Boku no kanodžo wa saibógu

• Japonsko

僕の彼女はサイボ-グ

• Japonsko

Boku no kanojo wa saibôgu

Cyborg Girl

Cyborg She

Akční / Komedie / Romantický / Sci-Fi

Japonsko, 2008, 120 min

Mnohem lepší, než jsem očekával! Místy vtipné, zajímavé, nepáře se to (zloduch může nepěkně skončit, domácí zvířátko může být podáváno k večeři), teče to (ve smyslu "děj plyne rychle"). Jak jsem nad Harukou Ajase nemusel vzdychat v Happy Flight (na rozdíl od některých komentujících), o to víc se mi líbila tady (tedy, líbil se mi cyborg, kterého stvořila). A na závěr, když člověk čeká cokoli, přijde vysvětlení, které neočekával. Celkově pro mě super film. ■ POZOR BRUTÁLNÍ SPOILER vysvětlující všechny "časové smyčky". Pouze pro ty, co už viděli a potřebují se zorientovat v posledních dvaceti minutách! Ještě jednou SPOILER vysvětlující obsah filmu Cyborg Girl: Na začátku vzpomíná hlavní hrdina, jak potkal před rokem dívku. My si všichni myslíme, že cyborga. Strčme toto setkání dočasně do šuplíku a nechme ho tam ležet. Děj ve skutečnosti začíná v tu chvíli, kdy hlavní hrdina vzpomíná a "znova" se před ním objeví dívka-cyborg, kterou poslalo jeho starší já někdy z roku 2070. Má ho ochránit, zabránit zranění a zachránit pár životů. Tento cyborg je zničen později při zemětřesení a hlavní hrdina (nezraněn) stráví život snahou ji opravit, což se mu podaří a vrátit jí vzpomínky, což se mu podaří také. Hrdina někdy po tom roce 2070 zemře. Rok 2133. Cyborga nachází dívka, která shodou okolností vypadá identicky, jako on. Cyborg je už nefunkční, ale paměť je zachována v čipu. Dívka cyborga i s čipem kupuje a implementuje si jeho vzpomínky. Touží poznat onoho muže a touží ho potkat dřív, "než ona". Dostane povolení cestovat časem a ... vytahujeme setkání ze šuplíku ... ona je tím, na koho hrdina vzpomínal na začátku filmu. Čili první setkání nebylo s cyborgem, ale skutečnou ženou (takže cyborg byl vlastně vyroben podle ní - "dívky jeho snů" - čímž se sice v argumentaci dostáváme do kruhu, ale nevadí, neboť to vysvětluje, proč byla dívka v budoucnu stejná, jako cyborg) a my ho sledujeme ještě jednou, zkrácené, z jejího pohledu. Po zemětřesení se ona, skutečná dívka, objevuje na místě, kde hrdina objímá zničeného cyborga a je rozhodnuta s ním zůstat. Takže hlavní hrdina bude žít svůj život potřetí jinak (poprvé byl zmrzačen a vyráběl cyborga, podruhé nebyl zmrzačen a opravoval cyborga, potřetí si bude užívat se skutečnou milující ženou, pravděpodobně zplodí hromadu prťat a jediné, co komplikuje stav, že ona mu bude muset časem vysvětlit, že není cyborg). Co vám budu hovořit, aby mi vše docvaklo, jsem si musel konec pustit dvakrát (sleduji s anglickými titulky a občas nestíhám). Dost dobrá zápletka. Zajímavé je, že jsem si na začátku filmu neuvědomil, jak se dívka chová o hodně víc lidsky (navíc existovaly indikace - alkohol - 100 let vs. 60 let - takže člověka mohlo trknout). Asi to udělali dobře. KONEC brutálního SPOILERU. ■ Paradoxně hodnotím toto lépe, než MSG. ■ Při druhém vidění mě pobavil moment, kdy hrdina strhne ve svém bytě ze stěny plakát a roztrhá ho. Napoprvé jsem si nestihl všimnout, co na něm bylo a kupodivu ani napodruhé. Přitom je plakát slušnou chvíli v záběru. Kvalitní filmařské odvedení pozornosti :).(16.10.2013)

Miluju "My Sassy Girl" (první velký režisérův počin a zároveň ten nejlepší) ale přestože má "Cyborg Girl", spoustu podobných aspektů (dominantní je opět žena a hlavní hrdina je nesmělý panic) chybí jí ona romantická lehkost a svěží a reálně působící příběh (což je u snímku, který neskryje podobu s "Terminátorem" pochopitelné).(7.11.2011)

