Na cestě - Série 18 (2016) (série)

Na cestě po jezeře Nikaragua (S18E28)

(epizoda)
Česko, 2017, 26 min

Režie:

Tomáš Kábele

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem za historií, legendami a životem v okolí jezera v zemi pojmenované po kmeni Nikaraů. Podíváme se po exotických místech jezera, které nese název jako celá země – Nikaragua. Právě tudy kdysi připlouvali korzáři do Střední Ameriky. Již od těch dob si španělští kolonizátoři pohrávali s myšlenkou vytvořit kanál, který by přes jezero Nikaragua spojoval Pacifik s Atlantikem. Do dnešních dob se tak nestalo, a ačkoli čínská společnost nedávno zahájila první výkopové práce, záhy byly ukončeny, protože došly peníze. Dříve obýval jezero a okolí kmen Nikaraů, po kterém tu zbyl nejen název země, ale i záhadné kameny s rytinami, které zamotávají hlavy vědců do dnešních dnů. Oblast okolo jezera Nikaragua je pro svět zatím víceméně neobjevená a jen hrstka zasvěcených cestovatelů užívá krásy jejího poklidného ducha. Lidé tu stále žijí životem, který při zastavení připomíná pohlednice jak z dob devatenáctého století. Takže i kapitán Morgan, který se snažil zemi dobýt, by ji i po létech poznával. To se o mnohých jiných krajinách říct nedá. Korzár Morgan ve službách anglické královny dobyl i perlu této země město Granadu. S veslicemi se pod rouškou tmy z Karibiku probil až sem, tváří v tvář nikaragujské domobrany v pevnosti El Castillo, jejíž obránci s takřka holýma rukama vzdorovali nájezdníkům v nehostinných podmínkách. Vítejte na jezeře Nikaragua! Vítejte na jezeře, kde život, historie a legendy splývají v totéž. (Česká televize)

Fox85

Docela mě zaskočilo nízké hodnocení (aktuálně 65%), protože se jedná o zajímavý cestopis s dostatečným množstvím informací o místech, kam se nejspíš nikdy nepodívám :) ()