Na cestě - Série 20 (2018) (série)

Na cestě po Tridentsku (S20E19)

(epizoda)
Česko, 2019, 26 min

Režie:

Otto Kallus

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

S Jiřím BartoškouMiroslavem Donutilem na cestě za národem Ladinů v údolí Fassa, netradičním řezbářem v údolí Fiemme, jízdou na psím spřežení v Alpe Cimbra a vzpomínkou na významný koncil v hlavním městě oblasti – Trentu... Na cestě po zimní krajině Tridentska, které je známější jako Trentino. Navštívíme tři známá údolí – Alpe Cimbra, Val di Fiemme a Val di Fassa. K tomu se vydáme prozkoumat i hlavní město oblasti Trento. V údolí Fassa se dozvíme o jazyku Ladinů – etnika, které odedávna obývá údolí kolem skalního masivu Sella. Navštívíme horskou chalupu, kde stará ladinská rodina chová jaky a na zdejších sjezdovkách objevíme podstatu práce horské policie, vlekařů a řidičů roleb. V údolí Fiemme navštívíme jednoho z mnoha zdejších řezbářů, který je zároveň iniciátorem vzniku vysokohorské galerie pod širým nebem. V Alpe Cimbra se vydáme na psím spřežení k zachovalé raketové základně NATO ze 70. let. V hlavním městě Tridentska, Trentu, půjdeme po stopách jednoho z nejdůležitějších koncilů katolické církve, ochutnáme kávu z místní pražírny a navštívíme úchvatné interaktivní muzeum věnované Dolomitům. (Česká televize)

zdeny99

Tridentsko, místo se slavným městem, kde se konal Tridentský koncil. Ale především to je místo pro lyžaře, samá sjezdovka, samý vlek, samý sníh a hodně, hodně vysoké Dolomity. A podle mě až moc velká zima. Co mě ale zaujalo, tak ty malinké vesničky v údolích, kde se stále mluví vlastními jazyky (něco podobné italštině nebo směsice italštiny s němčinou), protože jsou těmi obrovskými horami izolované od ostatního světa. Stejně tak jako je tam stále zachovalá raketová základna NATO z dob studené války, která byla namířena proti zemím varšavské smlouvy. [4. hodnocení, 1. komentář, -%] ()