Na cestě - Série 10 (2010) (série)

Na cestě po Shetlandských ostrovech (S10E07)

(epizoda)
Česko, 2010, 26 min

Režie:

Otto Kallus

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

Na nejsevernějším území Velké Británie mají nejen nejseverněji položený britský pivovar, který vaří produkci pro nepočetné ostrovní obyvatelstvo, ale také vtipně vyzdobenou zastávku. Mladý student ji vymaloval, aby své mladší sestře zpříjemnil čekání na školní autobus. Nakonec se ze zastávky stala turistická atrakce. Většinu lidí ovšem živí hlavně rybářský průmysl. Evropská unie totiž stanovila omezenou dobu pro to, kolik času mohou rybářská plavidla strávit na moři. Vzhledem k tomu se řada z nich rozhodne vyložit náklad právě na Shetlandech. Proto tam také byla zřízena aukční síň, kde se čerstvé ryby draží. V drsných severských podmínkách a při nedostatku dřeva už Vikingové řešili problém s vytápění svých příbytků. A nakonec jim posloužila rašelina, kterou se v tamních krbech stále topí. U nich místní ženy za dlouhých zimních večerů pletou pověstné shetlandské svetry. (oficiální text distributora)

Deimos

TV/// Obyvatelé 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Prostředí 9/10/// +krajina, koně, ovce, rašelina jako topení, spoustu zajímavých informací -mohlo být ještě víc hudebního podkresu/// Koníci nechyběli, za to jsem rád. Jednoho máme doma a je to takový miláček celé rodiny. Jako týdenní výlet by to bylo hezký se tam podívat, ale ta zima, asi bych tam dlouho nevydržel./// Celkem 80%/// ()