Na cestě - Série 4 (2007) (série)

Na cestě po Římě (S04E32)

(epizoda)
  • Slovensko Na ceste po Ríme
Česko, 2008, 26 min

Režie:

Jakub Tabery

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

Ve „věčném městě“ se vrátíme do vánoční atmosféry, kdy je slavné náměstí piazza Navonna plné čarodějnic, které obdarovávají děti. Podobně jako náš Mikuláš jsou vybaveny dvěma druhy punčošek – pro hodné děti v nich mají sladkosti, pro ty zlobivé uhlí. V tyto dny také v Římě ožívají sochy a kritizují obecné společenské nešvary i mocné. Po svátcích však nastává všední den a s ním i divoký silniční provoz, do něhož se většina Italů pouští teprve po ranním kapučínu. Nejlepší prý dělají v kavárně Svatý Eustach a jeho tajemství údajně spočívá v kvalitě mléka. Jen dobrá snídaně zajistí, že vydržíte exkurzi po bezpočtu římských památek. (oficiální text distributora)

Marek1991

Vzhľadom na to, že som v Ríme bol, musím sa na to pozrieť poriadne a nie povrchne s dojmami. Už v úvode mi chýbalo známe metro ako tepna tohto mesta, či štýl jazdenia tamojších ľudí. Chýbal mi tam veľký pamätník k samostatnosti, či tamojšie chrámy, štyri baziliky, jedna je vlastne vo Vatikáne, či bývalé stredisko gladiátorov alebo maltézskych rytierov, no samozrejme zase opomenuli šport. Dozvedel som sa síce pár kuriozít a zaujímavostí, ktoré som nevedel, no dokument ako celok je opäť odfláknutý, čo ma tak napadá, chýbala aj známa pevnosť pri rieke Tiber a mosty, ktoré si zaslúžili spomenúť. Bolo to dosť úbohé ako pri mnohých mestách, ktoré táto séria sfilmovala. Napriek tomu, že im idú dobre malé územia a veľké vyzerajú ako povinné jazdy, tak pri týchto mestách nie som spokojný, lebo sú to metropoly, ktoré majú čo ponúknuť, prešla nimi história, majú mnoho zaujímavostí a akosi mi to príde ako zle sfilmované malé prospekty o daných miestach. ()