Na cestě - Série 2 (2006) (série)

Na cestě po Laponsku (S02E04)

(epizoda)
Česko, 2006, 28 min

Režie:

Otto Kallus

Scénář:

Otto Kallus

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem za jedinými evropskými kočovníky napříč třemi státy, kde nad stády sobů slunce nikdy nezapadá a kam i české děti posílají dopisy Ježíškovi... Švédské hory, norské fjordy a finská jezera – tak po staletí vypadaly kulisy života Sámů, původních obyvatel severní Skandinávie. Dnes už se starousedlíci hojně promísili s nově příchozími, které sem v průběhu minulého století nalákala třeba těžba železné rudy a dnes také bouřlivě se rozvíjející turistický průmysl. Mágové současného byznysu totiž domov Santa Clause s jeho sobím spřežením situovali právě do Laponska, a tak tady každoročně končí stohy dopisů, včetně těch Ježíškovi od českých dětí. Stopy původní sámské kultury tu jsou však patrné na každém kroku. Třeba kostel v Kiruně ve tvaru laponského stanu byl vyhlášen nejkrásnější švédskou stavbou všech dob. Sámové jsou jedinými a posledními evropskými kočovníky. V atmosféře polárního léta jsme se za nimi vydali přes tři státy až k hranici s Ruskem. To je kdysi připravilo o část jejich přirozeného prostoru. (Česká televize)

Tommassi3

"Taky mám někdy pocit, že den nemá konce, ale kvůli tomu přece nemusím jezdit do Laponska.." ;) Velmi neobvyklou lokaci domova Santy Clause doplňuje spousta zajímavých informací, což už tak nějak platí za nepsaný standart celé série, myslím však, že rozhodně žádný jiný její zástupce nikdy neobdržel vtipnější dialogový komentář dua Bartoška, Donutil.. Inteligentní, hřejivé a zábavné, tématu navzdory.. ()