Na cestě po severovietnamském pobřeží (S20E09) (epizoda)

Dokumentární

Česko, 2018, 26 min

Miroslav Donutil (vyp.), Jiří Bartoška (vyp.)

My v České republice máme poměrně k Vietnamcům blízko a to kvůli tomu, že se zde hezky zabydleli, ba co víc učí se i šesky! Takže lze s klidným svědomím říct, že jsou přizpůsobiví, což rozhodně o některých etnikách nelze říct. Mají večerky, obchody s hadrama a restaurace či bistra. Dále jsou zřejmě dobří ve sklízení konopí a distribuci všech možných i nemožných věcí. Chcete tygra k v večeři nebo raději krajtu královskou? Pak nemá smysl pro ně chodit do obchodních řětězců typu Lidlu či Penny chcete-li, ale zavítat za lokálním prodejcem této národnosti, který jistě něco vymyslí. Zkrátka většině lidí něják moc neškodí - ale svatí taky nejsou, ačkoliv se nedá říct, že by to byly lemplové jako o jiných nejmenovaných menšinách. Z tohoto titulu jsem byl zvědav co nám ukáže tento krátký dokument. Zcela nepochybně vietnamská krajina nabízí vše pro aktivní jedince - zátoky Ha Long a Lan Ha, rýžová pole, hory, pláže, jeskyně - jednoduše od všeho něco a s pravým nádechem exotiky. Je to zvláštní národ lidí, kteří dokážou žít i s minimem a nelpí na materiálních hodnotách, mají jedinečnou kulturu a jsou přeborníci na obchod. Lidská práva, ekologie nebo ochrana přírody jim asi sice jsou trochu cizí, ale přesto jsou na svou zemi náležitě hrdí. Kdo ví, jednoho dne bych se tam třeba rád podíval a zajel si na jejich místní speciality. Byl bych nadšen i šokóván zároveň. Takový si Vietnam představuji a takový mi jej krátce nabídl tento dokument.(2.11.2018)