Na cestě

Česko, (2006–2022), 255 h 19 min (Minutáž: 25–30 min)

Režie:

Jaromír Marek, Jiří Diarmaid Novák, Otto Kallus, Jana Počtová, Mojmír Kučera, Jana Boršková (více)

Série(24) / Epizody(587)

Na cestě s Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem. (Česká televize)

Recenze uživatele Marek1991 k tomuto seriálu (71)

Na cestě po Madeiře (2006) (S01E08)

Keď sa povie Madeira, napadne ma Cristiano Ronaldo a Portugalsko. Nuž nie je to veľké územie, má hlavne prírodné krásy, obyvateľov tam veľa nežije a svojim životom tam mi príde obyčajná, nemám veľmi čo vytknúť, aj keď by som čakal viac. ()

Na cestě po Bali (2006) (S01E15)

Bali nie je veľké územie, ale tiesni sa tam veľa ľudí. Nesúhlasím s tvrdením, že tamojší ľudia sú veľmi chudobní, možno na naše pomery áno, že si nemôžu napríklad dovoliť cestovať alebo stavať vily, ale im k životu prakticky veľa nechýba. Sú často mnohí šťastní, žijú v krásnom tropickom prostredí a k životu veľa nepotrebujú. keby ručne nepracovali možno by sa unudili, možno nie, ale aj tak treba pripomenúť, že ani mnoho obyvateľov tomu neprispieva, aj keď na malom ohraničenom území si tú pôdu nejako podeliť musia a musia sa starať o to, aby si ju nezničili. Bali je exotika, nielen pre krásne pláže, či islam a hinduizmus, ale aj pre celkovú svoju kultúru. Z tohto dokumentu som sa však veľa nedozvedel. ()

Na cestě po Kypru (2006) (S01E16)

Cyprus mnohí naši občania poznajú a asi chceli prísť s niečím novým, no keďže napríklad ja som na Cypre nebol a dozvedám sa informácie z internetu, myslím, že veľa tomu nedali. Ono je to zaujímavá a na históriu bohatá oblasť. trochu smutný humor som prežíval pri tom, ako spomínali, že na Cyprus prenikla globalizácia s tými bankami, dnes už vieme akú katastrofu im to tam narobilo. Tiež som netušil, že Famagusta je mesto duchov, najmä kvôli tímu FC Anorthosis Famagusta, ktorý už hraje v Larnake a kedysi porazil náš ŠK Slovan Bratislava, no nevadí, doplnil som si vedomosti a na to je to dobré. ()

Na cestě po Thajsku (2006) (S02E11)

Thajsko je mimoriadne zaujímavá krajina plná histórie, krásnych miest, zvykov a podobne a preto sa v tak krátkom dokumente len ťažko dá obsiahnuť všetko, čo by som si prial, no stručne je to ako tak dobre urobené, môže to ľudí prilákať na návštevu. ()

Na cestě po Banátu (2006) (S02E15)

No tomu Banátu veľa opäť nedali, oproti Transylvánii sa tu viac venovali remeslám a životu tamojších Čechov. Veľa som si z toho nezobral, ale tak je to Rumunsko, zaostalejšie časti, proste vidiecka krajina. ()

Na cestě po Oděse (2007) (S04E03)

133 národností a oni z toho urobia takúto ľahkú voľnú prehliadku mesta, nuž autori ma nepotešili. Keď to porovnám napríklad s prehliadkou Budapešti, tak toto je podarenejšie, dokonca aj Čechov navštívili, ukázali pár zvláštností a podivnosti, trocha irónie, navyše pekné mesto, bratia Slovania, je to sympatické, no ako dokument je to slabé. ()

Na cestě po Bajkalu (2007) (S04E07)

Slabý dokument, ktorý Bajkal takmer vôbec neukáže a nepopíše, ale venuje sa rozťahane vedľajším veciam, ktoré by ma zaujímali asi v rôznych citových rozpoloženiach takmer vždy okrajovo. Skvost prírody sveta je popísaný priam ako nejaký Balaton. ()

