Boku no kanodžo wa saibógu

• Japonsko

僕の彼女はサイボ-グ

• Japonsko

Boku no kanojo wa saibôgu

Cyborg Girl

Cyborg She

Akční / Komedie / Romantický / Sci-Fi

Japonsko, 2008, 120 min

Je to perfektná romanticky ladená sci-fi komédia. Má výborný príbeh o mladíkovi, ktorý žije svojim každodenným nudným osamelým životom a to aj na svoje narodeniny, ktoré znovu oslavuje sám, ale zoznámi sa s krásnou mladou ženou, ktorej sa viditeľne páči, no ešte tú noc odíde a už sa neukáže. Keď po roku znovu sám oslavuje narodeniny, žena jeho snov ho opäť navštívi, ale sa dozvie, že je cyborg a jeho staršia verzia ju poslal z budúcnosti, aby ho chránila, ale aj aby sa učila životu ľudí a stala sa človekom, pokiaľ to len bude možné. Lenže ich zvláštny vzťah okrem príjemných čakajú aj ťažké chvíle. Spracovanie je perfektné, už celá úvodná časť pôsobí dobrým, ale nie až tak výnimočným dojmom, no to sa plne zmení počas nasledujúcich narodenín o rok neskôr a už je to vynikajúce, necelá polovica filmu sa ešte nesie v komediálnom duchu a myslím, že potenciál tejto témy je pri tomto žánri plne využitý, jedna skvelá situácia strieda druhú, v strednej časti sa to zase trochu zhorší, ale skutočne len o trochu a posledná tretina je už skutočne perfektná, film už prejde hlavne do drámy a už sa naplno ukáže, aký je celý tento príbeh výnimočný, keďže už vidno, ako všetky tieto časové línie na seba nadväzujú a tu som skutočne nadšený. Čo sa týka jednotlivých žánrov, tak to dopadlo snáď dokonalo, tých výrazných je tu dosť, sci-fi, komédia, romantický, dráma, no nájdu sa tu aj časti z katastrofického a nejaká tá akcia a nielen, že všetky fungujú skvelo, ale vôbec sa nerušia, práve naopak, vynikajúco sa dopĺňajú. Ako komédia je to perfektné, je tu množstvo výborných vtipných scén, pričom vedie nezabudnuteľná cesta do školy a scény s učiteľom, aj napriek tomu, že jeden z dvojice je cyborg sa vydarila aj romantika a ten zvyšok tiež v ničom nezaostáva a hlavne v poslednej tretine je tá dramatická línia vynikajúca. Herecké obsadenie je perfektné, hlavný hrdina Keisuke Koide si ma síce sám o sebe zase až tak moc nezískal, ale tu to vôbec nie je problém, pretože práve jeho typ postavy a hereckého výkonu do tohto typu filmu skvelo sedí, k tomu úžasná Haruka Ayase vo svojej najlepšej úlohe a spolu vytvorili túto skvelú dvojicu. Na nich to celé stojí a už nikto nemá moc priestoru, ale aj tak si ešte pochvalu zaslúži hlavne Megumi Sato za postavu učiteľa. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, Kwak Jae-Young aj v japonskej produkcii vytvoril takéto perfektné dielo, ktoré za jeho klasikami prakticky v ničom nezaostáva, až na pár slabších efektov, o ktoré mi ale aj tak moc nejde je to prvotriedna práca po všetkých stránkach. A k tomu ešte výborná hudba. Som skutočne nadšený, o plnom hodnotení tu nemusím ani chvíľu premýšľať, úžasný film. 87%(28.10.2009)

Velká očekávání. Co taky jiného, vždyť Cyborg Girl je zatím posledním filmem režiséra výborného The Classic či úžasné My Sassy Girl, na kterou právě celý film svou zápletkou odkazuje, respektive odkazuje na filmové náměty jedné z hlavních postav. Celá Cyborg Girl je pak drtivou většinu stopáže umírněnějším klonem My Sassy Girl, který perfektně funguje především ve vtipných pasážích, ale v emocionální rovině se zpočátku drží spíše zpátky a to i přesto, že hlavní postavou je emocemi zmítaný Jiro a ne tajemná Cyborg-dívka. Vše ale vynahrazují řekněme hned tři konce z nichž každý posouvá do té doby jen nadprůměrnou Cyborg Girl do roviny parádních scénáristických kousků, největší rozměr dá filmu až ten poslední a s ním se do diváka drtivou silou zakousnou i všechny ty do té doby pečlivě hlídané emoce. 90 %(7.8.2009)

Pěkný snímek, kde hraje velkou roli láska a cestování časem... Přesuny v čase vás však nakonec můžou trošku zmást. :) Boku no kanojo wa saibôgu se sice určitě řadí mezi zajímavá a nadprůměrná díla, přesto se mě to nedotklo tak jako jiné filmy. Spokojenost na čtyři hvězdičky. ~(4,0)~(7.9.2009)

Jooooo! Starý dobrý Kwak Jae-young je konečně zpět! Tedy tak, jak ho mám rád. A to znamená, že jsem se musel se zrudlýma očima dlouho vydýchávat, než jsem byl schopen pustit se do psaní komentu... Je zvláštní, že další režisérův výborný kousek vzešel z japonské produkce a z mixu žánrů, jenž jeho ještě čerstvému korejskému filmu My Mighty Princess s nadsázkou zlomil vaz. V Cyborg Girl se Kwak Jae-young vyvaroval výstřelků v podobě příliš praštěných scén a ve víceméně seriózním balení sladil sci-fi, melodrama a komedii. Zní to šíleně? Ano, ale výsledek odfoukne všechny pochyby. Spousta úsměvných nápadů vyvěrajících ze sci-fi linky naroubované na umírněný MSG model, dojemné okamžiky, ve kterých se moc netlačí na pilu, přičemž ke konci dokonce nabývají až osudovosti, na asijský film solidní triky, příjemné herecké obsazení opentlené krásnou Harukou Ayase... Mohl bych se tu rozplývat donekonečna, takže to uzavřu sdělením, že korejský režisér natočil v rámci asijské tvorby - nebojím se těch slov - unikátní film.(22.10.2008)

• May

Cyborg Girl zacina jako pohadkova romanticka komedie, ktera ackoliv vykrada reziserovu predchozi 'trilogii' klasicke korejske romantiky temer do puntiku, funguje uzasne, ne-li lepe nez originaly; kupodivu. Funguje tak az do chvile, kdy se stane neco, co je naprosto stupidni a bohuzel naprosto typicke pro Kwak Jae-yeonga aneb rezisera, ktery rozjede uzasnou lovestory aby ji pak uslapal nesnesitelnou prekombinovanosti, ktera nebere ani pul ohledu na pravdepodobnost uskutecneni a prosty fakt, ze tem obycejnym vecem, kterymi to zacalo v MSG, zadne casove klicky, apokalypsy, wuxia boje, cool policejni prestrelky ani ubrecene konce roztahane pres pul filmu nikdy nemuzou sahat ani po kotniky.(16.1.2009)