Reklama

Reklama

Na cestě - Série 18 (2016) (série)


Na cestě po Manchesteru a Liverpoolu (S18E29)

(epizoda)
Dokumentární
Česko, 2017, 26 min

Režie:

Václav Müller

Scénář:

Václav Müller

Kamera:

Radim Letovský

Hrají:

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

Obsahy(1)

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po unikátních městech anglického severozápadu. Začala tam průmyslová revoluce a fotbalové kluby patří k těm nejlepším. A právě odtud pocházejí největší talenty populární hudby všech dob. Nezaměnitelnou atmosféru Manchesteru tvoří mix viktoriánského šarmu, deště a lidí v ulicích, kavárnách i na zastávkách tramvajové rychlodráhy Metrolink. Svůj díl přidávají i fanoušci Manchesteru United. Už čtyři hodiny před zápasem proudí davy směrem na stadion Old Trafford. Významné stavby odkazují na rozmach města v éře průmyslové revoluce v 17. a 18. století. Ve vůbec nejstarší veřejné knihovně anglicky mluvících zemí, Chetham Library, vznikaly zárodky jiné revoluce – bolševické. Právě tam totiž Marx s Engelsem čerpali vědomosti pro svá příští díla. Peklem na zemi nazval Bedřich Engels práci v továrnách na bavlnu a život kolem nich. V současném Manchesteru jsou z továren kanceláře, ale také třeba filmová studia či rockové kluby. Navštívíme jeden z nejslavnějších – Factory. Třešinkou na urbanistickém dortu města je malebné přístaviště kanálu, Castlfield, kde už dávní Římané postavili pevnost. Do Liverpoolu přijedeme na legendárním přívozu po řece Mersey. Navštívíme soustavu mokrých doků Albert Docky, dále Čínskou čtvrť, jejíž brána je největší na světě mimo Čínu. Prohlédneme si také impozantní Liverpoolskou katedrálu, pátou největší na světě. A závěr bude patřit legendárním Beatles. (Česká televize)

(více)

Recenze (5)

Autenticita 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Atmosféra obou měst byla podána tak rozdílně, že Manchester s jeho deštěm bych navštívit nechtěla, ale Liverpool s nejproslulejší autobusovou konečnou na světě Penny Lane by mě lákal. ()

Marze 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V Manchesteru všichni přes den provozují přetvářku a používají hlavně slovo "amazing", ale jak zajde slunce a jdete na koncerty nebo do tanečních klubů setkáte se s kastováním a britskými fašisty. Za vstupenku na Anfield road anglickou ligu chtěli za místo za sloupem 2500 korun. Muzeum tkalcovství jsem navštívil, v Liverpoolu jsem nebyl. ()

Peddro 

všechny recenze uživatele

V tomto díle mě trošku zklamalo, že se zmiňují liberalismus, ale nezmíní konzervatismus. I v Manchesteru mají stopu konzervativci. Mrzí mě, že i tento pořad je ideologicky lehce podbarvený, ale jako milovník cestování i tak dávám tři hvězdy. ()

becki_tu 

všechny recenze uživatele

Vzhledem ke stopáži jde o velmi rychlou exkurzi po obou městěch, ve které se dozvíte, že v Manchesteru hodně prší a lidi chodí na United a v Liverpoolu se zase vše točí kolem Beatles a zdejšího přistavu. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama