Na cestě - Série 11 (2011) (série)

Na cestě po Broumovsku (S11E06)

(epizoda)
Česko, 2011, 26 min

Režie:

Tomáš Kudrna

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

Malebný, ale tak trochu zapomenutý kraj se nachází na severovýchodě České republiky a je jakoby zakousnutý do polského území. Lákadlem pro turisty jsou především Adršpašsko-teplické skály a Broumovské stěny, které nabízejí hlavně krásné výhledy do okolní krajiny. Naproti tomu "Adr" je tajemným skalním městem se stovkami pískovcových věží. Místy, která jsou před veřejností skryta, nás provede Václav Bruckner, dlouholetý správce, který si také zapsal řadu horolezeckých prvovýstupů na tamní věže. Na parkovišti před vstupem do Adršpašských skal stojí třímetrová "eiffelovka" postavená z Merkuru. Upozorňuje, že v nedaleké Polici nad Metují se tahle legendární stavebnice nejen vyrábí, ale má tam i své muzeum. A nabízí opravdové skvosty - třeba Wichterleho prototyp odlévacího zařízení na kontaktní čočky. (oficiální text distributora)

emma53

Ádr a stěny už znám snad nazpaměť, je to vážně nádhera a pár těch záběrů to jen dokazuje. Jen je škoda, že z Broumovska tam nebylo ukázáno víc, myslím, že by to divák ocenil. Opravdu pár těch rozhovorů mohli zkrátit na minimum a ukázat například jednu z největších rarit ve Střední Evropě. Jinak kostel ve Vernéřovicích u studánky je současně v ještě dokonalejším stavu, ale tu práci, která za tím byla a stále ještě je, si nedovedu absolutně představit, protože to byla už skoro sutina na spadnutí. Takhle jsem viděla i zrekonstruovaný kostel na místo k bydlení i v Jižních Čechách, konkrétně v Klenové u Nové Bystřice. ()