Na cestě - Série 20 (2018) (série)

Na cestě po severovietnamském pobřeží (S20E09)

(epizoda)
Česko, 2018, 26 min

Režie:

Scénář:

Kamera:

Jaroslav Jindra

Jiří Bartoška (vypravěč), Miroslav Donutil (vypravěč)

S Jiřím BartoškouMiroslavem Donutilem po hinduistických památkách UNESCO, po Zakázaném i plovoucím městě, po Dračí zátoce, do podzemních tunelů i za unikátním vodním divadlem. Pobřeží severního Vietnamu je jedinečnou směsicí dávné i nedávné historie s moderní dobou. Jen málo zemí světa se změnilo v tak krátké době, jako je tomu právě zde. Kdysi zde stávaly významné obchodní přístavy, jejichž renomé bylo srovnatelné s Macaem či Singapurem. Dlouhé roky ozbrojených konfliktů odřezaly tato města od okolního světa. Stopy války jsou dodnes znát v blízkosti demilitarizovaného pásma, které je známé sítí vojenských tunelů, podzemními obytnými prostorami a jinými pozůstatky tzv. Ho-Či-Minovy stezky. Do mnohem hlubší historie sahá původ severovietnamského vodního divadla. Jde o světovou raritu, která se dědí v rodinách po mnohá pokolení. Loutkáři, stojící po pás ve vodě, manipulují zpoza opony dlouhými táhly a výrazové prostředky pohybu loutek jsou jedinečné. Masovou turistikou zatím opomíjené bývalé hlavní město říše Hue se Zakázaným městem a hrobkami císařů či jedna z nejmalebnějších zátok světa Lan Ha jsou největší turistická lákadla oblasti. (Česká televize)

sskrblik

My v České republice máme poměrně k Vietnamcům blízko a to kvůli tomu, že se zde hezky zabydleli, ba co víc učí se i šesky! Takže lze s klidným svědomím říct, že jsou přizpůsobiví, což rozhodně o některých etnikách nelze říct. Mají večerky, obchody s hadrama a restaurace či bistra. Dále jsou zřejmě dobří ve sklízení konopí a distribuci všech možných i nemožných věcí. Chcete tygra k v večeři nebo raději krajtu královskou? Pak nemá smysl pro ně chodit do obchodních řětězců typu Lidlu či Penny chcete-li, ale zavítat za lokálním prodejcem této národnosti, který jistě něco vymyslí. Zkrátka většině lidí něják moc neškodí - ale svatí taky nejsou, ačkoliv se nedá říct, že by to byly lemplové jako o jiných nejmenovaných menšinách. Z tohoto titulu jsem byl zvědav co nám ukáže tento krátký dokument. Zcela nepochybně vietnamská krajina nabízí vše pro aktivní jedince - zátoky Ha Long a Lan Ha, rýžová pole, hory, pláže, jeskyně - jednoduše od všeho něco a s pravým nádechem exotiky. Je to zvláštní národ lidí, kteří dokážou žít i s minimem a nelpí na materiálních hodnotách, mají jedinečnou kulturu a jsou přeborníci na obchod. Lidská práva, ekologie nebo ochrana přírody jim asi sice jsou trochu cizí, ale přesto jsou na svou zemi náležitě hrdí. Kdo ví, jednoho dne bych se tam třeba rád podíval a zajel si na jejich místní speciality. Byl bych nadšen i šokóván zároveň. Takový si Vietnam představuji a takový mi jej krátce nabídl tento dokument. ()