Na cestě - Série 10 (2010) (série)

Na cestě po Vrátné dolině (S10E19)

(epizoda)
Česko, 2011, 26 min

Režie:

Tereza Nvotová

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

Vrátna dolina je považovaná za perlu Malé Fatry. Šťavnaté louky se střídají s hlubokými lesy, horské štíty ční nad úzkými soutěskami zdobenými kamennými sochami, kterým voda a vítr vtiskly za tisíce let neuvěřitelné tvary. Všechny krásy slovenské přírody jako by byly vtěsnány do jedné doliny. A k tomu je ještě toto působivé místo opředeno slavnou zbojnickou legendou. Po Juraji Jánošíkovi je pojmenováno kdeco – přírodní útvary, folklórní slavnosti i jídla. Dokonce i jeho rodná osada se jmenuje Jánošíkovci. Pastevci si sice už dávno nezpříjemňují den hraním na fujaru, ale jinak ve Vrátné dolině platí co Slovák, to muzikant. Snad každý tamní obyvatel je členem nějakého hudebního spolku. Na své si však přijdou i gurmáni. Právě v této oblasti Slovenska se prý "narodily" halušky, pirohy i sýrové korbáčky, které dobré hospodyňky dodnes "šúľajú" doslova na koleně. (Česká televize)

Deimos

TV/// Obyvatelé 9/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Prostředí 9/10/// +krásná zimní krajina, místní Slovenské tradice a historie -v zásadě nic špatného jsem tu nenašel/// Tohle prostředí je mi velice blízké, takže mohu potvrdit, že zpracováno je to výborně, poutavě a nezaujatý divák si po necelé půlhodině hodně odnese a nejspíš se na tohle místo bude chtít i vydat./// Celkem 89%/// ()