Na cestě - Série 20 (2018) (série)

Na cestě po Cejlonu (S20E12)

(epizoda)

S Jiřím BartoškouMiroslavem Donutilem na cestě za pozůstatky koloniální éry, budhistickou relikvií velkého významu nebo třeba želví farmou. Ostrov Cejlon vypadá jako slza stékající z jižního cípu Indie. Jeho název je dobře znám zejména milovníkům čaje. Ten se zde začal ve velkém pěstovat až s příchodem kolonialistů. Nejprve se zde usadili Portugalci, po nich připluli Holanďané a nakonec se tu usadili Britové. Za připomínkou koloniální éry se vydáme do Kolomba. Tady si Miroslav Donutil objedná typický dopravní prostředek zvaný Tuk Tuk. Mezitím si Jiří Bartoška odskočí do přístavního Galle, kde objeví krásu tohoto kdysi významného města. Při cestě do vnitrozemí bude jejich hlavním společným cílem město Kandy. Tady je chrám, ve kterém střeží jednu z nejvzácnějších budhistických relikvií – Buddhův zub. Pánové si tu užijí ale i jiné, než duchovní pokrmy. Podívají se na zub místní gastronomii, navštíví představení tradičního tance, vyzkoušejí si ajurvédské masáže a také třeba kriket nebo golf na hřišti v koloniálním stylu. To a mnohem víc ve speciálním díle s oběma moderátory v obraze. (Česká televize)

sskrblik

Donutil mě na to podívat nikoliv Donutil či Bartoška, nýbrž to, že jsem zde pobyl krátký čas a tak jsem chtěl srovnání co viděl Mirda a Jiří na svých cestách. Pochopitelně nemají tak hluboko do kapsy jako já, takže průjezd ostrovem obstará Ťuk Ťuk rajda a dojde i na hru golfu, kde jinde prodrbat své těžce vydělané peníze, že? Nicméně vrátím-li se k tomu co bylo viděno, řekl bych, že toho bylo málo a krom zhodnocení špinavé vody je pohled skrze růžové brýle. Jejich zdánlivý postoj by třeba ještě nebyl tak důležitý, ale co krátkému dokumentu rozhodně chybí jsou přírodní skvosty jako Sigria nebo Adamova hora nebo návštěva Safari a divoké přírody Srí Lanky. Takže 3 hvězdy - to mě bavilo víc když tam byl Kaiser s Lábusem :) ikdyž ti toho taky moc neukázali. ()