Na cestě - Série 14 (2012) (série)

Na cestě po Kjótu (S14E19)

(epizoda)
Česko, 2013, 26 min

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

Rok 794 se považuje za nejvýznamnější datum v japonské historii. V tomto roce založili obyvatelé ostrova Honšú s pomocí korejských přistěhovalců nové hlavní město a sídlo císaře Kammu. Bylo vystavěno podle čínského vzoru ve tvaru pravoúhelníků o délce 5 km a šířce 4,5 km, na absolutní symetrii se dbalo také při stavbě nejrůznějších čtvrtí. Všechny ulice a kanály za hradbami města tvořily pravý úhel, zatímco okolní malebné kopce byly považovány za přírodní opevnění. Na rozdíl od dalších japonských měst bylo Kjóto během druhé světové války ušetřeno spojeneckého bombardování. Díky tomu zůstalo zachováno na1600 buddhistických chrámů, 400 šintoistických svatyní, skvostné paláce i pověstné zahrady. (oficiální text distributora)

Dlubal David

■ Tento krátkometrážní dokument mi udělal ohromnou radost. ■ Po mnohých rádobydokumentárních filmech, které jsem v posledních letech viděl, byl tento jako první jarní větřík nesoucí v sobě nástin budoucí oblevy, když stojíš zabořen v pětasedmdesáti centimetrech sněhu. ■ Dokument se nesnaží být vlezle vtipný. Komentář je čten srozumitelně a poutavě. ■ Také jsem byl rád, že si televizní štáb přizval rodilé Japonce a Japonce žijící v Česku, takže nedocházelo k prznění jmen a názvů. A hlavně jsem nebyl svědkem toho, aby docházelo k nepřesnostem ve výkladu o dané památce či místu a zvykům, což se bohužel stává, když si ten, kdo natáčí nějaký cestopis či historický dokument, nezjišťuje nejen oficiální informace dané lokality, ale i souvislosti, například: filosoficko-náboženské, etnické, tradice, sociálně-kulturní diference a obecně širší souvislosti popisované lokality. ■ Tento kraťas mohu vřele doporučit. ■ Pro japanofila sice nepřinese moc nových informací, ale ukáže věci trochu jinak, pohledem směru hlavního proudu. Kyôto je velmi krásné město a kamera jej zachytila úžasně. Vizuální pastvu tu a tam podkresluje hudba japonské instrumentální post-rockové grupy Mono. ■ [Viděno poprvé: 98/100] ()