Na cestě - Série 2 (2006) (série)

Na cestě po Krymu (S02E38)

(epizoda)
  • Slovensko Na ceste po Kryme
Česko, 2007, 25 min

Režie:

Otto Kallus

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

Velkou část černomořského poloostrova tvoří step, potom se začnou zvedat vysoké hory, které prudce padají do moře. Na Krymu žije velká směsice obyvatel. Vedle Ukrajinců jsou to Rusové, Tataři, Němci, Estonci, Poláci a také Češi? Ve vesnici Lobanovo (dříve Bohemka) a Alexandrovka žijí potomci přistěhovalců, kteří na své české kořeny rozhodně nezapomněli. Nahlédneme ovšem také do kuchyně krymských Tatarů, kde nám paní domu naservíruje výbornou kávu s tanečním doprovodem. V Sevastopolu, dříve zakázaném městě, uvidíme odpočívat lodě a ponorky obávané Černomořské flotily. V Jaltě se podíváme do míst, kde se rozhodovalo o poválečném rozdělení Evropy. Ochutnáme slavné massandrovské víno a zjistíme, jak dnes vypadá známý pionýrský tábor Artěk. Prohlédneme si ve skále vytesaný pravoslavný klášter i chánský palác v Bachčisaraji. Do Čufut Kale se vydáme za Karaimy - židovskými kočovníky, kteří neuznávali Talmud, ale četli tóry, uctívali slunce a uznávali jak proroka Mohameda, tak Ježíše Krista. (oficiální text distributora)

ROBOTER

Krym je naprosto báječný a neskutečně rozmanitý kout země a musím ujistit Rheda, že v září 2010, kdy jsem Krym navštívil, za návštěvu ještě opravdu stál :o) Hezký dokument i navzdory neustálým antikomunistickým a antisovětským žvástům Donutila a Bartošky a některým nepřesnostem (např. původ jména Čufut Kale). ()