Rudý písek

• USA Red Sands (více)
Trailer

Film od tvůrců kultovního hororu Hněv duší. Současný Afghánistán. Ve válkou rozbité zemi zuří nekonečné boje a jednotka amerických vojáků je vyslána, aby obsadila a kontrolovala strategickou silnici, která vede kolem opuštěného kamenného domu. Při akci vojáci objevují v hluboké tajemné rokli starou sošku, která se zdá být ideálním terčem pro nácvik střelby. Když však svými zbraněmi sošku zničí, nevědomky tím uvolňují mstivou nadpřirozenou sílu, která se s nimi chystá svést děsivou válku. Napínavý a akcí nabitý psychologický thriller Rudý písek vás nenechá ani chvíli vydechnout. (oficiální text distributora)

Trailer

tron

„Je mi jedno, koho zavoláš. Uvítal by som aj Taliban.“ Keď v roku 2004 Alex Turner debutoval neoriginálnym a nelogickým, zato riadne atmosférickým westernovým hororom Hnev duší, hovoril o chystanej voľnej trilógii, v ktorej vojaci čelia nadprirodzenému zlu. "Dvojkou" mal byť KRVAVÝ PIESOK, ale ukázalo sa, že ten je asi takým pokračovaním HNEVU DUŠÍ, ako je GARFIELD 2 pokračovaním TERMINÁTORA 2. Ale OK, reč je o VOĽNEJ trilógii, to je niečo iné. No že to bude AŽ TAKÉ ZLÉ, to som nečakal. Neatmosférický kúsok ma zaskočil nelogickým jednaním vojakov, ktorí by snáď, preboha, aspoň troška logicky z princípu jednať mali/mohli. Výprava pozostáva z púšte, otlčeného nákladiaku a ošarpanej dvojizbovej budovy uprostred ničoho. Mierne povedané podpriemerné postavy, ešte horšie herecké výkony. Samé nudné sny, otravné nočné mory, blbé retrospektívy, vízie, chaos, zmätok, otras, otrava, znechutenie, mdlo. Myslel som, že to bude prinajhoršom priemer za 60%, potom som myslel, že bude úspech, ak to bude aspoň za mizerných 40%, no posledných 3O minút bolo takých nudných, že sa mi skromná minutáž (85´ aj s titulkami) zrazu javila ako trilógia PÁN PRSTEŇOV pustená na jeden záťah. Čo sa stalo, Alex? ()

MM_Ramone

Podľa predislamskej mytológie djinna (džina), teda nečistého ducha, stvoril boh skôr ako čo koľvek živé. Djinn je stvorený z bezdymého plameňa a je schopný ľubovoľne meniť podobu. Hovorí sa, že voľakedy dávno opustila väčšina týchto pekelných stvorení pozemský svet. Niektorí však zostali a pretrvali veky. Americká vojenská jednotka operujúca v Afganistane pri jednej zo svojich akcií na tohto démona natrafí. V rozľahlej, vyprahnute púšti ich čaká konfrontácia s ukrutnou nadprirodzenou silou. ** ()

obitus

Pět let po parádních Dead Birds přichází Alex Turner s příběhem amerických vojáků, kteří v poušti narazí na džina nebo co to je. Příběh je debilní až na půdu a zpracování ho ještě víc utápí. Nedokážu pochopit, jak může za oběma filmy stát stejný člověk. Zas jedna promarněná šance. Ale přecijen jsem tam nějaký ten mini klad zahlédl. Jen si ho už asi nepamatuju. ()

J*A*S*M

Pro mne obdobné zklamání jako u Dead Birds. Nepochybuju, že zde budou i některé spíše pozitivní ohlasy, na mne ale Turnerův styl absolutně nepůsobí. Strašně dlouho se nic neděje, atmosféra je budovaná sice vytrvale, ale každou chvíli se hroutí. Potom se konečně něco stane, ale proběhne to tak rychle, že si člověk ani nestačí uvědomit, co to bylo, a nuda opět může pokračovat v nadvládě. No prostě s loňským snímkem The Objective nemá tenhle film společnou pouze lokaci afghánské pouště, ale mnohem víc, než jsem si před sledováním byl vůbec ochoten připustit. A nyní musím konstatovat, že i ti mnou neoblíbení Dead Birds ve mně zanechali lepší dojem než tohle. Odečtěte si od nich lekačky, atraktivní prostředí a povedený vzhled příšer a dostanete Red Sands. Bohužel. ()

Pumiiix

Předem musím napsat, že se mi Dead Birds vůbec nezamlouvalo a hodnotil 1*. Tento film je hloupoučký, jde poznat, že rozpočet nebyl z těch větších. Triky, když na ně přijde působí z 90% lacině, sem tam se nějaká kratší scéna povede a poslední půlhodina má docela slušnou atmosféru. Film to ovšem nezachrání, protože vše před zmíněným koncem nudí a navíc po celý film posloucháte opravdu hrozné dialogy. ()

• Snímek se stal vítězem filmového festivalu Raindance 2008 v kategorii nejlepší film. (Terva)