Jooooo! Starý dobrý Kwak Jae-young je konečně zpět! Tedy tak, jak ho mám rád. A to znamená, že jsem se musel se zrudlýma očima dlouho vydýchávat, než jsem byl schopen pustit se do psaní komentu... Je zvláštní, že další režisérův výborný kousek vzešel z japonské produkce a z mixu žánrů, jenž jeho ještě čerstvému korejskému filmu My Mighty Princess s nadsázkou zlomil vaz. V Cyborg Girl se Kwak Jae-young vyvaroval výstřelků v podobě příliš praštěných scén a ve víceméně seriózním balení sladil sci-fi, melodrama a komedii. Zní to šíleně? Ano, ale výsledek odfoukne všechny pochyby. Spousta úsměvných nápadů vyvěrajících ze sci-fi linky naroubované na umírněný MSG model, dojemné okamžiky, ve kterých se moc netlačí na pilu, přičemž ke konci dokonce nabývají až osudovosti, na asijský film solidní triky, příjemné herecké obsazení opentlené krásnou Harukou Ayase... Mohl bych se tu rozplývat donekonečna, takže to uzavřu sdělením, že korejský režisér natočil v rámci asijské tvorby - nebojím se těch slov - unikátní film.(22.10.2008)

Pěkný snímek, kde hraje velkou roli láska a cestování časem... Přesuny v čase vás však nakonec můžou trošku zmást. :) Boku no kanojo wa saibôgu se sice určitě řadí mezi zajímavá a nadprůměrná díla, přesto se mě to nedotklo tak jako jiné filmy. Spokojenost na čtyři hvězdičky. ~(4,0)~(7.9.2009)

Je to perfektná romanticky ladená sci-fi komédia. Má výborný príbeh o mladíkovi, ktorý žije svojim každodenným nudným osamelým životom a to aj na svoje narodeniny, ktoré znovu oslavuje sám, ale zoznámi sa s krásnou mladou ženou, ktorej sa viditeľne páči, no ešte tú noc odíde a už sa neukáže. Keď po roku znovu sám oslavuje narodeniny, žena jeho snov ho opäť navštívi, ale sa dozvie, že je cyborg a jeho staršia verzia ju poslal z budúcnosti, aby ho chránila, ale aj aby sa učila životu ľudí a stala sa človekom, pokiaľ to len bude možné. Lenže ich zvláštny vzťah okrem príjemných čakajú aj ťažké chvíle. Spracovanie je perfektné, už celá úvodná časť pôsobí dobrým, ale nie až tak výnimočným dojmom, no to sa plne zmení počas nasledujúcich narodenín o rok neskôr a už je to vynikajúce, necelá polovica filmu sa ešte nesie v komediálnom duchu a myslím, že potenciál tejto témy je pri tomto žánri plne využitý, jedna skvelá situácia strieda druhú, v strednej časti sa to zase trochu zhorší, ale skutočne len o trochu a posledná tretina je už skutočne perfektná, film už prejde hlavne do drámy a už sa naplno ukáže, aký je celý tento príbeh výnimočný, keďže už vidno, ako všetky tieto časové línie na seba nadväzujú a tu som skutočne nadšený. Čo sa týka jednotlivých žánrov, tak to dopadlo snáď dokonalo, tých výrazných je tu dosť, sci-fi, komédia, romantický, dráma, no nájdu sa tu aj časti z katastrofického a nejaká tá akcia a nielen, že všetky fungujú skvelo, ale vôbec sa nerušia, práve naopak, vynikajúco sa dopĺňajú. Ako komédia je to perfektné, je tu množstvo výborných vtipných scén, pričom vedie nezabudnuteľná cesta do školy a scény s učiteľom, aj napriek tomu, že jeden z dvojice je cyborg sa vydarila aj romantika a ten zvyšok tiež v ničom nezaostáva a hlavne v poslednej tretine je tá dramatická línia vynikajúca. Herecké obsadenie je perfektné, hlavný hrdina Keisuke Koide si ma síce sám o sebe zase až tak moc nezískal, ale tu to vôbec nie je problém, pretože práve jeho typ postavy a hereckého výkonu do tohto typu filmu skvelo sedí, k tomu úžasná Haruka Ayase vo svojej najlepšej úlohe a spolu vytvorili túto skvelú dvojicu. Na nich to celé stojí a už nikto nemá moc priestoru, ale aj tak si ešte pochvalu zaslúži hlavne Megumi Sato za postavu učiteľa. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, Kwak Jae-Young aj v japonskej produkcii vytvoril takéto perfektné dielo, ktoré za jeho klasikami prakticky v ničom nezaostáva, až na pár slabších efektov, o ktoré mi ale aj tak moc nejde je to prvotriedna práca po všetkých stránkach. A k tomu ešte výborná hudba. Som skutočne nadšený, o plnom hodnotení tu nemusím ani chvíľu premýšľať, úžasný film. 87%(28.10.2009)