Na cestě - Série 20 (2018) (série)

Na cestě po západním Bhútánu (S20E28)

(epizoda)
Česko, 2019, 26 min

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem se vypravíme do Bhútánu, malého království uprostřed Himálaje. Do země oplývající panenskou přírodou, která se jen velmi pozvolna otevírá okolnímu světu. Život místních lidí je velmi ovlivněn buddhismem, který se zde zachoval ve své původní podobě. Nahlédneme do života mnichů, který se odehrává za zdmi kláštera v každodenních modlitbách a meditacích. Kláštery též poskytují vzdělání a domov pro děti z nejchudších rodin. Navštívíme základní školu a dozvíme se, v čem se liší od té v České republice. Dozvíme se nečekané věci o bhútánském vzdělávání, které může být i pro nás v mnohém objevné a inspirativní. Podlehneme kouzlu vesnic ukrytých v horách. Dozvíme se, jaký je tradiční bhútánský pokrm a při jakých příležitostech se podává nápoj “Changkey”. Budeme svědky turnaje v lukostřelbě, která je v Bhútánu po generace mužským tradičním sportem. Půvabná země na úpatí Himálaje má kromě své spirituality a tradic také řadu specifik. V zemi je zakázán prodej tabáku a používání plastových tašek. Dozvíme se také, jak se měří hrubé domácí štěstí. Neboť štěstí má v tomto království mnohem větší váhu než hrubý domácí produkt. (Česká televize)

zdeny99

Zajímavá, pro nás exotická země schovaná někde v Himalájích. Bhútán, to je země, pod kterou si představím buddhismus, kláštery a chudobu a ono to tak skutečně je. Na druhou stranu zde se neměří HDP, ale hrubé domácí štěstí. Proto také mají ministerstvo štěstí. A cílem každého Bhútánce je vážit si to, co máte. [10. hodnocení, 1. komentář, 74%] ()