá. Humři odsud míří do celého světa. Jak celý byznys funguje, zjistíme blíže v továrně největšího exportéra v zemi. Ve Fjordlandu se v minulosti ve velkém odchytávali také jeleni. Po zlaté horečce v 60. a 70. letech ale byly jejich počty výrazně zredukovány a dnes se chovají společně s ovcemi už jenom na místních farmách. Putování po Te Wahipounamu nás dále zavede na divoké západní pobřeží. V jedné z nejméně osídlených oblastí v zemi má příroda stále ještě navrch. V malých vesničkách žijí hlavně farmáři starající se o početná stáda krav. Na západním pobřeží často prší. Místní flora je díky tomu neskutečně pestrá a září snad všemi odstíny zelené. Milovníci dobrodružných treků si tu rozhodně přijdou na své. Jednou z nejoblíbenějších túr je Copland trek s mnoha lanovými mosty a přírodními termálními prameny. Ze zelené džungle se na závěr vrátíme zpět k oceánu. Laguna Okarito se nachází v jeho těsné blízkosti a představuje důležitý přírodní biotop. Rozlehlé mokřady se při přílivu naplňují vodou a poskytují útočiště mnoha druhům vzácných ptáků. Lodě sem proto vůbec nesmějí a jediný povolený dopravní prostředek je kajak. Ráz krajiny celé oblasti v minulosti formovaly ledovce. Ty sice v posledních letech masivně ustupují, stále však právem budí respekt. Získaly si i fotografa Petra Hlaváčka, který tu před několika lety otevřel vlastní galerii a dnes patří k předním novozélandským fotografům. (Česká televize)