Na cestě - Série 8 (2009) (série)

Na cestě po Gran Asunciónu (S08E27)

(epizoda)
Česko, 2010, 26 min

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

Asunción - plným názvem La Muy Noble y Leal Ciudad de Nuestra Senora Santa María de la Asunción - byl založen Španěly na podmáčených březích široké řeky Paraguay roku 1537. A je tudíž jedním z nejstarších měst jihoamerickém kontinentě; dokonce se mu přezdívalo - podobně jako naší metropoli - "matka měst". Přesto tady památek na dávné koloniální doby moc nezbývá. Na kontrasty "velkého" Asunciónu ze stejnojmenného kopce shlíží bronzová socha indiánského původního zdejšího náčelníka Lambaré. A vidí, jak se lidé z úrodného venkova čím dále tím častěji s vidinou snazší obživy stěhují do města, které nabobtnalo už na třímilionovou metropoli. Podle rodáků v něm ovšem "není zadarmo nic než vzduch". Naděje přistěhovalců z venkova tak často končívají v ohromných ghettech, jako je to na asunciónském Centrálním smetišti. Nepsané zákony slumu jim umožňují žít "na smetí a ze smetí" - pokud se podřídí organizovanému systému odvozu tříděného odpadu. Díky boomu obchodního, průmyslového i turistického zájmu o mocné sousedy ? Brazílii a Argentinu, leží Paraguay jaksi stranou zájmu. Léta pravicové diktatury Alfreda Stroessnera sice zemi na dlouho poznamenala, ale jsou pryč. Přesto se dodnes, více než dvacet let po jeho pádu, hovoří o "stínu moci" nedávno zesnulého generála německého původu. V Asunciónu jeho éru už nepřipomíná ani oslavná kovová socha, kterou rozřezali na malé kousky a umístili jako memento pod betonovou krychli symbolicky drtící diktátorovy ostatky. (oficiální text distributora)

Paity

Je to staré, hodně staré a v hodně nevlívdném (nezaměňovat za nehostinné) prostředí. Skutečně si těžko představuji, jak v 15. století zakládali v těchto místech španělé byť jen osadu. Neuvěřitelné. ()