Na cestě - Série 3 (2007) (série)

Na cestě po Písecku (S03E03)

(epizoda)
  • Slovensko Na ceste po Písecku
Česko, 2007, 25 min

Režie:

Martin Kopp

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

Žižkova mohyla nedaleko Sudoměře připomíná chrabré a lstivé vítězství husitských vojsk. V úspěšné bitvě sehrál důležitou roli místní rybník. Na Písecku se vůbec točí všechno kolem vody. V obci Kestřany na zlatonosné Otavě se třeba scházejí partičky zlatokopů. Dnes už jen pro zábavu, ale kdysi to i tady byla regulérní živnost. Také legendami opředený hrad Zvíkov je ze všech stran obklopen vodou a na nedalekém zvíkovském mostě je zase nejvyhlášenější místo pro bungee jumping u nás. Hausbóty už možná mají časy své největší slávy za sebou, ale jejich majitelé, kteří kotví na Orlické přehradě, na své plovoucí chatky nedají dopustit. Stejně tak asi kníže Schwarzenberg na svůj kouzelný zámek Orlík. Luxus funkcionalistických vil u přehradní nádrže si v uzavřené rekreační zóně užívala i komunistická smetánka. A s vodou koneckonců souvisí i soutěž dobrovolných hasičských sborů. (oficiální text distributora)

zdeny99

Tohle je jeden z nejslabších dílů celého cyklu Na cestě. A je to rozhodně škoda, protože je to jeden z pár dílů, který se soustředí na část naší země. Co se týče samotného Písku, tak se mi líbila jen Žižkova mohyla u Sudoměře, ale samotné město to fakt ne. Jakoby tam nic nebylo (což samozřejmě není pravda), a tak to nic je nahrazeno záběry na disko, jarmark a místní školy. Přišlo mi to, hlavně tam něco dát, aby tam něco bylo. Nejhorší na tom byly ty otřesné záběry na místní panelákové peklo a urbex Jitexu s atomovým krytem, což mi spíše připomínalo města někde z Ukrajiny a podobných zemí. Lepší to již bylo s hradem Zvíkovem, ale i zde byly podle mě naprosté zbytečnosti. Tedy hasičské závody, hospody a bungee jumping. Pěkné záběry tak byly nakonec jen z Orlické přehrady, kde leží zatopená vesnice Těchnice s kostelem. [91. hodnocení, 3. komentář, 71%] ()