Na cestě - Série 19 (2017) (série)

Na cestě po západním Grónsku (S19E04)

(epizoda)
Česko, 2017, 26 min

Režie:

Martin Dušek

Scénář:

Martin Dušek

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem letadlem, pěšky i lodí po západním Grónsku. Putování mezi ledovci i velrybami po ostrově, kde je každý rok o něco tepleji, a není to dobrá zpráva. Hlavní město Grónska má obyvatel asi jako Pelhřimov – zažijete tam ale porcování čerstvě chyceného tuleně? V Nuuku, kde se stýká tradiční život Inuitů s boomem moderního města, ano. V devatenáctém století tu o duše Gróňanů bojovali dánští misionáři s překvapivým soupeřem: s moravskými protestanty. I když sice moravští bratři po necelých sto letech odcestovali zpět do Evropy, něco z folkloru tu zbylo a náš pořad to objevuje. Jedinou lodní linkou se vydáváme podél pobřeží na sever. Během cesty plavidlem Sarfaq Ittuk poznáváme blíže rodilé Gróňany. Jsou hrdí na svou kulturu a přírodu, ale neskrývají obavy z rychlého oteplování, které mění jejich okolí i život. Dorážíme do města Ilulissat, ukrytého v zátoce Disco plné ker a obřích ledovců, mezi kterými se prohání keporkaci. Na pevnině nás čeká setkání s grónskými polárními psy, rybářem, ale i jediným tunerem, který po městě krouží ve sportovním kupé. Jinam jet nemůže, v Grónsku nejsou mezi osadami žádné silnice. (Česká televize)

zdeny99

Teda jsem zklamaný. Je to sice země ledu a sněhu, ale čekal jsem aspoň něco v tom Nuuku, což je jejich hlavní město. Ale ani tam nic není, jen muzeum s mumiemi, které našli v ledu. Jinak to bylo jen o tání ledovců a sem tam nějaká ta ryba. [38. hodnocení, 1. komentář, 68%] ()