Na cestě po Goa (2007) (S04E09)

Zatiaľ ma najviac sklamal tento diel, možno bude ešte niečo horšie, teda možno už aj je, no toto bol nudný dokument, ktorý informáciami veľmi neoplýval. Tak ako predstavili oni túto oblasť, tak to tam radšej neísť alebo naopak ísť a zistiť si o nej niečo sám. ()

Na cestě po středním Mali (2007) (S04E11)

Nedávno bola v Mali vojna, najmä preto lebo sever je obývaný rôznymi kmeňmi, tu to však priestor nedostáva. Zistil som pár vecí, ohľadom toho, že tam jedia aj psy, že si dávajú koberce ako na Ukrajine na steny a veľa iných vecí, myslím, že priemerné spracovanie ako väčšina dielov. ()

Na cestě po jižním Izraeli (2007) (S04E12)

Južný Izrael podobne zvládnutý ako ten severný takže myslím, že platí to isté a môžem dať aj podobné hodnotenie. Len škoda, že Izrael je taký aký je, lebo je to pekná krajina. ()

Na cestě po Krakově (2008) (S04E17)

Dokument o Krakove a oni časť z neho venujú Zakopanému, či iným miestam, tak toto rozhodne nie. Opäť odfláknuté, čo sa týka mesta, opäť skôr odradzujúce a obsahovo slabé. ()

Na cestě po Mauriciu (2008) (S04E22)

Veruže ma prekvapilo, keď som zistil, že väčšina obyvateľov ostrova sú prisťahovalci z Indie vyznávajúci Hinduizmus a pritom takto blízko Afriky, keď aj bližšie Indii nájdete ostrovy plné moslimov, či kresťanov. Dostihy fajn, krajina krásna, škoda toho vtáka, čo vyhubili, no tiež ma prekvapilo, že tu sa zrodilo vraj jediné víťazstvo Napoleona na mori, síce neviem, či celkovo jediné alebo iba nad Britmi, ale je asi jasné, že ostrov námorné veľmoci ovplyvnili. Tiež ma zaujala tá rastlina v slanej vode. Táto séria je pre malé ostrovy a územia s malým počtom obyvateľov ako stvorená a tu to celkom potvrdili. ()

Na cestě po Zanzibaru (2008) (S04E26)

Zanzibar je zvláštne miesto. S Tanzániou nemá toľko spoločné, skôr tu vidno dopad Portugalcov, Britov, Ománcov a iných etník. Ono to ako územie ani nie veľké, takže tu nie je veľmi čo vytknúť, opäť celkom zvládnuté. S týmito cestopismi je to ako na hojdačke, avšak takmer nič nie je dokonalé, ale vyslovené odpady sa tiež často nevyskytujú. ()

Na cestě po Barbudě (2008) (S04E27)

Celkom ma sklamal tento dokument, lebo Polynéziu, či Karibik vedia podať vždy celkom zaujímavo vzhľadom na malé územia. Toto však uchopili za zlý koniec a motali sa po ostrove, sem tam v zbytočnostiach, proste sa mi to až tak nepáčilo, trochu sklamanie. ()

Na cestě po Římě (2008) (S04E32)

Vzhľadom na to, že som v Ríme bol, musím sa na to pozrieť poriadne a nie povrchne s dojmami. Už v úvode mi chýbalo známe metro ako tepna tohto mesta, či štýl jazdenia tamojších ľudí. Chýbal mi tam veľký pamätník k samostatnosti, či tamojšie chrámy, štyri baziliky, jedna je vlastne vo Vatikáne, či bývalé stredisko gladiátorov alebo maltézskych rytierov, no samozrejme zase opomenuli šport. Dozvedel som sa síce pár kuriozít a zaujímavostí, ktoré som nevedel, no dokument ako celok je opäť odfláknutý, čo ma tak napadá, chýbala aj známa pevnosť pri rieke Tiber a mosty, ktoré si zaslúžili spomenúť. Bolo to dosť úbohé ako pri mnohých mestách, ktoré táto séria sfilmovala. Napriek tomu, že im idú dobre malé územia a veľké vyzerajú ako povinné jazdy, tak pri týchto mestách nie som spokojný, lebo sú to metropoly, ktoré majú čo ponúknuť, prešla nimi história, majú mnoho zaujímavostí a akosi mi to príde ako zle sfilmované malé prospekty o daných miestach. ()

