Na cestě - Série 21 (2019) (série)

Na cestě po centrální Kalifornii (S21E24)

(epizoda)
Česko, 2020, 26 min

Režie:

Jana Počtová

Scénář:

Jana Počtová

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

S Jiřím BartoškouMiroslavem Donutilem na cestě po nejkrásnějších národních parcích Ameriky, za největšími stromy planety, po poušti v Mrtvém údolí i po legendární dálnici číslo 1 kolem divokého pobřeží Kalifornie... Stát Kalifornie se řadí k hospodářsky nejrozvinutějším státům v USA a nachází se na jihozápadním pobřeží USA. Rozlohou je třetím největším státem v USA. Státním zvířetem je kalifornský medvěd grizzly, reprezentující symbol síly. Součástí Kalifornie je mnoho národních parků. Například Death Valley. Jedná se nejen o největší národní park v Kalifornii, ale i v celém USA s rozlohou přes 200 km na délku a 20 km na šířku. Je synonymem pro extrémy: extrémně horký, extrémně vyprahlý a extrémně mystický. Údolí smrti je nejsušší, nejteplejší a nejníže položené místo nejen v USA, ale v celé Severní Americe. Leží na hranicích Kalifornie s Nevadou v poušti Mojave. Nejznámějším bodem v celém Údolí smrti je Badwater Basin, nejníže položené místo v Severní Americe, ležící 86 metrů pod úrovní moře. Z Death Valley zajedeme do městečka Ballarat, tzv. Ghost town, kde žije jediný obyvatel – pan Novák. Dalším významným národním parkem je Yosemitský národní park v pohoří Sierry Nevady na východě Kalifornie. Díky nedotčené přírodě plné vodopádů, masivních žulových skal, průzračných řek a sekvojových hájů patří mezi světové dědictví UNESCO a je mnohými považován za nejkrásnější národní park Ameriky. Celé území parku je ledovcového původu a stále se tu ledovce nacházejí. V parku leží nejvyšší vodopády v Severní Americe – Yosemite Falls’. Světové prvenství drží v parku 900 metrů vysoký žulový monolit El Capitan s vrcholem v nadmořské výšce 2 307 metrů nad mořem. Hned vedle Yosemitů, v nadmořské výšce přes 2 000 m, se nalézá národní park Sequoia,který je domovem Sekvojovců obrovských, největších a nejstarších stromů na světě. Tady dosahují výšky kolem 100 metrů a jsou staré až 3000 let. V jejich kmenech se domorodí indiáni dříve ukrývali před divokou zvěří. Nejvyšším stromem v parku je General Sherman – vysoký 83,8 m a s 31,3 m v obvodu a jde o jeden z nejvyšších volně rostoucích stromů na světě. Je zde i nejvyšší místo kontinentálních Spojených států amerických: 4 421 m vysoká Mount Whitney, Naše cesta bude pokračovat do Monterey bay. Původně bylo Monterey součástí Mexika. Poprvé zde americkou vlajku vztyčil kapitán John Sloat 7. července 1846. Do roku 1848 fungovalo jako hlavní město Kalifornie a v roce 1849 tu byla podepsána první kalifornská ústava. V roce 1848 zde vzniklo první divadlo v Kalifornii. V okolí se tyčí nejstarší maják v Kalifornii: Point Pinos Lighthouse z roku 1852, dodnes je v provozu. Naše putování zakončíme na silnici vedoucí podél pobřeží – známá také Highway 1. Byla vybudována teprve začátkem 20. století a dnes je považována za jednu z nejkrásnějších scénických cest v USA. (Česká televize)