Na cestě - Série 20 (2018) (série)

Na cestě po Tokušimě (S20E29)

(epizoda)
Česko, 2019, 26 min

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

S Jiřím BartoškouMiroslavem Donutilem za loutkovým divadlem ningjó džóruri a řezbářem loutek, známou poutní cestou po 88 buddhistických chrámech a hornatou krajinou, až do městečka s nejnižší produkcí odpadu... Prefektura Tokušima je jednou ze čtyř původních provincií ostrova Šikoku, který byl až do roku 1988 prakticky izolovaný od zbytku Japonska. Nyní spojuje Tokušimu s hlavním ostrovem Japonska síť mostů Seto Óhaši. V hlavním městě navštívíme zkoušku představení loutkového divadla ningjó džóruri a mistra řezbáře. Jedna z loutek pak šálkem saké požehná rybářům bohatý úlovek v příštím roce. V hlavním městě Tokušima začíná i známá okružní pouť po ostrově Šikoku. Poutníci při ní musí navštívit 88 budhistických chrámů a cesta trvá přibližně 30–60 dní. Většina poutníků však neopomine moderní dopravní prostředky a pouť si poněkud zkrátí. Hlouběji ve vnitrozemí navštívíme malebné městečko Wakimači, známé uličkou bohatých obchodníků. Na jih prefektury vede cesta přes hornaté vnitrozemí údolím Ija. Tam se nachází i městečko, kterému by jeho ekologický program mohla závidět leckterá světová metropole. (Česká televize)

zdeny99

Fukušima je neobvyklá část Japonska. Je to území, a také i hradní město. V samotné oblasti je 88 kostelů, po kterých vede cesta poutníků. Nejvíce mne ale zaujalo, že v Japonsku žije 93% obyvatel ve městě a jak strašně moc vyprodukují odpadu. Mimojiné to jsou velmocí co se týče automatů. Jeden automat na jídlo či pití připadá tak na 23 obyvatel. Naopak v Tokušimě je místo, kde to s tříděním odpadu až moc přehání. Ty zátky, pet víčka ale i sklo tříděné podle barev je až moc přehnané. A také mne zaujalo, že dříve si vdané Japonky holily obočí a zuby černily duběnkou. Tato část Japonska mi přijde phodně poklidná od těch japonských měst. [7. hodnocení, 1. komentář, -%] ()