Na cestě - Série 15 (2013) (série)

Na cestě po Šumadiji (S15E31)

(epizoda)
Česko, 2014, 26 min

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do centrálního Srbska na nejdivočejší hudební festival na světě, na královský vinohrad a za sběrači fotbalových kartiček. Šumadija je jedním z okresů v centrálním Srbsku, ale také etnografická oblast, jejíž historické hranice sahají až do Bělehradu k soutoku Sávy a Dunaje. Krajovým centrem je město Kragujevac, kdysi centrum vzdělanosti nově se rodícího srbského státu. Na vrchu Oplenac se zase nachází hrobka královského rodu Karađorđevićů. V Šumadaji také leží vesnička Guča, kde se každoročně koná nejdivočejší hudební festival na světě. Tak ho alespoň charakterizoval trumpetový mág Miles Davis. Dragačevské svolání trumpetistů je nekonečná týdenní párty za zvuků tzv. srbského „dechna". (Česká televize)

Radko

Balkán a dychovka k sebe patria - aspoň vo vnímaní občasného diváka srbských i bosenských filmov. Tomuto názoru drukuje aj reportážno - cestopisná črta ukazujúca festival dychoviek v srbskej dedinke Guča. Potvrdenie dychovkárskych filmových predstáv v ďalšej - tentoraz dokumentárnej predstave. Guy Debord o tom písal už pred desiatkami rokov - sme spoločnosťou spektakulárnych obrazov, potvrdzujúca si pravdu (poznanú len vo forme odrazu reality odovzdaného médiom) - zase iným odrazom prezentovaným tým istým alebo ďalším médiom. Lenže pri takomto poznávaní sveta a potvrdzovania si vlastného názoru naň, bezprostredný dotyk s predstavovanou skutočnosťou kamsi uniká. Uniká do televíznej kysne (ako spieva skupina Slniečko: "Kým celý svet zmizne do televíznej kysne"). ()