Na cestě po Sydney (2008) (S04E34)

Chápem, že Sydney nemá históriu ako napríklad New York, či už vôbec nie ako európske mestá Rím, Paríž, Berlín, Moskva, či Belehrad, ale žeby bola až tak nezaujímavá, aby museli ukazovať umývačov okien, tak to veru nie. Podľa mňa slabý dokument, aj keď som sa dozvedel, že obľubujú zdravý životný štýl, že tam jazdí takzvaný monorail, no inak povinná jazda ohľadom známeho mosta a opery, vlastne aj tých ich pláží a potom tie nezmysly ako to, že tam nejakí indickí filmári zrazu točili na ulici, toto nemôžem považovať za dobrý cestopisný dokument, znova skôr trapas. ()

Na cestě po Ontariu (2008) (S04E36)

Mám v Ontáriu rodinu takže viem toto posúdiť a myslím si, že takto veľkú oblasť si na takýto krátky dokument zobrať nemali, lebo nemohli stihnúť dobre všetky zaujímavosti. Aby niekto venoval len približne tri a pól minúty hlavnému mestu Ottawe tak je zlé. Slabý dokument, no nechcem byť veľmi kritický, lebo čas využili dobre, aj keď mi to znova pripadá ako povinná jazda. ()

Na cestě po Gambii (2008) (S04E40)

Najmenší štát Afriky, takže si mohli zgustnúť na tak malej dĺžke. Thajsko pre ženy, prostitúti na pláži, cesty z mušlí plné výmoľov, uctievanie talizmanov, pozostatky kresťanstva a kolonializmu, Adam a Eva sú všetky dvojčatá bez ohľadu napríklad na to, či sú to dvaja chlapci alebo dve dievčatá, inak sa deťom dávajú mená až týždeň po narodení, staré kruhové pohrebiská s tyčkami na, ktoré dávajú kamienky, mýt o bájnom vodnom zvierati, akýsi sočorgal na čistenie zubov, uhorkový tvar krajiny pozdĺž rieky, proste veľa zaujímavých informácií mi priniesol tento film. Nuž aj takéto časti Afriky vedia byť zaujímavé. Hagongo! ()

Na cestě po Ulánbátaru (2008) (S06E06)

Ani nie 3,5 miliónové Mongolsko má vyše miliónové hlavné mesto, ktoré rozhodne má, čo ponúknuť. Tento film bol spracovaný snáď lepšie a zaujímavejšie než tie o mestách Kyjev, Budapešť, či Almaty, no je to aj kvôli tomu, že Mongolsko zrovna neoplýva bujnou históriou, je to národ ktorého predkovia boli kočovníci a mnohí ešte aj sú. Vidno, že tam robia zaujímavé jedlá, majú tam pozostatky boľševických čias, funguje tam budhizmus, no ľudia sa vedia zabaviť aj na karaoke. Aj keď turizmus tu veľmi neprekvitá, športom tu žijú. Ozajstná pustatina tento štát je, no okolie hlavného mesta nudné nie je, to kobylie mlieko by som chcel tiež skúsiť, no inak ako celok to teda hodnotím pozitívne. ()

Na cestě po Litvě (2008) (S06E08)

Veľmi rýchlo prejdená krajina, veľmi málo informácií, ako už tradične tieto menšie, ale nie úplne malé krajiny sú odfláknuté. Film sa točil iba okolo kresťanstva, ktoré tam je veľmi silné. Ten pamätník s krížmi mi je už známy, ako asi najznámejšia litovská pamiatka, no veľa mi film nedal, troška z basketbalu, ozrejmil mi verifikovanie pravého jantáru a ukázal rezbárske umenie, no celý film bol akýmsi slabým cestopisom. ()