Na cestě - Série 10 (2010) (série)

Na cestě po Bretani (S10E17)

(epizoda)
Česko, 2010, 26 min

Režie:

Robert Valica

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po stopách dávných Keltů, za průmyslovou výrobou mořských ústřic a na ochutnávku zkvašeného jablečného moštu... Nejzápadnější část Francie je známa především mystickými a tajuplnými keltskými památkami. Údajně tu žil kouzelník Merlin a je pochován v lese Brocéliande, kde král Artuš spolu s rytíři Kulatého stolu hledali ztracený Svatý grál. Tolik legendy. Po celém regionu se však nacházejí dolmeny a menhiry, které keltskou minulost připomínají skutečně hmatatelně. Nejznámější megalitická památka se nachází v Carnacu, kde stojí na tři tisícovky menhirů ve vyrovnaných řadách a nikdo nedokáže s jistotou vysvětlit proč. Přestože Bretaň má dlouholetou vinařskou i pivní historii, nejoblíbenějším tamním nápojem je cider – zkvašený jablečný mošt s mírným obsahem alkoholu. Pije se hlavně na slavnostech Fest Noz, které mají středověký nádech. Zapíjet se jím dají ale i všudypřítomné ústřice a palačinky. (Česká televize)

Deimos

TV/// Obyvatelé 7/10 Děj 8/10 Hudba 6/10 Prostředí 7/10/// +rozhodně zajímavá mytologie, výroba cideru a úprava mořských plodů -jedná se pouze o část velké Francie, ostatně rozsah by mě u tohoto pořadu neměl zarážet/// Zde už bych se asi hodně opakoval, proto to nebudu prodlužovat. Je to podobné předešlým částem, opět kvalitní slovní doprovod s několika zajímavými místními tradicemi a historií./// Celkem 72%/// ()