Na cestě

Česko, (2006–2022), 255 h 19 min (Minutáž: 25–30 min)

Režie:

Jaromír Marek, Jiří Diarmaid Novák, Otto Kallus, Jana Počtová, Mojmír Kučera, Jana Boršková (více)

Série(24) / Epizody(587)

Na cestě s Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem. (Česká televize)

Recenze uživatele Dlubal David k tomuto seriálu (1)

Na cestě po Kjótu (2013) (S14E19)

■ Tento krátkometrážní dokument mi udělal ohromnou radost. ■ Po mnohých rádobydokumentárních filmech, které jsem v posledních letech viděl, byl tento jako první jarní větřík nesoucí v sobě nástin budoucí oblevy, když stojíš zabořen v pětasedmdesáti centimetrech sněhu. ■ Dokument se nesnaží být vlezle vtipný. Komentář je čten srozumitelně a poutavě. ■ Také jsem byl rád, že si televizní štáb přizval rodilé Japonce a Japonce žijící v Česku, takže nedocházelo k prznění jmen a názvů. A hlavně jsem nebyl svědkem toho, aby docházelo k nepřesnostem ve výkladu o dané památce či místu a zvykům, což se bohužel stává, když si ten, kdo natáčí nějaký cestopis či historický dokument, nezjišťuje nejen oficiální informace dané lokality, ale i souvislosti, například: filosoficko-náboženské, etnické, tradice, sociálně-kulturní diference a obecně širší souvislosti popisované lokality. ■ Tento kraťas mohu vřele doporučit. ■ Pro japanofila sice nepřinese moc nových informací, ale ukáže věci trochu jinak, pohledem směru hlavního proudu. Kyôto je velmi krásné město a kamera jej zachytila úžasně. Vizuální pastvu tu a tam podkresluje hudba japonské instrumentální post-rockové grupy Mono. ■ [Viděno poprvé: 98/100] ()